Контрактите за суровия петрол с доставка през ноември, днес преди началото на сесията на сесията на европейските пазари, покачват с 2.52 на сто, до 83.24 долара за барел.
Поскъпването на петрола повдигна и стоковите пазари, след като администрацията на Буш обяви, че планира да налее около 125 милиарда долара в деветте най-големи банки в САЩ, за да стабилизира ликвидността им, в замяна на привилегировани акции.
В същото време от Международната агенция по енергетика през миналата седмица казаха, че търсенето на петрол през тази година ще нараства с най-бавния си темп от 1993, заради забавянето на глобалната икономика, която най-вероятно ще навлезе в рецесия до края на 2008.
В момента цените на суровините се движат близо до максималните си стойности с оглед на икономическите фундаменти, като пазарът реагира по-скоро емоционално на новините ден за ден. Като цяло икономическата ситуация не дава поводи за оптимизъм на стоковите борси.
За сега няма индикации, че проблемите на финансовите пазари ще приключат скоро, въпреки вълната от оптимизъм, а тежките последствия на кризата върху реалния сектор и съответно върху потреблението на суровини тепърва предстоят.
Цените на „черното злато" са намалели с 4.2 на сто спрямо нивата си от преди година и с 44 на сто от рекордната си стойност от 147.27 долара за барел, достигната на 11 юли.
Днес азиатските пазари се изстреляха нагоре, след като вчера индексите на Уолстрийт отбелязаха най-големия си еднодневен ръст от Голямата депресия насам.
През миналата седмица нефтените фючърси поевтиняха със 17 на сто, което беше най-големият им седмичен спад от американската инвазия в Ирак през 2003 година насам.
Днес суровият петрол от сорт Брент с доставка през ноември поскъпва с 1.89 на сто, до 79.35 долара за барел.
Цените на черното злато най-вероятно ще тръгнат надолу преди края на седмицата тъй като се очаква в четвъртък да бъде отчетено покачване за трета поредна седмица от началото на октомври на петролните запаси на американските компании.