Проектът, който Русия координира със САЩ и Канада ще отнеме от 10 до 15 години да бъде завършен, съобщават днес от TKM-World Link, компанията заета с развитието на плана. Целият транспортен коридор ще е дълъг над 6,000 км. и ще доставя енергийни суровини от Сибир директно за САЩ през тунел под северния проток дълъг 64 мили.
При завършване на проекта, тунелът ще е най-дългия подводен такъв, като ще превъзхожда двойно тунелът под Ла Манша. Съоръжението ще е разделено на три части, като помежду си ще се свързват посредством двата острова, които разделят Русия от Аляска.
„Това ще е бизнес, а не политически проект", споделя днес Максим Бистов, заместник началник на агенцията по специалните икономически зони. Само тунелът под Беринговия проток ще струва от $10 до $12 млрд., а останалата част от инвестицията трябва да финансира надземния транспортен коридор.
Тунелът ще включва високоскоростна ж.п. линия, магистрала, нефто и газопровод, както и трасе за оптични кабели. Инвеститорите в това публично-частно предприятие ще са ОАО Руски железници, ОАО Обединена енергийна система и тръбопроводния оператор ОАО Транснефт.
Има възможност руското и американското правителство да поемат по 25% дял в проекта.