След срещата си с македонския президент Бранко Цървенковски вчера, Жозе Мануел Барозу е заявил: „Сега не можем да се ангажираме с дата".
Той е добавил, че Скопие първо трябва да постигне прогрес в някои области, по-конкретно в полицейската и юридическата система, а Комисията ще оцени постиженията по проблемните области в подробен доклад през есента.
Цървенковски е казал, че не очаква началната дата да бъде подарена на Македония и че държавата му ще работи здраво, за да постигне членство. Президентът е добавил също така, че началната дата е важен импулс за бъдещите усилия за реформи.
По-рано през месеца бившата югославска държава с население 2 милиона получи насърчаващо послание от словенския премиер Янец Янса, който в Европейския парламент каза, че правителството му ще се „опита да помогне на тази страна кандидат да получи дата".
Министърът на външните работи на Словения Димитри Рупел е повторил обещанието си по време на посещението си в Скопие. Словения ще е първата от „новите" в ЕС, която ще поеме председателството на Съюза.
Сега Македония е в политическа криза. Партията на етническите албанци наруши т.нар. Охридски договор, мирно споразумение сключено през 2001 след конфликт между македонското мнозинство (?) и албанското малцинство в страната.
Диспутът избухна, след като най-голямата албанска партия и нейният коалиционен партньор бяха изключени от правителството, макар че спечелиха по-голямата част от гласовете на етническите албанци на изборите от миналата година.
Главната етническа албанска партия обвини премиера на страната Никола Груевски и неговата коалиция - която включва друга албанска партия - че игнорира един от принципите на Охридското споразумение, а именно законите, засягащи малцинствата, да се потвърждават от депутатите, които представляват тези малцинства в парламента.
Шефът на международната политика на ЕС Хавиер Солана е казал на македонския президент във вторник, че е нужно започването на сериозен диалог между политическите партии в страната, като е добавил, че това е централен въпрос за постигане на политически консенсус за преговорите за членство в ЕС.