Финансовият министър Тимъти Гейтнер има добри шансове за постигане на успех със своя план  да изчисти балансите на банките от  токсични активи, казва А. Майкъл Спенс, един от носителите на Нобел за икономика за 2001 г.

Друг носител на Нобелова награда по икономика, Пол Кругман, който е най-новият лауреат  на отличието, е толкова сигурен, че Гейтнер ще се провали, че е изпълнен с "отчаяние."

Дори и получилите  най-високите награди в областта на икономиката не може винаги да са прави.

Коя от двете прогнози ще се сбъдне, зависи отчасти от това дали частните инвеститори ще решат да наддават за неликвидни ценни книжа и заеми на стойност около $1 трилион , които сега задръстват балансите на банките.

"Тази програма е съществено зависима от частния сектор, като пряко участие  и за определяне на цената на активите", според Спенс, които сподели Нобеловата награда с Джордж Акерлоф и Джоузеф Щиглиц за една теория, покачваща че известна правителствена намеса може да направи пазарите по-ефективни.

"Истинският проблем с този план е, че той няма да работи," каза Кругман пред Ню Йорк Таймс.

Според нобеловия лауреат от 2008 година Гейтнер се връща към подхода "пари за смет" на своя предшественик като финансов министър, Хенри Полсън, "Това е повече от разочароващо. В действителност, това ме изпълва с чувство на отчаяние."

Кругман смята, че вместо финансиране на закупуването на неликвидни активи, правителството трябва да гарантира голям обем от банковите дългове, да вземе контрола над компаниите изпаднали на практика в „несъстоятелност" и да прочисти балансите им, подобно на това, което направи Швеция през 1990-те години.

Спенс пък смята, че планът на финансовото министерство "е малко сложен за изпълнение," но в същото време, според него „финансовото министерство е написало домашната си работа, и има хора, позиционирани", да ангажират частния капитал, за осъществяване на планираните публично-частни партньорства.

Актуален въпрос от решаващо значение е дали частните инвеститори могат да понесат потенциалните заплахи и упражняване на контрол от страна на Конгреса, чиито ход от миналата седмица да обложи с по-високи данъци бонусите на служителите може да отблъсне частния капитал, според професора от Carnegie Mellon University, Алън Мелцер, 81, автор на историята на Федералния резерв.

Планът е насочен към финансиране на $500 млрд. до $1 трилион при покупки на неликвидни активи, като се използват $75 млрд. до $100 милиарда от останалите средства по програмата за стабилизиране на банковата система. Той също така ще разчита и на Фед за финансиране и на гаранции от Федералната депозитно-застрахователна корпорация.