Над 83 000 деца на възраст под 17 години в България са икономически активни. В домашното стопанство работят 418 000 - 32% от всички 1 294 000 деца на възраст между 7 и 17 г. Това заяви президентът на КНСБ доц. д-р Желязко Христов на конференцията, организирана от пан-европейското движение Глобален поход срещу детския труд, цитиран от blitz.bg.

Глобалният поход срещу детския труд (Global March Against Child Labour, състоял се на 17 януари 1998 г.) цели премахването на икономическата експлоатация на децата, както и осигуряването на качествено и достъпно образование, съхраняване на физическото, душевно, морално и социално развитие. В конференцията участват министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова, президентът на КНСБ доц. д-р Желязко Христов, президентът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев, президентът на руската конфедерация на синдикатите Михаил Шмаков, Донатела Монталдо, координатор „Права на децата" към Европейския парламент, представители на неправителствения сектор и др.

Причините за полагане на детски труд са бедността, изключването на семейства от пазара на труда, отпадане на децата от образователната система, заяви д-р Христов. Той определи ниското заплащане и неефективния контрол като най-важните фактори за наемането на деца от работодатели. Последиците от ранното навлизане на децата в сферата на труда е пониженото равнище на качество на тяхното образование. Само през последната година 14 500 деца са отпаднали от училище. Увеличава се броя на нискоквалифицирана - и по-евтина работна сила на пазара на труда.