Сега обаче проблемите са далеч по-сериозни. Икономическото значение на Черно море нарасна. Добивът на нефт в руския Краснодарски край расте стабилно. Сериозно се е увеличил обемът на превозите на нефт с танкери, на първо място от руските пристанища Новоросийск и Туапсе. Миналата година от Новоросийск, второто по значение нефтено пристанище на Русия, са разтоварени 47,192 млн.т. нефт, а от Туапсе 5,086 млн.
Не могат да се пренебрегнат и тръбопроводите за транспортиране на нефт и газ. По дъното на Черно море вече е положен уникалният дълбоководен газопровод Син поток, а нефтопроводът Бургас-Александруполис вече е договорен от правителствата на Русия, Гърция и България.
Вече се счита, че Черно море е едно от най-замърсените в света, главно заради изхвърлянето на промишлени води в него и разливите на нефт, свързани с превозите на нефтени товари. Екологичната ситуация в Черно море практически е станала почти критическа, твърдят от Blacksea-online.com.
Проектът Blacksea-online.com за космическо наблюдение на акваторията на Черно море е изготвен предвид „стремително нарастващата екологична заплаха". Реализира го руският Център за геомаркетингови изследвания в съдействие с Европейската космическа агенция.
Резултатите от космическия мониторинг на Черно море в периода 18 април до 5 май 2008 година са фиксирали над 90 кв.км. лентово замърсяване с нефт, от които по-голямата част попада във водите на Турция, Русия и Украйна. Но може да се предположи, че е зафиксирана само малка част от разлетите нефтопродукти. Русия, Украйна и Турция са основните замърсители в акваторията на Черно море.
На 20 април край бреговете на Турция бе разкрит голям разлив на нефтопродукти с площ 21 кв. километра, практически до самото крайбрежие - което според мониторинговата служба свидетелства за ниската отговорност на транспортните компании и неефективната екологична политика на държавите от Черноморието.
Многобройните курорти по крайбрежието на Черно море са известни не само в Русия, но и в чужбина и са едни от най-големите туристически центрове в Евразия, твърди „Мир Новостей". Плановете за строителство на олимпийски комплекс в Сочи за зимата на 2014 година създават предпоставка за превръщане на крайбрежието на Черно море в курортна зона от световно значение.
И сега много патриоти не искат да сменят тукашните непретенциозни курорти за Египет и Турция (с по-чисто море, по-добро обслужване, дори по-ниски от тукашните цени). Дори мазутът не може да помрачи светлия спомен по отминалите години. Обаче попадащите в морето нефтопродукти не са „капка в морето", а бомба със закъснител, която рано или късно ще проработи.
Разтревожени са обществените организации, жителите, еколозите - само не и властите. Те цинично твърдят, че курортният бизнес не е застрашен, основания за паника няма, всички негативни публикации в медиите са търсене на сензация и клевети от тези, които искат да провалят курортния сезон.
Еколозите действително потвърждават, че не всички курортни зони на руското Черноморие са пострадали от разлива на танкера Волгонефть-139 от ноември. Но това не значи, че са чисти - просто те не са по-мръсни от предишните години.
Курортистът не го усеща - но от космоса всичко се вижда. През април сателитите на Blacksea-online.com са видели нефтено петно с площ 3.6 кв.км. точно пред природния резерват Сочи. Специалистите предполагат, че някой петролен танкер е измил баковете си преди влизане в пристанище. „Такива замърсявания регистрираме регулярно", казва директорът на проекта.
В района на Туапсе нормата на съдържание на нефтопродукти във водата е превишена няколко пъти. Същото е положението в пристанище „Кавказ" и Новороссийск. Екологичните прецеденти вълнуват обществеността и политиците трябва да се намесват, но никой не обръща внимание на по-малките, но и по-чести епизоди на разливи на петрол, които планомерно разрушават биоценоза. Рушат репутацията на курортните зони, влияят на живота на стотици хиляди хора.
При определени условия курортите Геленджик, Анапу, Туапсе и Сочи могат да се признаят за напълно пригодни за отдих. Но ситуацията на Таманския полуостров, приближен до пристанище „Казвказ", е много по-тъжна. Сътрудник от Института по океанология на РАН и координатор на морските проекти на WWF разказва, че на пострадалите от потъването на танкерите през миналата година крайбрежия на няколко места има концентрация от нефтопродукти. След всяко вълнение морето изхвърля на брега буци мазут. Това означава, че на дъното има още много мазут и при това върху големи площи.
Има още нещо, трагикомично: ако мазутът, товарен в руските пристанища бе с нужното качество, той щеше да се утаи на морското дъно и след няколко години да се разложи по естествен път. Само че в руските НПЗ изглежда правят мазут със значително количество по-леки фракции, некачествената технология води до това, че по-лекото нефтено вещество периодически изплува на повърхността и вълните го изхвърлят на брега. Ако не се вземат незабавни мерки, тоновете мазут смесен с водорасли бавно ще отровят всичко живо по крайбрежието.
Чиновниците казват, че това не е истина.
alibaba
на 01.06.2008 в 10:21:29 #15"През април сателитите на Blacksea-online.com са видели ..." - Кой финансира тази организация и тя чии интереси защитава? Сигурно има разливи, но и в европейските/американските акватории също има разливи! Явно от запад са решили да се заяждат с руснаците на екологична тема! А Емел Етем ако ще се скатава - да си подава оставката!
Blimonov
на 31.05.2008 в 13:37:37 #14Аз съм от Бургас .Проблема е че ж България толкова ги мързи да си мръднат пръста че дават грешна информация.Такива разливи явно се появяват прекалено често и вместо да лижат задника на руснаците по добре наште да почнат да ги карат да си затегнат малко дисцилплината на корабите защото всичко идва от руските капитани . Защото екологичните проблеми като дойдат абсолютно цялата държава ще страда .Като се има предвид че огромна част от БВП на България идва от Туризъм и индиректно абсолютно всички са зависими, даже и малоумниците които пишат в този форум . Наитсина трябва да ограничат достапа до форумите за хора с IQ по малко от това на ряпата .
Сърбин
на 31.05.2008 в 09:16:58 #13Това да се изхвърят петролни продукти в Черно море трябва да се обяви за престъпление. Това е безумие. Всички виждат, че Черно море е почти езеро. Не може да си опреснява водата - природата лошо се е подиграла с него. Ами в едно езеро като тъпчеш боклуци - какво очакваш да се случи? Ще се отрови цялото, разбира се!
cepenqk
на 31.05.2008 в 08:00:33 #12Аз не мога да разбера, в този форум някои бавноразвиващи ли са? Какъв Хитлер, какви руснаци? Вие в коя година живеете?
cepenqk
на 31.05.2008 в 01:52:08 #11До Ант: Смешник млъкни и не пиши глупости, няма нужда да доказващ колко си прост в този уеб-сайт, отиди някъде другаде!
ant
на 30.05.2008 в 23:40:28 #10Варненци пак ги тресат яките комплекси! Доколкото знам, голяма част от тях виждат морето 2-3 пъти годишно и ако не са " гаднитье суфиянцье" да си оставят парите в курортите им и да се пекат на плажовете им, няма да има никакво значение дори ако братушките и ядрените си отпадъци започнат да си изхвърлят там! И един съвет към всички от мен: - на море-на юг от Емине!!!
pablito
на 30.05.2008 в 18:15:45 #9Имам един уникален спомен. През 1993 лятото се разхождам по Бургаския плаж и както си вървя изведнъж усетих че нагазвам в нещо меко. Вдигам си крака, а отдолу едно парче мазут се лепнало на крака ми. Беше добре замаскирано - цялото в пясък. Трябваше с лакочистител и спирт вечерта да го третирам за да го махна. Като се загледах по-внимателно по плажа открих и други такива остатъци - големи колкото шепа. Представете си ако това се лепне на някоя птица, дали има шансове??? Не искам пак това да се повтори - повярвайте много гнусно е усещането. А за нашата администрация, те на черното казват бяло - сигур затова не са видели черния нефтен разлив
Чипоносец
на 30.05.2008 в 16:31:39 #8Ми не е като да им пука само на варненци. Друг въпрос би бил на колко хора им пука изобщо.
Hirotama
на 30.05.2008 в 15:51:19 #7Лоша работа... явно на никой освен на варненци не им пука.
Crosby
на 30.05.2008 в 15:31:26 #6надявавм се и аз да окаже лъжа но тия пичове гледай къф майл са му пратили на момчето от агенцията съобщила за петното! пък те журналята нека си пишат кфото им дойде!
Crosby
на 30.05.2008 в 15:29:51 #5зин, а фърли ено око на тфа нещо! ........................................... Blimonov Регистриран на: 16.02.2008, 15:19 Пуснато на: 30.05.2008, 12:07 Понеже се притесних и вчера директно писах на агенцията която е направила снимките относно разлива . Като ги питах каква е опасността и вярно ли е че има разлив. Ето отговора Dear Sir, Thank you very much for your interest. We are defenitely sure that there are oil spillages on the satellite images (from 28 May 200. We regularly observe oil spots near Bulgaria and we think ecological situation near the Bulgarian coast is not good. Today regular abusing the ecological law in this area has become a serious issue. Not a long time ago, in the beginning of May this year we also detected oil spillages near Bulgaria. Today we are going to publish (in russian) all the satellite and analytical data we have collected during May about the pollution of Bulgarian waters. Using the results of the analysis of the latest satellite data our experts concluded that the spillages are moving towards the Bulgarian coast. Under current weather conditions, the polluted waters will reach the coast in 2-3 days. Usually thin films of oil or oil products exist on the water surface diring a few days (2-3) depending on the weather conditions and surface currents in the area. After that the films either evaporate or dissolve in water and it becomes impossible to detect them remotely so taking water samples in the area is required. Taking this into account, you should realize that if a spillage cannot be seen on a satellite picture it doesn't mean that the oil is not there and it is not dangerous for the sea life. This is why the regular monitoring of the ecological situation is really important and we believe that the best results can be achieved using satellite data because large areas can be observed at the same time. Also it is possible to determine the cause of the pollution and in case of spillages from ships those responsible can be named. In case of present spillages (from 28 May 200 the source of pollution is oil tankers (you can see them on the picture as the bright spots). In general, such spillages are the main sources of water pollution. Our project www.BlackSea-online.com is always open to collaboration with organizations working on the ecological monitoring of Bulgarian waters. We believe that using the latest satellite technology it is possible to continuously monitor the situation and immediately react in order to minimize ecological damage and prosecute those responsible. Best regards Sergey Osheyko Managing Director Geomarketing Research Center CEO of www.BlackSea-online.com project - Show quoted text -
Zin
на 30.05.2008 в 15:02:28 #4Освен това вчерашната новина, че разлив се приближава към Варна се оказа че е пълен фарс и няма такова нещо. Позаинтересувайте се малко преди да пишете глупости ... То да плюе и баба знае, а при нас е национален спорт.
Zin
на 30.05.2008 в 14:58:49 #3Няма по лошо нещо от софиянец, който се опитва да разсъждава за черноморието. Я бегайте от тука ... Някой от Варна или от Бургас да се опитва да разсъждава за Витоша? Бегай от тука ... Казах БЕГАЙ ОТ ТУКА ...
vloti
на 30.05.2008 в 13:43:48 #2Трябваше Хитлер да изтрепа всички руснаци през Втората световна...
Crosby
на 30.05.2008 в 12:37:04 #1руснаците трябва да вземат мерки какво зависи от нас, турция и украйна след като нефта който се разлива е техен! трябва да се сведе до минимум разлива на танкерите, но ако има да се действа светкавично! те имат най-големи възможности да го направят!