Асоциацията на месопреработвателите в България отдавна е подала сигнал за вноса на продуктите, заловени вчера при операцията на ГДБОП и ДВСК, съобщи председателят на бланшовата организация Кирил Вътев пред БНР.
Той обаче е категоричен, че технологично е изключено месните изрезки да се влагат в скъпи салами, каквато версия обяви земеделският министър. "Аз като производител, който познава технологията на производство, ви уверявам, че такива продукти, ако ги вложим в производство на скъпи продукти, те ще ги развалят, защото са отлежали, имат различен цвят, имат подправки, сол и други добавки, които изцяло изкривяват каквато и рецептура да се приложи, уточни Вътев, който е собственик на компанията "Тандем".
Според него такива изрезки, за които беше шумната акция вчера, се внасят от търговци в огромни опаковки, след което тук ги размразяват и ги преопаковат. Това е единствената им дообработка.
Фирмите, замесени в дъмпинговия внос ще бъдат изключени от асоциацията на месопреработвателите, обеща нейният председател: "Нека да приключи проверката, да видим има ли членове на нашата асоциация, които правят този дъмпингов внос и убиват българския производител, чрез нелоялна конкуренция. Ще свикам управителния съвет, ако трябва и общо събрание, за да вземем решение имат ли място такива фирми в нашата браншова организация", уточни Вътев.
Последните данни, оповестени от Министерство на земеделието и храните, при акцията на антимафиотите и ДВСК вчера са били открити 194 тона изрезки и месни суровини с изтекъл срок. Първоначално бе съобщено, че са заловени 130 тона изрезки.
125 тона от "дупетата" са задържани във фирмите "Анона" и "Камарко", чийто собственик е Георги Костадинов, разкри в днешния си брой вестник "Труд".
"Изказванията на министър Найденов са злонамерени измислици на един неособено компетентен държавен служител", контрира обвинението Костадинов.
През май т. г. ветеринари унищожиха и 316 т месо, съхранявано в склад на "САФ Магелан", в което Костадинов също е основен акционер. Според източници на вестника не става дума за внос на суровината в замразено състояние, а в каси.
"За последните 6 години в България са внесени 16 хил. тона "дупета", което представлява около 1000 ТИР-а с обща дължина ако ги наредим един след друг 20 км. Тези "дупета" ги има във всеки магазин и се продават в обеми, които са равни на оборотите на три големи месопреработвателни предприятия. Ако министърът смята, че вносът на "дупетата" е незаконен, нека уволни хилядите служители на ДВСК. Те не са си гледали работата вече 6 години. Да ги шляпне по "дупетата" и кой откъде е", уточни Костадинов пред вестник "Дневник".