Софиянци остават без ток през септември,  пише „Новинар"

Софиянци ще останат на тъмно през септември заради протестите, които енергетиците подготвят, научи "Новинар". Много от работещите в "ЧЕЗ Разпределение", което снабдява с ток Западна България, са недоволни от условията на труд и започват протести. Има вероятност при авариите, които се случват често през есента заради претоварените мрежи, да не можем да реагираме бързо, обясни пред "Новинар" техник от ЧЕЗ.

Според него специалистите напускат компанията, защото са недоволни от заплащането. При проблем абонатите могат да останат повече от осем часа без ток. Това пък ще наруши договора на електроразпределителното дружество с потребителите, според който повредата трябва да се поправи за не повече от осем часа. Ако това се случи, ще завалят жалби от недоволни абонати. От ЧЕЗ коментираха, че до продължителен режим на тока няма да се стигне, защото има достатъчно аварийни екипи, които ще отстраняват проблемите.

Не само софиянци ще имат проблем с тока през есента. Служители от електроразпределителните дружества в цяла България също готвят протести. Преди седмица от синдикалната организация на енергетиците съобщиха, че от септември служителите в енергийните дружества в цяла България, както и тези от Националната електрическа компания (НЕК) ще протестират. Причината за недоволството на работниците са предстоящите масови съкращения, които се планират от дружествата, както и нечовешките условия на труд.

Щатски корпорации скатават данък печалба Отчитат оперативни загуби или кредити, съобщава „Стандарт"  

Две трети от американските корпорации и 68 процента от чуждестранните компании, развиващи дейност в САЩ, не са плащали федерален данък печалба, се посочва в най-новия доклад на Конгреса, цитиран от Асошиейтед прес.

Проучването на Върховната сметна палата публикувано вчера, показа, че общо компаниите са отчели трилиони долари от продажби.

Авторите на проучването на Върховната сметна палата не са проверявали защо корпорациите не са плащали федерален данък печалба или корпоративни данъци и в изследването не се посочва поименно нито една корпорация. Отбелязва се, че компаниите могат да избегнат плащането на подобни данъци заради отчетени оперативни загуби или заради данъчни кредити.

Над 38 000 чуждестранни корпорации не са имали данъчни задължения през 2005 година, а 1,2 милиона американски компании не са плащали данък печалба, посочва в доклада си сметната палата. Общо компаниите имат 2,5 трилиона долара от продажби. Около 25 процента от американските фирми, които не са плащали корпоративни данъци, са определяни като големи компании, което означава, че имат поне 250 милиона долара в активи или 50 милиона долара приходи.

Строителните компании в Белгия обръщат поглед към българските работници, информира „Дневник"

Миналата година в Белгия са били наети 20 хиляди строителни работници, но въпреки това са останали незаети 10 хиляди работни места в строителния сектор, съобщава днес белгийският вестник на фламандски език "Морген", цитиран от БТА.

Според белгийската Конфедерация на строителите (Confederatie Bouw) в страната са регистрирани като безработни 29 хиляди
строителни работници. От тях обаче едва 7 на сто са преминали професионално обучение, останалите не проявявали интерес да намерят работа "по специалност".

По тази причина Конфедерацията на строителите смята, че възможностите за попълване на необходимите работни места в строителството с белгийци са силно ограничени, още повече, че в момента в Белгия има строителен бум заради масовото прилагането на енергоспестяващи технологии в къщи и апартаменти. През предишните две години белгийската строителна индустрия частично е решила проблема като са били наети над 5 хиляди строителни работници от приетите през 2004 г. в Европейския съюзстрани от Централна и Източна Европа (сред тях и Полша).

Освен с нормален трудов договор имало и доста случаи на работа "на черно". Наемането на работници според правилата предоставя ред изгоди както за предприемачите, така и за държавата като цяло, смята Конфедерацията на строителите.

След масовото пристигане на полски строителни работници в Белгия сега белгийските строителни компании са се загледали към строителите в България и Румъния и настояват да отпаднат все още съществуващите ограничения за достъпа на работници от тези страни до белгийския трудов пазар. Вчера представители на Конфедерацията на строителите посетиха посолството на Румъния в Брюксел, за да обсъдят какво може да се направи за наемането на румънски строители на работа в Белгия, пише "Морген".

Цената на жилище в центъра на София стигна €1808 кв. м, пише "Монитор"

Недвижимите имоти в централните части на София запазват лидерската си позиция по цени в столицата към края на първото полугодие на годината, сочи изследване на "Адрес".


Според проучването средната цена за кв. м жилище там възлиза на 1808 евро, или повишение от 16,72%, в сравнение със същия период на предходната година.
Втори по цена е квартал "Изток", където квадратен метър се продава средно за 1318 евро, а повишението на годишна база възлиза на 11,48%.


Относително младият квартал "Борово" е на трето място по цени в столицата с 1317 евро за кв. м, а стойностите там са се повишили с 18,28%.


Най-голям ръст в цените сред жилищните квартали на София е регистриран в квартал "Белите брези", като за първите шест месеца на годината той възлиза на 27,24% на годишна база, до ниво от 1243,86 евро за кв. м, което отрежда четвърта позиция в класацията.


Значително повишение през първото полугодие бележат и цените на жилищата в кв. "Студентски град", където те поскъпват с 23,46% спрямо предходната година, до 1171 евро за кв. м., или пето място в класирането.
Най-малък ръст за първите шест месеца се наблюдава при цените в квартал "Горна баня" от 8,66% до 785,34 евро за кв. м, както и тези в "Надежда" с 9,3% до 918 евро и "Манастирски ливади" с 9,85% до 1134 евро.


Най-ниските абсолютни цени в столицата са регистрирани в квартал "Модерно предградие", където средната цена на имотите възлиза на 773 евро за кв. м.
По типове имоти в столицата най-търсени са били двустайните апартаменти, като те са представлявали 40,3% от общото търсене. Вторият най-търсен тип имоти са били тристайните жилища, или 29% от общото търсене.


Едностайните жилища са се радвали на относително слабо търсене, като те са съставлявали едва 8,6% от търсенето.
Относително силно е било и търсенето на магазини, които са съставлявали 5,5% от общото търсене на недвижими имоти.