След снощната среща на Еврогрупата стана ясно, че финансовите министри на Еврозоната дадоха на Атина точно 10 ден (до 18-ти октомври) да постигне окончателно споразумение в продължаващите преговори с мисията на "Тройката" и да поеме ясен ангажимент по изпълнението на обещаните по-рано тази година 89 мерки (мерки които бяха договорени през пролетта в замяна на втория спасителен финансова пакет за Гърция).
Крайният срок е на 18-ти октомври, когато е и следващата Европейска среща на върха, като то тогава от Еврогрупата желаят Гърция и мисията на "Тройката" да постигнат окончателното споразумение относно новите мерки за реформи и икономии в замяна на което Атина ще може да разчита на отпускането на следващия транш от жизненоважната финансова помощ в размер на 31.5 млрд.евро, без която страната ще остане с празна хазна/без пари към края на ноември месец (като преди време призна гръцкия премиер Самарас).
Шефът на Еврогрупата - Юнкер все пак заяви след края на вчерашната среща, че фин.министри от Еврозоната похвалиха усилията на гръцкото правителство и "значителния прогрес", което то направи, но също така предупреди, че Гърция е необходимо да "затвори" бюджетната дупка за 2013-2014г. колкото се може по-скоро. "Няма време за губене, когато трябва да се намери решение за Гърция", посочи Юнкер след срещата на Еврозоната на която една от основните теми беше именно Гърция и които разговори официални представители от гръцкото фин.министерство описаха като "трудни".
Юнкер посочи, че критиките към гръцката програма сред 17-те финансово министри на Еврозоната не са били ограничени само от държавите с топ "ААА" кредитен рейтинг като Германия, Холандия и Финландия.
Шефът на МВФ - Лагард (която присъства сноши на срещата на Еврогрупата) каза, че не би било достатъчно Атина само просто да се съгласи с 89-те предишни поети ангажименти, като подчерта, че това което "се брои и прилагането на тези ангажименти". Лагард също така призна, че Гърция отбелязва напредък, но каза, че трябва да се направи още повече "по всички фронтове". Запитана дали МВФ вярва, че официалния сектори - кредитор на Гърция (официалните европейски институции притежаващи гръцки дългови книжа) трябва да отпишат част от притежавания от тях гръцки дълг, Лагард каза, че "всички опции" за подпомагане възстановяването на икономическо здраве на Гърция и достъпа й до капиталовите пазари трябва да бъдат взети под внимание.
Шефът на Европейката валутна и икономическа комисия - Оли Рен пък заяви, че би било "преждевременно" да започне да се говори относно възможността за разбиване на части на очаквания следващ транш от финансовата помощ за Гърция (в размер на 31.5 млрд.евро) на няколко плащания, като правеше Еврозоната предишния път.
Снощи Еврогрупата обяви, че Португалия се намира на пътя да изпълни поставените условия свързани с нейната спасителна програма и те очаква в скоро време да бъде отпуснат следващия транш от тази помощ за Лисабон в размер на общо 4.3 млрд.евро, като снощи те официално одобриха отпускането на първите 800 млн.евро от този нов транш, но все още трябва да се получи и одобрението за отпускането на този нов транш от страна на МВФ.
Относно другата важна тема обсъждана от Еврогрупата снощи - темата Испания, финансовите министри на Еврозоната се съгласиха, че правителството в Мадрид е по пътя на провежданите от него реформи в банковия сектор и че помощта за испанските банки от вече стартиралия официално от вчера Европейския постоянен стабилизиращ механизъм (ESM фонда) вероятно ще започне да се изплаща през ноември месец. Шефът на Еврогрупата - Юнкер заяви, че НЕ е имало обсъждан на темата за евентуална по-всеобхватна спасителна програма за Испания, която би павирала пътя за стартиране на ОМТ програмата на ЕЦБ (за покупки на испанските дългови книжа на вторичния европейски дългов пазар) целяща да понижи цената на дълг/лихвите по испанските книжа, НИТО темата, дали ESM фонда би трябвало да финансира и вече съществуващите лоши дългове на банките в Еврозоната (или само новите дългови проблеми в бъдеще на банките, както искат от Германия, Холандия и Финландия).
Шефът на Еврогрупата - Юнкер и шефът на МВФ - Лагард казаха след снощната среща, че все още се дискутира и темата за официалната молба на Кипър за финансова спасителна помощ за кипърския банков сектор.
Бел.р. С една дума - нищо съществено от срещата на Еврогрупата снощи, което сякаш се и очакваше от финансовите пазари. Днес вниманието ще се насочи към важното посещение на немския канцлер Меркел в Атина - първото посещение на немската „желязна лейди" в Гърция след старта на дълговата криза преди три години!