"Крадат най-много стари автомобили „Ауди" и БМВ" е заглавиe от в. "Труд"
Лесна работа - бърза печалба, е новото мото на автокрадците. В последно време най-търсени от тях са автомобили "Ауди", БМВ и "Фолксваген", произведени преди 2005 г., които продават за части.
За да откраднат такава кола, на апашите не са им нужни скъпи инструменти, но пък печалбата е около 2000 лева. По оперативни данни автоморги в страната, където се пласират части, се държат от стари апаши, в чийто криминален актив са стотици кражби на коли.
Прочети още от в. "Труд"

"Доходността от спестовните сметки вече е отрицателна" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Спестовните клиенти на банките губят все повече пари. Лихвите по депозитите и в България паднаха под 2% и вече са близки до рекордно ниските равнища в Европа, но поне все още осигуряват положителна доходност. Това обаче не е валидно за спестовните и разплащателните сметки. Печалбата, която генерират те за клиентите, е със знак минус - т.е. с престоя си в банката парите реално намаляват, установи "Сега". Някои банки вече "осигуряват" отрицателна доходност, като рекордът засега е минус 0.64% за 1000 лв. в спестовна сметка с едногодишен срок. Общо 4 са банките, чиито предложения за такъв тип сметки носят отрицателен доход.

Отрицателни лихви у нас все още няма. Но вече се срещат символични - например 0.01%, а има и нулева лихва за малки суми. Като се добавят обаче и някои разходи, които банките начисляват за управлението на парите ни, се получава резултат със знак минус.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Медсестрите с 1000 лв. заплата", извежда на първа страница в. "Стандарт"
1000 лева средна заплата ще вземат медицинските сестри през следващата година. Почти двойният скок на възнагражденията е сред най-спешните мерки на здравното ведомство, обяви в интервю пред "Стандарт" министър д-р Петър Москов. В момента повечето медсестри получават 450-500 лв. Заради това са принудени да работят на няколко места или да търсят препитание в чужбина. В момента те наброяват около 29 хиляди или почти колкото са лекарите у нас. Медсестрите обаче трябва да са поне два пъти повече, за да получават пациентите адекватни грижи. Освен това средната възраст на съсловието им е 50 години. Аналогична е ситуацията при акушерките, които също са изчезващ вид у нас. От общо 4200 1000 са навършили годините за заслужен отдих.
- Министър Москов, първият ви основен законопроект за промяна на системата е в парламента. Считате ли, че имате политическа подкрепа, като наблюдавате какво се случва там?
- Дотук всички важни и съществени текстове получиха одобрението на здравната комисия, така че нямам причини да се съмнявам. Още повече, че законопроектът изпълнява част от приоритетите в управленската програма на правителството, под която определени политически сили са се подписали.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Път за никъде край Рудозем глътна 17 млн. лева, вече се руши", пише в. „24 часа"
"Бедна България не цени нито парите, нито интересите си. Гърция ни разиграва като маймуни. Използва водите на р. Места, а 12 км ги проектират няколко пъти и така и не изпълняват подписан договор. Няма ли кой да защити интересите на държавата", роптаят в Рудозем.
През града вече трябваше да се минава за Гърция, но пътят не само че не е достроен, но и се руши. "Това е път за никъде", казва Хайри Милезимов от с. Чепинци. Той е на 46 г. и твърди, че от 20 г. наблюдава как дузина министри, областни управители и кметове се изреждали да обявяват, че пътят скоро ще бъде пуснат. Същото е чувал и от гръцките управници.
Прочети още от в. „24 часа"

"Матурата - вход в 41 университета" четем на първа страница във в. "Монитор"
Матурата ще бъде вход в 41 от общо 52 висши училища. Така за поредна година се потвърждава тенденцията, че преобладаващата част от университетите ще признават оценката от държавно-зрелостния изпит при кандидатстване за прием. Това съобщиха за „Монитор" от образователното министерство.
Така постепенно се увеличават вузовете, които признават оценките от матурите
През 2010 година те бяха 37, а сега са вече 41.
Сред малкото висши училища, които не приемат студенти с оценка от матура са тези по изкуства и спорт, както и УНСС.
В Софийския университет оценката от зрелостен изпит ще е вход в общо 96 от 103 специалности. От тази година матурата дава равни шансове с изпита за вход в Алма матер в историческият факултет. И двете оценки се умножават с коефициент 3. Това правило важи още във Факултета по предучилищна и училищна педагогика, историческия факултет, както и в богословския и др.
В същото време обаче за прием в най-желаната специалност в Софийския университет - психологията, оценката от приемен се умножава по коефициент 3, а бележката от матура има по-малка тежест и се умножава по коефициент - 2,5.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Състоянието на банките ще стане ясно чак юли 2016 г.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Дългоочакваната оценка на качеството на активите на банките, обявена след затварянето на Корпоративна търговска банка през лятото на 2014 г., продължава да се отлага във времето, но поне вече има ясен график и повече детайли как ще се провежда. Той е публикуван в Националната програма за реформи на правителството, с която то поема ангажимент да адресира констатираните от Европейската комисия в нейния доклад за макроикономическите дисбаланси на страната слабости в банковия надзор.
Според документа работата по изготвянето на методологията за прегледа вече тече, като провеждането му реално ще започне в началото на 2016 г. и ще приключи през второто тримесечие на годината, след което ще се проведе стрес тест и чак през третото тримесечие, вероятно юли, ще има резултати. Първоначалните заявки бяха цялата процедура да започне още в края на настоящата година, но датата постепенно започна да се измества назад, за да се стигне до сегашната. Според източници на "Капитал" основната причина е да се даде време на банките да изчистят, доколкото е възможно, балансите си и да се подготвят за покриване на евентуални капиталови дупки.

Прочети още от в " Капитал Daily"

„Министър Горанов се похвали с резерв от над 11 млрд. лева", пише в. "Сега"
Министерството на финансите изпрати първата четвърт на 2015 г. със серия добри бюджетни новини. Към 31 март във фискалния резерв има над 11 млрд. лева, а към 30 април по предварителни данни хазната отчита над 1 млрд. лева излишък - рекорд от 2008 г. насам, съобщиха от МФ. За сравнение - за същите четири месеца на предната година бюджетът бе успял да натрупа над 864 млн. лева дефицит.

Сегашното впечатляващо превишение на приходите над разходите се дължи на два фактора - високия приток на данъци и постъпилите плащания от Брюксел по еврофондовете. Само през април ЕК е възстановила на България 666.9 млн. лв., основно за разходи по европроекти, извършени в края на 2014 година.
Прочети още от в. "Сега"

„КТБ срещу Гриша Ганчев 1:0", пише в. "Капитал Daily"
Чували ли сте за Теодор Савов? Ако не, значи не познавате едрия бизнес в България. Той е на 23 години, живее в столичния кв. "Сухата река", има необслужван заем към фирма за бързи кредити за няколкостотин лева и... притежава 18.3% от най-голямата верига бензиностанции в страната по брой обекти - "Петрол". Последното се случва, след като на 26 ноември 2014 г. придобива срещу 8000 лв. "Корект фарм" - един от четирите най-големите акционери в дистрибутора на горива и длъжник на фалиралата Корпорати.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Как Иван Костов си измъкна парите от КТБ" пише в. „Труд"
Иван Костов не пропусна възможността да си върне 150 хил. лева от Фонда за гарантиране на влоговете, въпреки че привилегированият му депозит в КТБ не е следвало да бъде изплащан.
Иван Костов е имал привилегирован депозит в КТБ съгласно сключен между него и банката договор за индивидуален срочен депозит от февруари 2014 г.
Началното салдо на депозита е 154 хил. лева, но интересното в случая е договорената с банката лихва, която Костов е получавал за вложените си пари. Лихва в размер на 9, 8% (почти 10%). Коя търговска банка предоставя лихвени нива на депозити и влогове от почти 10 пункта - няма такава банка освен, разбира се, КТБ, и то само за отбрани свои клиенти.
Прочети още от в. „Труд"

"Глад за спасители и готвачи в курортите край Варна", четем във в. "Монитор"
И през този сезон курортите край Варна изпитват глад за подготвени готвачи и спасители. От туристическия бранш са обявили общо 2900 работни места за всякакви длъжности, но и тази година увеличение на заплащането не се очаква, коментира шефът на Регионалната дирекция на Агенцията по заетостта в морската столица, Пламен Начков. Заради това, въпреки по-ранната кампания по назначаване на служители и обявените разкрити свободни места, засега се наблюдава слаб интерес към предложените позиции и заплащане. И това лято хотелиерите ще бъдат принудени да си „крадат" кадрите помежду си, защото подготвените специалисти са все по-малко, коментират в бранша.
От 700-800 лева тръгват заплатите на помощник-готвачите
в ресторантите по Северното Черноморие, а шеф-майсторските възнаграждения стартират от 1500 лева нагоре. Някои от хотелиерите дори плащат заплати на майстор-готвачите си целогодишно, за да могат да ги запазят за активния сезон", коментира още Начков.
В курортите край Варна през лятото са заети средно между 5000 и 6000 души.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Пловдив - домакин на световен винен шампионат догодина", пише в. „24 часа"
Пловдив ще е домакин на световния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles, който ще се проведе от 29 април до 1 май 2016 г.
Тази новина обяви премиерът Бойко Борисов, който я научил от министъра на туризма Николина Ангелкова. Тя бе сред почетните гости на 22-ото издание на престижното състезание Concours Mondial de Bruxelles, което се провежда днес в Йезоло, на 20 км от Венеция, където бе обявен и градът домакин на Concours Mondial de Bruxelles за 2016 г.
"В рамките на цялата година ще организираме съпътстващи събития. След 20 юни в София пристига президентът на конкурса Томас Костенобъл, за да връчи медалите на едни от нашите най-добри вина", разказа пред "24 часа" министър Ангелкова. При визитата му ще бъдат уточнени пътната карта на съпътстващите събития до старта на шампионата догодина и бюджетът му.
България преборила над 58 държави за домакинството, включително най-големите производители като Франция, Испания, Австралия, Чили и Аржентина. Специално за конкурса Министерството на туризма изработило клип, част от него ще бъде използван и за други инициативи.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Покупката на имот двойно по-изгодна от депозитите", пише в. "Стандарт"
Сериозен ръст на сделките с имоти се отчита от началото на годината, категорични са брокери от различни агенции. "Като цяло тенденцията е за увеличение на сделките в определени райони на столицата. Привлекателни са центърът на София, както и районът на Медицинска академия и кварталите с метро. Усеща се оживление и в строителството. Започнаха да се обаждат клиенти със запитвания за парцели за строителство на нови блокове", казва Илиана Василева от "Сдружение брокери на имоти". В по-големите градове се вижда по-голям ръст на търсенето - в София, Пловдив, Варна, Плевен, Русе, Сливен, смята и Калоян Богданов, маркетинг мениджър на "Адрес". Той заяви, че с най-голям процент се увеличава търсенето на тристайни апартаменти. "Това ясно показва, че българите вече търсят по-скоро по-голяма площ, вече не са чак толкова фокусирани върху най-малките имоти, както беше преди години", твърди той. Една от причините за това е падането на цените с близо 35% спрямо нивото отпреди световната финансова криза. В резултат сега може да се купи тристаен апартамент за сума, с която преди кризата можеше да се вземе само двустаен на същото място и със същото качество на строителството.
Прочети още от в. "Стандарт"