Утре ще стане ясно с колко точно ще бъде намалена цената на електроенергията за битовите потребители, след като днес в ДКЕВР беше проведено разгорещено обществено обсъждане относно новите цени на тока.

На него присъстваха хора от Националната електрическа компания, представители на трите ЕРП-та, потребителски, индустриални и синдикални организации, представител на омбудсмана на България и др.

Сред участниците беше и енергийният експерт Огнян Винаров, който от едната страна представляваше Българската търговско-промишлена палата, а от друга протестиращите в лицето на Янко Петров и Дончо Дудев.

Припомняме, че протестиращите напуснаха консултациите при президента в петък с аргумента, че срещу тях на масата са седнали видни олигарси в лицето на работодателските организации. В тази връзка интересен е фактът как днес едно лице представляваше интересите както на протестиращите, така и на т.нар. олигарси.
Винаров, който беше без нотариално заверено пълномощни, заплаши, че ако не бъде допуснат до общественото обсъждане ще извика протестиращите пред входа на енергийния регулатор.

След уверението, че всичко е наред и той може да представлява БТПП и протестиращите, той заяви, че предложеното намаление с около 6-7% не е достатъчно и то може да се увеличи до 30%.

Като аргумент той посочи, че понижението на цените на природния газ, постигнато в новите договори с Газпром, дава възможност това да се случи.

Константин Каменов, председател на българската федерация на индустриалните енергийните консуматори, заяви, че бизнес потребителите могат да бъдат спокойни относно цената на електроенергията след 5 март, като заяви, че намалението на битовите цени няма да доведе до повишаване на тези, които бизнесът плаща.

Друг важен момент е, че цената на енергийния микс - на която НЕК продава ток на ЕРП-тата - няма да бъде променена, както и структурата му, т.е. няма да бъде вкарана повече евтина енергия от АЕЦ Козлодуй в микса, както бе обещано от енергийния министър, както и няма да бъдат намалявани квотите на скъпите ТЕЦ-ове, което също беше обещано от Делян Добрев.

Намалението, което ДКЕВР ще постигне става възможно, след като енергийният регулатор ще признава само 12% технологични загуби на ЕРП-тата вместо досегашните 15%.

Също така, поради по-ниската цена на природния газ, топлофикационните дружества, които също произвеждат електроенергия, също ще получават по-малко приходи за това.