След разочароващия доклад за заетостта през юни и резкия спад в доверието при малкия бизнес, слабите данни за продажбите на дребно предполагат, че икономиката на САЩ може да е загубила ускорение в края на второто тримесечие.
Доларът поевтиня спрямо еврото и йената във вторник, след като новините от САЩ подкопаха оптимизма около икономическия растеж и помрачи перспективите за увеличение на лихвения процент през септември, коментират от Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).
„Зелените" пари изгубиха около 1% спрямо паунда, който поскъпна до едноседмичен връх на 1.5641, след като председателят на АЦБ, Марк Карни, заяви, че времето за първото увеличение на лихвения процент от настъпването на финансовата криза до сега е наближило.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, бе на загуба от 0,18%.
Основният фокус днес ще бъде изявлението на председателя на Федералния резерв, Джанет Йелън, пред Конгреса. Инвеститорите очакват ФЕД да започне да повишава лихвения процент по-късно тази година, за разлика от ЕЦБ и ЯЦБ, които вероятно ще продължат с облекчената си парична политика в обозримото бъдеще.
Отделно, от Министерството на търговията заявиха, че бизнес запасите в САЩ са нараснали скромно през май, което предполага, че презапасяването няма да допринесе за икономическия растеж през второто тримесечие.
Златото поевтиня във вторник, след като доларът се отдръпна от достигнатия връх, докато пазарите очакваха изявлението на председателя на ФЕД пред Конгреса в сряда и четвъртък за нови следи относно предстоящото увеличение на лихвения процент.
Цената на метала за кратко се стабилизира, след като продажбите на дребно в САЩ спаднаха неочаквано през юни, тъй като потребителите намалиха покупките на автомобили и други стоки, подхранвайки опасенията, че икономиката отново се забавя.
Спот златото изгуби 0,3% до 1 155.93 долара за тройунция, докато американските фючърси върху злато с доставка през август поевтиняха с 0,2% до 1 153.50 долара за тройунция.
Очакванията за увеличението на лихвения процент понижиха цената на златото с 2,5% от началото на годината. Обикновено металът бива подложен на натиск пред перспективата за увеличение на лихвения процент, тъй като това води да покачване на алтернативната цена за притежаване на нелихвоносния актив, като същевременно води до поскъпването на долара, в който е деноминиран металът.
Фондовите пазари по света нараснаха скромно, след като бе постигната ориентировъчна ядрена сделка между Техеран и шест световни сили.
Цената на петрола нарасна с около 1%, обръщайки първоначалните загуби, след като стана ясно, че сделката няма да отмени незабавно санкциите върху иранския износ на суров петрол.
Анализатори коментираха, че технически златото изглежда уязвимо за по- нататъшни загуби.
Сред останалите благородни метали среброто изгуби1,1% до 15.36 долара за тройунция, платината се понижи с 1% до 1 021.25 долара за тройунция, а паладият поевтиня с 0,6% до 653 долара за тройунция.