„Ставаме китайска врата за Европа", четем от първата страница на „Стандарт"
Китайски инвестиции могат да спасят страната ни от кризата. От Ню Йорк премиерът Бойко Борисов съобщи, че ще предложи на колегата си от Пекин азиатската държава да открие свое постоянно експо за Европа в България. Двамата ще имат среща по време на сесията на ООН, която тече в Голямата ябълка. От разговора си с Уън Дзябау Генерала очаква обещание и за инвестиции във високите технологии. Тези вложения според Борисов могат да помогнат на страната ни в решаващ момент, когато в Евросъюза се обсъждат тежки глоби за държавите, които превишат трипроцентния бюджетен дефицит.
"По-важните решения на Европейския съвет от 15 септември бяха за стратегическите партньори на ЕС - Китай - Русия - Украйна, за дефицита. Приеха се много силни предложения, и ако всяка една държава мине дефицита, може да се наложи с колкото пари си прескочил дефицита, толкова да внасяш в общата каса. Общото мнение беше, че да спираш фондове на тези, които са го прескочили, е като на един удавник да му даваш още вода", обясни Борисов.
С актуализацията на бюджета дефицитът у нас до края на годината ще е 4,6%, или 3,2 млрд. лв. В проекта за бюджет за 2011 г. управляващите залагат дефицит от 2,5%, или 1,9 млрд. лв.
България може да отвори врата на китайските инвестиции към Европа. Това ще предложи Борисов на колегата си Уън Дзябау в четвъртък. За постоянно "експо" или плацдарм за китайската промишленост и технологии, Борисов ще убеждава китайския си колега в геостратегическото положение на България. Всички държавници на сесията на ООН искат да се видят с премиера на Китай, защото това е най-проспериращата държава в момента, научи "Стандарт" от дипломати. Фактът, че Уън Дзябау е включил среща с българския премиер в програмата си, говори за заявен интерес към страната ни. Още повече че Генерала сам си издействал разговора при посещението на китайска делегация у нас през миналата седмица.
Още от статията на „Стандарт"
„Пенсионната реформа - крачка назад", съобщава от първата си страница „Дневник"
Осигурителната реформа отново пое в неизвестна посока, след като управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Христина Митрева предложи да се промени точковата система, по която сега се изчислява кога човек може да се пенсионира. Идеята й е противоположна на обсъждания досега модел и драстично олекотява ефекта от промените.
Това стана цяла година след началото на дебатите и седмица след като социалната комисия в парламента прие на първо четене необходимите законодателни поправки. Освен това ГЕРБ ще удължи максимално срока между първо и второ четене на законопроекта, а междувременно беше създадена и поредната работна група, която да бистри текстовете.
Смяната на курса стана на среща между Митрева, министъра на труда Тотю Младенов, ръководството на синдиката "Подкрепа" и депутати от ГЕРБ. След разговора Митрева отказа всякакви коментари. Младенов също не даде яснота по въпроса. Това наложи новата идея да бъде съобщена и разтълкувана от синдикатите.
Според експерта от "Подкрепа" Мика Зайкова предложението е досега обсъжданият план за плавно увеличаване на осигурителния стаж с по една година до 2013 г. да бъде заменен с увеличаване на изискването за точки. В момента мъжете се пенсионират при 100 точки - 63 навършени години плюс 37 години стаж. За жените изискването е 94 точки - 60 години възраст и 34 години стаж.
"Идеята е през 2011 г. необходимите точки да се увеличат с една. Това означава, че човек дори да е безработен, само с навършването на още една година може да си набере необходимата му точка. Това е много по-безболезнено, отколкото да гони една година повече стаж", обясни Зайкова.
Още от статията на „Дневник"
„Без визи до САЩ от 2011 г.", съобщава от първата си страница „Монитор"
Визите за САЩ да отпаднат за българите още догодина. За това ще настоява премиерът Бойко Борисов по време на визитата си в Ню Йорк, стана ясно след срещата му с българската общност там. Министър-председателят е в Щатите за 65-ата сесия на ООН, която ще приключи в края на седмицата.
Пред сънародниците ни той обясни, че след като подпишем за влизането ни в Шенген през 2011-а, няма да е редно да сме страна от единното пространство и същевременно да пътуваме с визи до Щатите. Затова Борисов ще повдигне въпроса за отпадането на визите пред всичките шефове на специалните служби, които щели да отидат да го видят, за да проведат неформални разговори с него.
Ще направим всичко възможно визите да отпаднат паралелно с влизането ни в Шенген, увери министър-председателят препълнената от българи, дошли да се снимат и разговарят с него, зала Scandinavia House.
По думите му падането на визите е забуксувало заради забавянето на въвеждането на новите лични документи с биометрични данни, за които САЩ настояха след атентатите на 11 септември. Американското посолство и сега се стреми към издаване на 10-годишни визи, коментира премиерът, според когото Щатите би трябвало да ни оценят като надежден партньор в рамките на НАТО.
Борисов обеща на българите, които живеят в Ню Йорк, правителството да продължи да полага максимални усилия в борбата с корупцията и организираната престъпност. Според него, след като престъпността бъде смачкана ще дойдат и другите успехи. А след това ще се върнете и вие, обърна се лидерът на ГЕРБ към сънародниците ни. Той каза още, че на срещата си с председателя на 65-ата сесия на ООН Джоузеф Дайс по-рано е получил уверение от него, че политическата обстановка в България е спокойна. След Държавния департамент и Еврокомисията и Дайс също констатирал пред Борисов, че се оценяват особено много усилията на българското правителство и силната политическа воля в борбата му с корупцията и организираната престъпност у нас. Аз ви гарантирам, че това ще го докараме докрай, каквато и цена да има, заяви Борисов, който по-рано през деня откри учебната година в училището "Христо Ботев" към консулството ни в Ню Йорк.
Още от статията на „Монитор"
„България се изкачва с 5 места по икономическа свобода в света", съобщава от първата си страница „Класа"
България успя да се изкачи с 5 места до 36-а позиция в годишния доклад за икономическа свобода на канадския институт „Фрейзър", разпространен у нас от Института за пазарна икономика. Сред европейските представители сме на 15-о място. Изследването проследява тенденциите през 2008-а - последната година, за която има налични официални данни за всички страни. То се базира на ключови индикатори на икономическата свобода, оценени от 1 до 10, където по-висока стойност означава по-голяма степен на икономическа свобода. Преди година страната ни е била на 41-во място.
В глобален мащаб показателят търпи първия си спад за последните 25 години, като средната оценка се понижава от 6.74 през 2007 г. до 6.67 през 2008 г. Оказва се, че България е сред онези 35 държави от общо 141 изследвани, които вървят нагоре в класирането.
Напредъкът ни се дължи преди всичко на преоценка на един от индикаторите в категория размер на правителството, който се отнася до държавните предприятия и размера на държавните инвестиции. След настъпилите промени България получава общ рейтинг 7.31, което я изстрелва напред в класирането.
Най-ниска е оценката ни за законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост: 5.21 (спрямо 5.29 през 2007 г.). Слаби са резултатите ни по отношение на независимостта и безпристрастността на съда, както и при защитата на правото на собственост.
Размерът на правителството е с рейтинг 7.46 при 7.21 през 2007-а. Подобрението се дължи на намаление на подоходния данък при въвеждането на нисък плосък данък от 10% през 2008 г.
Основните проблеми обаче все още са високите осигуровки и наличието на големи трансфери и субсидии от бюджета. В доклада се отчитат и регулациите, свързани с кредита, труда и бизнеса. Там резултатът на България намалява до 7.54 при 7.57 година по-рано. Експертите не са подминали пречките при наемане и освобождаване на работници, безсмислените регулации на работното време, тромавата бюрокрация, нерегламентираните плащания между бизнес и администрация (корупция) и др.
Още от статията на „Класа"
„Кабинетът планира да увеличи с 50% държавния дълг догодина", информира от първата си страница „Сега"
Правителството възнамерява да увеличи държавния дълг с близо 50% до края на 2011 г. От сегашните 9.8 млрд. лв. той може да стигне рекордните 14 млрд. лв. според проекта за бюджет 2011 г. Ако към тази сума се прибави и размерът на новите държавни гаранции за кредити през 2011 г., които са около 800 млн. лв., за година и половина задълженията на държавата ще нараснат с около 5 млрд. лв., т. е. с 50%.
Външният дълг на България към 31 август т.г. е 3.39 млрд. евро, или около 6.6 млрд. лв. Вътрешният дълг е 3.2 млрд. лв. Така че общо задълженията на държавата по последни данни са 9.8 млрд. лв., или 14.4% от БВП.
От януари насам увеличението на дълга е с около 370 млн. лв., или 0.1% от БВП. До края на годината се очаква да бъде емитиран дълг за още към 600 млн. лв., сочат сметките на базата на докладите по бюджетите за 2010 и 2011 г. За тази година бюджетът предвиждаше увеличение на дълга с нови 2.7 млрд. лв. до 12.2 млрд. лв., но по всяка вероятност няма да се стигне до тази цифра и до Нова година задълженията на държавата няма да надминат 10.4 млрд. лв.
Догодина обаче правителството иска да вземе нови заеми за 3.5 млрд. лв. и да осигури нови държавни гаранции за 0.8 млрд. лв., от които 460 млн. лв. за БДЖ и 250 млн. лв. за Национална компания "Железопътна инфраструктура". Намерението е 2 млрд. лв. от въпросните 3.5 млрд. лв. да се наберат чрез емитиране на облигации на международните пазари. Целта е със сумата да се покрие дефицитът в бюджет 2011, който по план ще бъде тъкмо 2 млрд. лв. Други 400 млн. лв. са по голямо заемно споразумение с Европейската инвестиционна банка за усвояване на еврофондовете. 800 млн. лв. пък ще бъдат събрани чрез емисии на ДЦК на вътрешния пазар. Така само за година и половина задлъжнялостта на страната може да се увеличи до рекордните 14 млрд. лв.
Още от статията на „Сега"
"Прекрояват "Тракия", информира „Стандарт"
Проектите, по които се изгражда магистрала "Тракия", може да бъдат променени. Това съобщи председателят на управителния съвет на пътната агенция Божидар Йотов. Сдружението, което строи трасето между Нова и Стара Загора - "Магистрала Трейс", е поискало препроектиране, обясни той. Причина за исканите промени е да бъде построен по-бързо аутобанът, каза за "Стандарт" Цветан Цонев, изпълнителен директор на водещия партньор в обединението "Трейс Груп Холд". Целта е да се използват готови кофражи, каквито има в наличност, вместо да се преправят. Не става обаче въпрос за промяна на трасето, което би довело до усложнения, обясни той. Преди да бъде взето окончателно решение дали да има корекции по проекта, ще бъде направена юридическа експертиза, за да не се загубят парите от Брюксел, обясни Йотов.
Промени може да се наложат и на трасето от Ямбол до Карнобат. Вече е започнало изграждането на 5-те участъка, на които е разделена отсечката от изпълнителя. След геодезични проучвания на първите три от тях е установено, че почвите са неподходящи. Това обясни Иван Иванов от сдружение "Тракия IV", което строи отсечката
Още от статията на „Стандарт"
„Държавата има доказателства за нарушения по 20 знакови заменки", разкрива „Сега"
За 20 от петте хиляди съмнителни замени на гори и земи, направени от тройната коалиция и правителствата след 1998 г., има безспорни доказателства за нарушения и вече са образувани дела, обяви районният прокурор на София Александър Налбантов. Предстоят разпити на свидетели, експертизи, които да изчислят щетите, както и проверки дали ангажираните по тези сделки оценители не са били в конфликт на интереси.
Междувременно главният прокурор Борис Велчев заяви, че информацията за започнали две наказателни процедури от Еврокомисията срещу България за замените не е вярна. Няма и писмо до прокуратурата, с което се настоява за спешно разваляне на 13 сделки. "Доколкото знам, има питане от ЕК, но то е адресирано преди няколко месеца до земеделското министерство", коментира Налбантов пред "Сега".
Той не съобщи дали обект на делата са точно 20-те сделки, за които преди месеци Брюксел поиска подробна информация. На 4 февруари премиерът Бойко Борисов заедно с аграрния министър Мирослав Найденов обяви, че Главна дирекция "Конкуренция" иска информация за 15 спорни замени на гори. В края на март пък дойде още едно европисмо с искане за данни за още 5 замени, но вече за ниви. Сред тези сделки попаднаха замени, описвани многократно от "Сега" - на депутата на ГЕРБ Емил Димитров, на бизнесмена Кирил Асенов, на Тодор Батков и др.
Сред петнайсетте горски замени, привлекли вниманието на ЕК, има и две, по които прокуратурата вече повдигна обвинение срещу бившия шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков. Едната е свързана със "Златна рибка". На 23 януари бизнесменът Христо Калеев взе 24 дка гори от едноименния къмпинг, а даде на държавата свои разпокъсани парчета в община Лъки.
Още от статията на „Сега"
„5 млрд. лв. за строителния бранш през 2011 година", прогнозира „Монитор"
Строителният бизнес ще може да разчита на държавни поръчки на стойност около 5 милиарда лева през 2011 г. Това каза вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Средствата, предвидени за инвестиции в строителни дейности, са по линия на министерството на околната среда, на регионалното развитие и на транспорта, на общините и по оперативните програми.
Останалото ще зависи от частния сектор и от възможностите му да инвестира, да поема рискове и да строи, допълни министърът, цитиран от БТА.
В условията на криза решението е да се инвестира, а не да се харчи малкото ресурс, с който разполагаме, да се влага в проекти с възможно най-голяма добавена стойност и това са магистралите, които имат феноменален ефект за икономиката, каза Росен Плевнелиев.
Разчетите на министерството показват, че могат да бъдат разплатени между 590 и 900 млн. лева по оперативна програма "Регионално развитие" през 2011 г., каза още Плевнелиев в отговор на въпрос. 900-те милиона са сметнати на базата на възможностите бенефициентите да могат да получават по-големи аванси до 35 на сто. В случай че се мине на нормални аванси от пет до десет на сто, ще бъдат разплатени 590 млн. лева, колкото финансовото министерство предлага за бюджета на МРРБ за тази дейност. При този вариант обаче не значи, че ще има спрени, неизпълнени или забавени проекти, каза министърът.
Още от статията на „Монитор"
„По света търговските вериги са движеща сила за налагането на стандарти", казва в интервю за „Дневник" Климен Петров, ст. експерт по кодекса за добри земеделски практики GlobalGAP
С въвеждането на стандарта "Стара планина" за месопреработвателите, преди това и за млекопроизводителите, през последните седмици като че ли се засилиха коментарите по темата за качеството на храните...
- Това е едно от малкото ценни неща, които се случват в сектора за последните години, като изключим всички спекулации. Крайно време беше да започнат дебати за качеството, защото през последните 20 години фирмите експлоатират неплатежоспособността на хората, за да спечелят повече. Ясно е, че ако си купите кренвирши за 2 лв., надали в тях има някакво месо.
Самият факт, че производителят рекламира кренвиршите като "от месо" означава, че вече съществува схващането, че ядем боклуци. Така че крайно време е да започне някой да говори за това какво ядем и какво има в тези продукти. Според европейското законодателство на етикетите на продуктите трябва да пише какво означават всички Е-та. Защото потребителите не са длъжни да знаят Е208 или Е202 дали е антиоксидант, оцветител или подобрител.
За съжаление в България на никого не му пукаше за потребителя. Важното е да се прави нещо, което да се продаде. Аз съм виждал с очите си месопреработвателно предприятие, което произвежда кренвирши с етикет "от пилешко месо", а никога в това предприятие не е влизало пиле.
Как обаче да се отсеят производителите и търговците, които се опитват да използват ситуацията, без да предлагат качеството?
- Ако съдите по публикациите в момента, ще си кажете, че над 90% от хората подкрепят стандартите. На хората им е писнало да купуват боклуци. За първи път за последните 20 години виждам някой да каже: "Аз съм готов да платя висока цена, за да получа високо качество." Тези потребители обаче трябва да имат гаранция, че скъпият продукт ще бъде произведен без соя, без нишесте, без фибри, без палмово масло.
Другото ценно нещо е, че най-накрая започна създаването на Агенция за безопасност на храните, защото това е идея, която се дискутира от около 10 години. Един месопреработвател попада под контрола на няколко агенции. Какъв е смисълът - двойна регистрация, двойни лицензи, двоен контрол?
Исторически в България хората от Държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК) като доста по-рисков сектор за безопасността, като пионерите в мрежата имат добри практики и по-добра компетентност по отношение на новите тенденции за самоконтрол, НАССР (системата за безопасност на храните, бел. ред.) и т.н.
Някак си регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) остават малко по-назад като експертиза. И по мое лично мнение битката там беше кой ще командва, което е една безсмислена причина всички ние да страдаме толкова много години.
Обединението на контролните структури обаче ще бъде ефективно и ще има смисъл само ако има общо и успешно управление. Крайно време е в България да заработи Агенция по храните. Вариантът за общ контрол не трябва да предлага механичен сбор от няколко структури. Защото така идеята ще пропадне и агенцията по храните ще бъде само една шапка.
Още от интервюто на „Дневник"
„Проектобюджетът залага на оптимистичен сценарий", казва в интервю за „Класа" Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България
Г-н Велев, само преди няколко дни правителството представи вариант на проектобюджета за 2011 г. Какъв е вашият първи прочит на този документ?
- Прави впечатление, че проектобюджетът е представен много по-рано, отколкото обикновено. Това означава, че има достатъчно време, за да може добре и задълбочено да се обсъди този вариант заедно с пакета от промени в данъчните закони. Предвиден е значителен ръст на БВП - 3,6 % , освен това прогнозите са правени и на база на 0,7% ръст на БВП в настоящата година. Със сигурност това са постижими числа, но са по-скоро оптимистични, отколкото оптимистични.
Трябва да признаем, че са малко предложените промени в данъчните закони. Бизнесът иска стабилност и до голяма степен през тази година сме свидетели именно на това. Запазват се ставките на преките данъци с изключение на корпоративния налог, който ще расте, защото се променя базата заради амортизационните отчисления.
В допълнителните разпоредби на проекта за изменение и допълнение за Закона за корпоративното подоходно облагане се променя Законът за счетоводството, с което се прави облекчение за малкия и средния бизнес. Казано е, че във финансовите си отчети малките и средните предприятия могат да не представят два от четирите елемента, а именно - отчетите за собствен капитал и за паричните потоци. В края на краищата ще представят само отчет за доходите и балансите си, което е безспорно административно облекчение.
Но не пропуснахте да отбележите, че реално се увеличава корпоративният данък, как това ще се отрази на бизнеса?
- В проектобюджета е предвиден ръст на приходите в абсолютно изражение с 1,295 млрд. лв. Заложени са с 24% повече постъпления от корпоративния данък. Това е и първата наша критика - предвижда се увеличаване на амортизационния срок и респективно намаление на амортизационните норми, с което се увеличава базата за пресмятане на корпоративния данък. Данъчната печалба на предприятията по този начин расте, без обаче да нараства счетоводната. Резонни са аргументите на Министерството на финансите защо се предлага тази промяна. Но срещу тях има само един аргумент и той е, че в условия на криза не е добре да се увеличава корпоративният данък. Ако остане тази промяна, догодина той ще е с 2-3 процентни пункта по-висок. Т. е., ако се бяха запазили същите амортизационни норми, трябваше точно с толкова да се увеличи ставката, за да се постигнат заложените приходи. А още по-несправедливото е, че се наказват тези, които са инвестирали в последните години и продължават да го правят. За тях утежнението ще е по-голямо.
Коя е причината да бъде заложен този твърде оптимистичен ръст на БВП?
- Надяваме се този ръст да се случи. Ние, българският бизнес, ще работим за това. Но един бюджет трябва да е по-консервативен, защото при по-лошо стечение на обстоятелствата и поради непланирани разходи ще трябва да се увеличи дефицитът. Именно затова би било добре да се предвидят буфери, които да се включат при по-неблагоприятен сценарий. По всяка вероятност ще се правят текущо 90% от разходите, а в края на годината и при добър фискален резултат ще се финансират и останалите разходи.
Още от интервюто на „Класа"
tashunko_sapa
на 24.09.2010 в 12:06:09 #1"Генералът очаква..."...кой генерал бе...к'ъв генерал бе ??? Абе алооууу - нюзът, да не сме военна диктатура или някаква хунта (което не е далеч от истината) да е завзела властта, че такива неща пишете, аааа! Смешници!