Само че покачващата се инфлация в развиващия се свят, особено в Азия, застрашава тази схема. Поскъпването, което е проблем не само за Китай, прави износа на продукция за Съединените Щати по-скъп, пише The New York Times в широко дискутиран днес материал.
Водещ специалист в Азиатската банка за развитие обяснява: „Инфлацията е главната заплаха за азиатските страни". Тя е заплаха и за западните консуматори, тъй като дори много бедните държави на Азия пренасят нарастващите разходи върху потребителя.
Инфлация в развиващите се икономики е имало и преди. В края на 1980те, Бразилия достигна тризначни стойности на инфлацията. Но този път според NYT нещата са различни и те обещават да доведат до повишения на цените и в американските вериги супермаркети - точно когато възможността за рецесия е надвиснала над САЩ.
По следните причини: Първо, близо половината от вноса на САЩ сега идва от развиващите се страни. Второ, инфлацията в тези развиващи се страни идва във време, в което техните валути повишават стойността си спрямо долара.
Това вкарва американските потребители в двойна хватка и те ще бъдат принудени да заплатят поне част от повишените разходи на производителите в бедния свят, твърди американската медия. Отгоре на това цените за американците ще са по-високи, тъй като доларът може да купи по-малко неща в тези страни.
Много азиатски търговци твърдят, че те просто нямат друг шанс: привежда се пример за виетнамски бизнесмен, изнасящ за САЩ рисувани вази, който е вдигнал тази седмица цените си с 10%, тъй като всяка година неговите разходи за труд се покачват с 30%. В целия Виетнам, бързо увеличаващ износа си за Щатите, цените между март 2007 и март 2008 г. са се покачили с 19.4%. Сходен пример дава и Китай.
Цялата шумотевица идва от следното увеличение на цените на труд: производителят на рисувани вази, даден за пример, е 15то поколение занаятчия. Той е вдигнал заплатите на работниците си с 30%, за да догони покачилите се цени на търговските стоки. Храната е най-големия разход за неговите работници: той сега им дава $75 месечно, за осем работни часа дневно шест дни в седмицата.
Досега азиатците са прехвърлили само част от увеличаващите се разходи в цените. Но работниците в развиващия се свят надигат все по-силен глас за по-високи заплати, като протести избухнаха тези дни във Виетнам, Камбоджа и Египет. Инфлационният натиск във Филипините се е удвоил за последните пет месеца, а седмичната инфлация за цени на едро в Индия в края на март достигна 7% на годишна база.
Само преди малко време щеше да е невероятно бедна страна с висока инфлация да види как парите й поскъпват спрямо долара, коментира Ню Йорк Таймс. Само че доларът вече не е така могъщ, както беше преди. Големите търговски дефицити на Америка и други проблеми отслабиха привлекателността му.
А има знаци, че доларът може да продължи да пада, ако централните банки на развиващите се страни спрат да го подкрепят.
Централната банка на Виетнам в края на месец март трябваше да нареди на търговските банки да започнат отново да купуват долари в строга граница на валутен курс, определена от правителството. Много банки започнаха да чакат обезценяването на долара и отказаха да приемат големи суми в долари, до степен, когато големи чуждестранни компании се затрудняваха да превеждат пари в страната, за да плащат заплатите на своите работници.
При това обезценяването на долара само' е причина за инфлация в развиващите се страни - особено за тези, които досега не позволяваха на валутите си да поскъпват, за да задържат експортните си пазари. Така посредством евтиния донг Виетнам успя да увеличи износа си с 24.1% през миналата година.
Освен проблемите с евтиния долар, според анализаторите, страни с голямо участие в пазара на търговски стоки като Виетнам, Египет, Китай и Бразилия по принцип са по-уязвими спрямо инфлация: те разполагат с големи селскостопански и енергоемки индустриални сектори. За разлика от тях, развитите икономики имат по-големи сектори на услугите, отколкото на производството.
Две противоположни тенденции правят трудно точното измерване на инфлацията в развиващия се свят - завършва коментара си NYT. В Китай, Индия и Виетнам бяха направени много сериозни инвестиции и бе създаден промишлен свръхкапацитет. Това може да смъкне цените, ако заради кризата на икономиката на Америка глобалното търсене се срине.
После, много страни от развиващия се свят, водени от Индия и Китай, задържаха пълното разгръщане на инфлацията с комбинация на контрол на цените и субсидии. Виетнам ги последва: миналата седмица Виетнам въведе контрол на цените на транспорта и бензина.
Бизнесът засега заобикаля контрола на цените. Някои производители решиха да запазят цените си, намалявайки количеството в продажбените опаковки. Това заедно с повишаване разходите за субсидии до неустойчиво високо ниво, може да влоши ситуацията с инфлацията.
vladimir
на 12.04.2008 в 01:54:42 #4. " Неделчо SAO PAULO, April 8 (Reuters) - Brazil's central bank said on Tuesday it would hold an auction to buy dollars on the spot foreign exchange market as part of an ongoing effort to boost international reserves. The Brazilian real BRBY was 0.23 percent stronger at 1.7 per dollar shortly after the announcement. The central bank has been buying dollars almost daily since October, helping lift Brazil's reserves to about $195 billion." ------------------------------------------------------------------------ Неделчо, виж това: http://economia.uol.com.br/ultnot/2008/02/21/ult4294u1044.jhtm статията обяснява че цб на бразилия купува долари " за да избегне по-голямо девалвиране на долара, което затруднява бразилския износ, а не да трупа резерви". .
Неделчо Съботинов
на 09.04.2008 в 00:14:37 #3Vladimir, виж тази новина от преди 2 часа...не всички са спрели да купуват долари http://www.reuters.com/article/bondsNews/idUSN0839585920080408
vladimir
на 08.04.2008 в 23:49:43 #2. годишната инфлация в бразилия е 4% НЯМА никакви сигнали за нейното увеличаване. .
vladimir
на 08.04.2008 в 23:35:56 #1. до автора на статията: казал си само половина истина, драги. останалата част, дето си я премълчал, е че РАСТЪТ САМО ЦЕНИТЕ НА ПРОДУКТИТЕ, КОИТО СА ДОЛАРИЗИРАНИ. и тъй като причината за инфлацията е обезценения долар, какво ще стане? изоставяне на долара като световна валута. трябва да се има в тредвид, че това не е нещо бързо, лесно и безболезнено. сащ се опитват да забавят, или дори да избягнат, този поврат с всички позволени и не позволени методи - вижте "кризата" в тибет. това не нищо друго освен "наказанието" на китай, наложено от сащ, защото се отказва да купува ценните книжа на щатското съкровище и с това доларът губи всякакъв шанс да се оцени. .