Шотландец, който два пъти победи рака, прави история, като в четиричленен британски екип се отправя към покоряване на Южния полюс.

По информация на Herald, тридесет и пет годишният Ричард Смит от Единбург, който е победил рак на тестисите, ще бъде първият оцелял след подобна болест, който приема предизвикателството на Антарктика.

В екипа му е и 21 годишният студент Алекс Хиберт, който ще е най-младият британец, тръгнал към полюса.

За да се осъществи начинанието, все още не достигат 250,000 паунда. За тях се търси спонсорство. С новия маршрут дълъг 1000 мили ще се „разбие рутината".

Другите двама са спортният и приключенски инструктор Адам Грифитс на 24 години и Адам Уилкинсон на 30, запасняк от британските военноморски сили.

Екипът няма да използва въздушен транспорт, кучета или моторни превозни средства. Когато потеглят през ноември, всеки от екипа ще тегли шейна натоварена с над 150 кг. Температурите в 90-дневната експедиция се очаква да варират между минус 50 и минус 10 градуса.

Всеки от четиримата ще загуби една трета от телесното си тегло. Парите, събрани от експедицията, ще отидат за две благотворителни фондации за борба с рака.

Смит е IT консултант, който е получил през август 2000 година диагнозата рак на тестисите и е бил подложен на химиотерапия и хирургическа намеса. След пет години болестта се е завърнала.

След по-нататъшна радиотерапия и хирургия, Смит сега е под регулярно наблюдение.

Той заявява, че да получиш втори шанс е нещо специално. Но той е получил даже трети шанс, заради което чувства, че трябва да върне нещо в замяна. Няма свидетелство за друг човек, който се е отправял в подобна експедиция и два пъти е оживявал след рак.

Целта на Смит е да повиши съзнанието за рака на тестисите в обществото, както и да събере пари, които да дари на Cancer Research UK и Maggie's Cancer Centres.

Той добавя: „Винаги съм бил привличан от подобни експедиции, където поставяш тялото и ума си до граници. Но при диагноза рак, много бързо собственият ти морал е поставен под въпрос. Пътешествието през рака ми позволи да направя преоценка на своя живот и да се фокусирам върху нещата, които силно искам да постигна. В подготовката на експедицията членовете трупат запаси от мазнини, тъй като се очаква да губим по 3000 калории дневно. Четиримата участваме в медицинско изследване на CASE - Център за височинна, космическа и екстремална медицина, които са група от клинични работници с интереси в екстремалната околна среда".

Трудността за антарктическата експедиция ще е голяма. През цялото време четиримата ще се изкачват, достигайки до височина 3,300 метра, затова проблем ще бъде и височинната болест. През целия път ще духат насрещни ветрове.

Вдъхновител и организатор на експедицията е Алекс Хиберт, най-младият.