„Пловдив тегли майна на софийския боклук", четем в „Стандарт"

Навръх Съединението Пловдив тегли майна на софийския боклук. Съветниците в града под тепетата скъсаха договора с Бойко Борисов за транспортиране на балите със смет. Местният парламент изненадващо реши вчера да разтрогне договора за депониране на 200 хиляди бали с боклук на сметището в Цалапица. София не спазва условията на контракта, запънаха се общинарите. Извозването на отпадъците не трябвало да става през лятото, а балите да са само с пресни отпадъци. Столичната община не превеждала и редовно пари за "услугата", мотивираха се общинарите. Според тях камионите разсипвали боклука, а балите направо течали. Най-сериозният мотив на общинарите обаче бе, че сделката "пари срещу боклук" не се осъществила. От обещаните от правителството 47 млн. лв. за инфраструктура градът под тепетата е получил само 9,9 млн. лева досега. Предложението за късане със столицата дойде от червени общинари. Съветниците от "Коалиция за Пловдив" обаче се въздържаха при гласуването. Причината е, че те са имали предвид само временно спиране на договора, докато се изчистят нарушенията. Идеята за окончателно прекратяване на контракта бе направено спонтанно от съветника от ДСБ Божидар Здравков по време на дебатите. При гласуването го подкрепиха сини и жълти общинари. За отказа на софийската смет дойде и един глас от ДПС. Против пък се оказа само Никола Янакиев от левицата. Групата на ВМРО напусна залата и не гласува. Така с необходимия минимум от 26 гласа местният парламент реши да се "разведе" със Столичната община. В едноседмичен срок кметът Иван Чомаков трябва да уведоми колегата си Бойко Борисов за разтрогването на договора и да предприеме съответните действия за спирането на балите. Отпадъците ще продължат да пътуват и до депото в Цалапица, докато решението на пловдивските съветници влезе в сила. Както и докато договорът реално се прекрати, отговориха в специална декларация от градската управа в София. Оттам са категорични, че общината е спазвала стриктно клаузите на контракта и редовно превежда пари. Тъй като договорът е сключен на 5 март, ясно е, че транспортирането ще става през лятото, защото влиза в сила веднага след подписването му, обясниха от администрацията. Само 28 хиляди от близо 120 хил. бали са стари. Досега не са подавани сигнали за нарушения, а няма и намек за разтрогване на контракта, обясниха софийски общинари.

„Пловдив вече не ще боклука на София" е водещото заглавие на „Дума"

Общинските съветници от десните партии в Пловдив изненадващо вчера гласуваха договорът със София за депонирането на столичните отпадъци в сметището в Цалапица да бъде прекратен. Предложението дойде от Божидар Здравков от ДСБ и беше направено по време на дебатите по искането на левицата - извозването на боклуците да бъде прекратено временно, до отстраняване на пропуски в контракта и изпълнението му. Изненадващо обаче 22-ма съветници от ДСБ, ОДС и НДСВ одобриха прекратяването му. Сега се чака решението на областния управител, който трябва да го обяви за законосъобразно. После следват законови процедури, а и другата страна вероятно ще обжалва, коментира за ДУМА съветникът от БСП Тодор Кръстев.

Междувременно от Столичната община (СО) отговориха, че спазват стриктно клаузите на сключения договор и плащанията към община Пловдив са извършвани редовно. В кметството смятат, че няма разпиляване и замърсяване на околната среда, а контролът по превоза се извършва от КАТ, пътна администрация, РИОСВ-София, РИОСВ-Пловдив, и РИОСВ-Пазарджик, както и от Столичния инспекторат. От СО са категорични, че ще продължат депонирането на отпадъците в Цалапица до влизането в сила на решението на пловдивските общинари и евентуалното прекратяване на договора. От администрацията на Бойко Борисов обещават да почистват София редовно.

Договорът между общините Пловдив и София за депонирането на столичните отпадъци на сметището в Цалапица ще бъде прекратен. Изненадващото за мнозина решение общинските съветници взеха на вчерашното си заседание. Предложението за прекратяване на договора беше на Божидар Здравков от ДСБ и беше направено в хода на дебатите по искането на левицата - извозването на битовите отпадъци от столицата да бъде прекратено временно до отстраняване на пропуски в самия договор и изпълнението му. Вместо това 22-ма съветници от ДСБ, ОДС и НДСВ одобриха прекратяването на договора, което бе неочаквано за голяма част от залата и специално за групата на Коалиция за Пловдив, която поиска време за консултации. Правиха се опити Божидар Здравков да оттегли предложението си, но той отказа. В крайна сметка предложението бе прегласувано поименно и събра дори един глас повече.
Към изпълнение на решението ще се пристъпи, ако областният управител го намери за законосъобразно. После следват законови процедури - другата страна вероятно ще обжалва, обясни за ДУМА съветникът на БСП Тодор Кръстев. Той увери, че депонирането ще продължи, поне докато стане ясна съдбата на решението за прекратяване на договора между двете общини. Кръстев припомни, че в Пловдив трябва да пристигнат парите, отпуснати от държавата, защото складирането на бали е пропорционално на осигуреното финансиране.
Както ДУМА писа вчера, до момента в Цалапица са депонирани малко над 140 000 тона отпадъци, от договорени 200 000 тона, а са получени едва 21 на сто от парите. Софийската община пък трябва да изплати до лев сумите за обработка и складиране на боклуците си.

Столичната община:
Спазваме договора за боклука

Столичната община спазва стриктно клаузите в сключения през март т.г. договор за приемане и депониране на битови отпадъци в депото в Цалапица. Това заявиха вчера от Столичната община. В съобщението се допълва, че са извършвани редовни плащания на община Пловдив съгласно сключения договор.
До момента в общината не са постъпили възражения от Пловдив по отношение изпълнението на договора, както и искане за неговото прекратяване. При депониране на отпадъците от София е спазвана одобрената от страна на РИОСВ технология, заявяват от общината. Според кметството при транспортирането на балите няма разпиляване и замърсяване на околната среда, а контролът се осъществява от служители на КАТ, пътна администрация, РИОСВ-София, РИОСВ-Пловдив, РИОСВ-Пазарджик, и Столичния инспекторат. От Столичната община са категорични, че ще продължат депонирането на отпадъците на сметището в Цалапица до влизането в сила на решението на Пловдивския общински съвет и евентуалното прекратяване на договора. Общината обещава да продължи да осигурява редовното сметосъбиране и сметоизвозване на територията на София.

 „Уволняват лекари за подкуп" е водещото заглавие на „Труд"

Наредба за борба с корупцията в болниците пишат експерти на Министерството на здравеопазването. "Документът ще е готов много скоро, очаквам да срещнем силен отпор, но няма да спрем работата си срещу корупционните практики", съобщи пред "Труд" министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски.

 „Плашат със смърт шефа на "Пирогов" е на първа страница на „Дневник

Лицата, отправящи заканите, знаят, че жената на доц. Раденовски е юрист и той често се съветва с нея при сключване на договори, обясниха криминалисти. Още с встъпването си в длъжност като директор доцентът обеща да преразгледа всички контракти и да не подновява неизгодните. Той вече е успял да прекрати анекса с фирмата, която държи кафене и магазин в двора на института, научи още "Стандарт". Там бяхме задължени да използваме полагащите ни се купони за храна, обясниха доктори и медсестри. Лекари твърдят, че в "Пирогов" работят диагностични апарати, които пълнят чужди каси. Пациентите си плащат за изследвания, които не се поемат от здравната каса. Парите незнайно защо обаче не отиват в касата на "Пирогов". В същото време болницата е натрупала 5,5 млн. лв. дълг. "Пирогов" е на загуба и от научните изследвания, които правят в института различни фармацевтични фирми. Възложителите прибират 80 на сто от приходите от изследванията, използвайки целия капацитет на института, обясни наскоро доц. Раденовски.

 "33 камери дебнат на пътя" е водещото заглавие на „24 часа"

33 мобилни камери и над 400 радара ще засичат автомобилите с превишена скорост.

"Контролът ще бъде тотално завишен, най-вече за скорост и алкохол", съобщи вчера зам. вътрешният министър Камен Пенков.

Цивилните автомобили с монтирани камери ще бъдат поставени около места, които са потенциално опасни - над 100 отсечки с повишена концентрация на катастрофи. Камерите обаче ще бъдат местени.

Най-много ще се дебне за нарушители в района около Бургас, където през почивните дни се очаква трафикът да бъде увеличен, уточниха от МВР.

Засилен контрол ще има и по пътя София-Кулата и София-Русе, където също стават много катастрофи.

 „Орешарски платил 1,5 млрд. дългове", четем в „Стандарт"

Близо милиард и половина дългове е изплатила България за последните 2 години. Погасени са близо милиард лева към Международния валутен фонд, 350 млн. лв. към Световната банка и малко над 20 млн. лв. към Испания и Корпорацията за стокови кредити на САЩ. Така съотношението на борчовете ни към брутния продукт е 21,6%, което е сред най-добрите в Евросъюза. Това отчете финансовият министър Пламен Орешарски по повод двегодишнината от управлението на кабинета. Преди 10 години, при кризата през 1997 г., съотношението дълг-БВП е било около 130%, припомни Орешарски. Ако тогава някой ми беше казал, че за две петилетки ще падне на 20%, щях да го нарека шегаджия, обясни министърът.

Той обаче отказа да каже кога България ще изпълни критерия за ниска инфлация, позволяващ приемане на еврото. Не можем да предвидим такива фактори като наводнения, суша, измъкна се министърът.

Към септември излишъкът в бюджета достига 2,2 млрд. лева, а фискалният резерв е 7,1 млрд. лв. Това не са високи стойности, категоричен бе Орешарски. Според него, ако от резерва на правителството се извадят парите, предназначени за извеждането от експлоатация на ядрените блокове и други подобни целеви фондове, ще останат пари колкото за двумесечни разходи на държавата. Тези пари се кътат заради високия дефицит по текущата сметка на платежния баланс. Той е предвиден за 17,6% от БВП в края на годината, но е възможно и да бъде повече, обясни Орешарски, без да се ангажира с точна прогноза.

 „Пламен Орешарски: Заплатите без увеличение до края на годината", информира „Дума"

Няма да има увеличение на заплатите в нито един сектор до края на годината, това обяви министърът на финансите Пламен Орешарски по време на отчет за двугодишното управление на кабинета, предаде "Дарик". Въпреки исканията на учителите за по-високи заплати финансовото министерство не предвижда увеличение на възнагражденията им. Ако все пак бъде постигнато споразумение, едва тогава ще коментирам дали има резерв за повишаване на заплатите, коментира Орешарски.

Финансовият министър отчете като успех предвиденото от 1 октомври намаляване на осигурителната тежест с 3% и увеличението на пенсиите с 10%. Това ще доведе и до общ спад на осигурителната тежест и през следващите години, коментира Пламен Орешарски. Според него проблем остава увеличаващият се дефицит по текущата сметка, който в момента е 17,6% от брутния вътрешен продукт.

Бюджетният излишък по консолидираната фискална програма е в размер на 2,2 милиарда лева, показва отчетът за дейността на Министерството на финансите от 2005 до 2007 г., представен вчера от министър Пламен Орешарски. Размерът на фискалния резерв възлиза на 7,1 милиарда лева, което гарантира устойчивостта на публичните финанси в средносрочен план, предаде БТА.

В момента текат съгласувателни процедури с най-заинтересуваните бизнес сектори за продажба на държавния дял в Българска фондова борса - София - Централен депозитар, заяви финансовият министър Пламен Орешарски вчера. "Не съм склонен да абсолютизирам продажбата на тези дялове като цел. По-важни са усъвършенстването на платформите и кооперирането с други борси. Целта не е просто да станем филиал на малка борса и когато тя се продаде, ние да сме "пришити" към нея като опашка", посочи Орешарски.

 „На криви политици и китайците им пречат", четем още в изданието

Меркел също се уплаши от гладните и жадни азиатци

На крива ракета и космосът й пречи, е казал народът. А на калпави политици - целият китайски народ им е виновен. Лъвският скок на цените точно преди избори вкара властта в небрано лозе. Как да докара електората пред урните, като след всяко влизане в магазина портфейлът му става все по-тънък, а хладилникът вкъщи остава все по-празен? Българинът се сети, че е най-бедният в Европа, и започна да настоява за по-високи заплати.

А откъде да се извадят пари за всички без да се пусне печатницата?

Премиерът Сергей Станишев пришпори приходните агенции да пълнят хазната. А икономическият министър Петър Димитров се зае с нелеката задача да сваля цените.

Но как се прави това? Има няколко начина: Първо - да вкараш всички спекуланти в затвора. Второ - да накараш хората да не купуват. И трето - да посочиш с пръст виновния за скъпотията, та гневът на народа да се излее върху него.

За съжаление на управляващите първата точка е неприложима в днешната ситуация. Ако беше по времето на Сталин, досега да сме забравили за сирене по 6,40 лева - отдавна щяхме да го купуваме за 2. В други европейски държави правели черни списъци на недобросъвестните търговци. У нас обаче това не можело да стане, защото законът не позволявал. Или пък властта не иска да настъпва спонсорите си преди вота?

Втората възможност вече е изпробвана и е останала в историята с репликата на един бивш премиер - "За Бога, братя, не купувайте!". Опитва се да я приложи и Петър Димитров с т. нар. препоръчителни цени на стоките, които малко по-късно станаха "средни". Стана ясно още, че всъщност няма да се бори с недобросъвестните търговци, които надуват до 8-10 пъти цените на хранителните стоки, ами просто ще отваря очите на клиентите. Всъщност получи се развален телефон - малко както в оня стар виц: "Филмът не бил шведски, а е съветски. И не е баба дала на войника, а балада за войника". Но, така или иначе, вече имаме първи резултат от експеримента - за седмица сиренето поевтиня с 11 ст. - от 6,40 на 6,29 лв. Ако кара така, до изборите след седем седмици цената му може да падне със 77 ст. - до 5,63 лв. Но това едва ли ще задоволи електората. Още по-малко ще са доволни червените бабички, които все още живеят със спомена за цените от Татово време

Така остана последният вариант - да посочим виновника за скъпотията - глобалното затопляне, адската суша, наводненията, а защо не и гладният китайски народ. Милиардите жълтурковци с дръпнати очи зарязали ориза и натиснали хляба и млякото. Представете си само - 1,5 милиарда китайци, всеки с чаша прясно мляко сутрин - как няма да поскъпне сиренето! Подобна картина уплаши дори желязната лейди на Германия. Канцлерката Ангела Меркел вече предупреди, че обръщането на Китай към млякото може да предизвика недостиг в световен мащаб.

Така че, като влезете в магазина и оставите половин заплата за едно зареждане на хладилника, сърдете се на китайците. И си ги псувайте колкото искате. Ядосвайте се и на селяните - искали цели 400 лева заплата за работа на къра! А на гражданите после ще им съдират кожата на пазара.

Затова е прав министърът, че трябва да си внесем евтина работна ръка - бесарабски българи, наши гурбетчии, а може и марсианци.

А на 28 октомври - всички пред урните.

"Дават пари по САПАРД за лесовъдство", информира „Дума"

От 15 до 28 септември включително в Държавен фонд "Земеделие" ще се приемат проекти за финансиране по програма САПАРД по шеста мярка (1.4 от НПРЗСР) "Лесовъдство, залесяване на земеделски земи, инвестиции в горски стопанства, преработка и маркетинг на горски продукти", реши управителният съвет на фонд "Земеделие" , съобщиха оттам. Мярката ще се отвори само за бенефициенти общини. До 31 октомври т.г. се удължава крайният срок за договаряне на средствата по програма САПАРД, реши още УС на фонда.

Управителният съвет одобри бюджет за комисия за избор на проекти по шеста мярка в размер на 1 842 000 лева, за финансова подкрепа на общините в сферата на инвестициите в горското стопанство. Подпомагането ще се извърши според наредба 35 от за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за лесовъдство, залесяване на земеделски земи, инвестиции в горски стопанства, преработка и маркетинг на горски продукти по програма САПАРД.

Документите за кандидатстване ще се приемат в Централно управление на фонд "Земеделие" - Агенция САПАРД. С тези последни средства по програма САПАРД ще се приключи успешно нейното използване за българските бенефициенти и общини.