Увеличението на износа на Китай беше по-голямо от очакваното за месец май, намалявайки притесненията, че мерките на правителството за борба с инфлацията за ще дръпнат спусъка на икономическата криза.

Продажбите на китайски стоки извън страната са се увеличили с 28.1% на годишна база, след като нараснаха с 21.8% през април, според информация на китайските митници.

Централната банка на страната предупреди на 3 юни за нарастване на риска от това забавянето на глобалната икономика да доведе до намаление на потреблението на китайски стоки извън страната и в резултат да се стигне до спад на износа и „приземяване" на четвъртата по големина икономика в света. Увеличението на експорта прави по-малко вероятно правителството да ограничи мерките, които взема за справяне с инфлационния натиск, използвайки валутните резерви и ограничавайки растежа на кредитирането.

В същото време вносът е нараснал с 40% през май на годишна база, най-голямото увеличение от почти 4 години. През април увеличението е било 26.4%. търговския излишък е достигнал $20.1 милиарда, което е намаление с $2.2 милиарда на годишна база.

Производствените са нараснали с 8.2 %, най-голямото увеличение от повече от три години.

В същото време повишението на потребителските стоки се е забавило до 7.7% през май в сравнение с 12-годишния рекорд от 8.5% за април. Промяната се дължи най-вече на забавянето на ръста на цените на хранителните стоки.

Китайският юан е поскъпнал с повече от 5% от началото на тази година спрямо американския долар. Увеличаването на стойността на местната валута става все по-бързо след като през 2007 година доларът поевтиня със 7% спрямо нея.

Централната банка на Китай нареди на кредитните институции в страната да увеличат задължителните си резерви до рекордните 17.5% от 25 юни, за да предотврати ръст на свободните парични средства, който да засили инфлацията.

От Централната банка заявиха на 3 юни, че най-бързо растящата икономика в света ще се „охлажда" и се очаква по-нисък ръст след 10.6% през първото тримесечие на годината. Растежът на икономиката най-вероятно ще се забави заради намаление на износа до края на 2008 и през 2009 година.