Според предварителните данни, БВП на Еврозоната отбеляза спад от -0.1% м./м. (макар и по-слаб от прогнозите за -0.2% 3м./3м.) през Q3 на 2012г. след спада с -0.2% 3м./м. през Q2 на годината и 0.0% 3м./3м. за Q1, предаде европейската статистика Eurostat. Така икономиката на Еврозоната официално влезе в "техническа рецесия" през третото тримесечие на годината (с оглед спад на БВП 3м./3м. за две поредни тримесечия). Това е втората поредна рецесия в региона само в рамките на няколко години след глобалната финансова криза и предишна икономическа рецесия през 2009г. (след световната финансова криза чийто старт започна през есента на 2008г. с фалита на американската банка Lehman Brothers).

На годишна база, БВП на Еврозоната за Q3 отбелязва спад от -0.6% г./г. (при прогнози за -0.7% г./г.) след спада с -0.4% г./г. през Q2 на годината (лека възходяща ревизия от -0.5% г./г.) и 0.0%г./г. за първото тримесечие на годината.

Въпреки че свиването на икономиката на Еврозоната през Q3 на годината е по-слабо от средните прогнози, данните показват, че се задълбочават различията между икономическото развитие в т.н. "ядро" на региона (Франция и Германия отчетоха ръст на БВП с по 0.2% 3м./3м. през Q3) и тези от т.н. "южна периферия" намиращата се сериозна икономическа и дългова криза (новият спад на БВП за Q3 на Испания, Португалия, Гърция и Италия). Единствено този икономически ръст в Германия и Франция успя да парира негативния ефект от слабото развитие в голямата част от Еврозоната, тъй като техния сумарен БВП формира около половината от целия БВП на Единния европейски валутен съюз.

Има сигнали за влошаване на положението дори в самото "ядро" на Еврозоната, след като БВП на Австрия за Q3 отбеляза спад с -0.1% 3м./3м., а на Холандия БВП се срина с -1.1% 3м./3м. и с -1.6%г./г. Във Финландия, БВП покачи с 0.3%м./м., а в Естония с цели 1.7%.

БВП на Италия отбеляза по-малък от очакванията спад от -0.2% 3м./3м. през Q3, на Испания се потвърди спад с -0.3% 3м./м., в Португалия има спад с -0.8% и в Кипър с 0.5% 3м./3м. Растежът в Словакия е стабилен в +0.6% за третото тримесечие.

Известна подкрепа за икономическото развитие на Еврозоната през трето тримесечие беше повишението на индустриалното производство с 0.3% 3м./3м., но главно през летните месеци, като последните данни от сектора показват ново негово влошаване в началото на последното тримесечие на годината (включително и солидно влошаване в страни като Германия и Франция).

По-добрият износ в Еврозоната (през юли-август износът качи с 1.5%) за сметка на вноса (който качи юли-август с 1.2%) без съмнение помогна за ограничаването на спада на БВП през Q3 на годината, тъй като помогна за среден търговски излишък през тази два летни места в размер на 8.5 млрд.евро спрямо излишък за 7.0 млрд. евро през Q2 на годината.

Като цяло днешните данни потвърждават влошаването на икономиката в Еврозоната на фона на продължаващото повишение на безработицата и с оглед серията строги мерки за фискални икономии в редица от най-силно засегнатите от кризата страни в региона, които мерки допълнително задълбочават рецесията в т.н. периферни южни" икономики.