Наскоро чуждестранните акционери преотстъпиха на Газпром контрола над находището и станаха миноритарни участници в проекта.
„За това решение в голяма степен повлия и проверката, осъществена от Сметната палата. В хода на тази проверка бе установено, че чуждестранните инвеститори имат намерение да увеличат разходите за проекта над два пъти - от $10 до $22 млрд.", е казал Степашин.
А като е раздувал сметките, операторът на проекта Сахалин - 2, „Сахалин енерджи", е отлагал във времето и срока, когато Русия ще получи първите си дивиденти. Припомняме - според съглашението за разделяне на продукцията, Руската федерация ще започне да получава приходи едва като инвестиционните разходи бъдат възстановени.
В тази връзка още през октомври президентът Путин каза: „Вижте какви допълнителни разходи: почти два пъти са увеличени разходите за юридически услуги, повече от два пъти разходите за чуждестранния персонал и командировки".
Въпросните $5 млрд. финансови загуби са само част от по-големите разходи, свързани с нанесените поражения на природата на Сахалин, които се оценяват поне на $ 10 млрд.
Самите „Сахалин енерджи" признават, че 529 реки на острова са пострадали от тяхната дейност и се нуждаят от инвестиции за възстановяване. Силно увредено е и рибното богатство на острова, традиционен поминък за местните.
Независимо от тази новина идва съществената информация, че Русия се движи към осъществяване и на проект „Сахалин - 3". Сергей Иванов, вицепремиер и министър на отбраната на РФ, е заявил руския интерес от участието на индийски капитал в реализацията на „Сахалин - 3". Сведението е на ИТАР - ТАСС.
Иванов е казал пред индийски бизнесмени, че за динамично развиващата се икономика на Индия „не на последно място по значение" е новият аспект от държавната и глобалната безопасност - енергетическият.
Напомняме, че през декември в Индия пристигна първата доставка на руски нефт от Сахалин - 1. Освен това Иванов е изтъкнал, че възлага големи надежди на стратегическото партньорство на GAIL с Газпром по строителството на газопровод Иран - Пакистан - Индия.
Проектът за добив на нефт и газ „Сахалин - 3" предвижда разработването на четири находища в Охотско море със запаси 800 млн.т. петрол и 900 млрд. куб.м. газ. (за сравнение, Сахалин - 2 разполага с добивни запаси от 150 млн.т. нефт и 500 млрд.куб.м. газ).
Роснефть притежава от 2003 лиценз за разработване на едно от тях, Венинското находище. През 2005 е регистрирана операционната компания Вениннефть с 49.8% дял на Роснефть, 25.1% на областната администрация на Сахалин и 25.1% на китайската Sinopec.
Лицензи за останалите три находища през 1993 спечелиха Mobil, Texaco и Exxon. Обаче през 2004 Русия анулира условията на конкурса отпреди десет години във връзка с изменения в данъчното законодателство. В резултат и трите добивни блока останаха в не-разпределения фонд на Федералната агенция по ползване на земните недра на РФ (Роснедр).
По време на посещението си в Москва през октомври 2006 индийският министър за нефта и газта е заявил интереса на Индия за участие в Сахалин - 3. Той е добавил, че Русия може да стане основен доставчик на нефт в Индия и да доставя там до 50 млн.т. руски суров петрол.