Очакванията на икономическото развитие предвиждаха през юни инфлацията да не надвиши 0,6-0,7%. Резултатът от юни миналата година е надхвърлен три пъти (тогава той бе 0,3%). Нарастващата динамика месец за месец в ръста на цените в Русия поставя под заплаха правителствените планове инфлацията да се удържи в рамките на 8%.
Високата инфлация в Русия бе един от трите аргумента „против" кандидатурата на Сочи. В доклада на МОК се казва, че ръстът на инфлацията е „относително висок" и до 2011 се очаква ежегодно да е средно 5,91%.
Между другото, в идните четири години правителството залага много по-висок ръст на цените, отколкото е написано за пред МОК.
Проектът за 2007 е 8% инфлация, както е известно. В тригодишния проектио-бюджет се предвижда снижение до 7% през 2008, 6,5% през 2009 и 6% през 2010. Тоест за четири години средната на инфлацията ще е почти 7%.
Фиксирането на показателя за инфлация в олимпийското предложение може да бъде неизпълнимо изискване. Последните четири месеца показаха, че правителството и централната банка не са в състояние да обезпечат снижението на текущия темп на ръста на цените.
Алексей Кудрин, министър на финансите на РФ, вече няколко месеца предупреждава за опасности от инфлация, предизвикана от неконтролируемия приток на чуждестранен капитал и съответно с ръста на паричната маса.
Освен това, развитието на руската икономика в добивните експортни сектори направи много хора в страната богати и търговците се насочиха към покупателната способност на заможните.
Но руските икономически ведомства незнайно защо посочват на първо място като виновник за инфлацията скъпите плодове и зеленчуци. Този вид продукция съставлявал до 40% от потребителската кошница и ръстът на цените над 12% може да повлече всички останали цени.
Не е изключено за поскъпването в Русия да е виновна отчасти и силната суша в южните части на страната. Като следствие от нея търговците изкарвали по-скъпа вносна продукция и надували цените.
Даже мерките за изкуствено укрепяване на рублата, предприети от ЦБ още в края на юни, не са помогнали за снижаване темповете на инфлацията. Спекулира се, че за вземането им руските икономисти са се водили от ежеседмичните статистически отчети за цените, които са на разположение само на централната банка и правителството.
В един момент Банк России е разчитал на дефлацията през август, но икономистите предвиждат, че съдейки по текущата ситуация дефлация е малко вероятна. Най-доброто през август е инфлацията да стане равна на нула.