Вчера ръководителят на Министерството на икономическото развитие на Азербайджан Гейдар Бабаев заяви за ръст на БВП за своята страна от 35-36% за тази година.
Седмица по-рано руският му колега Герман Греф също съобщи за небивало висок ръст на икономиката от 7,4%, което е най-висок прираст на икономиката от 2000.
В същото време ръстът на БВП далеч не радва всички. Много икономисти предупреждават, че икономиката в бившата зона на СССР става все по-примитивна, а технологичното изоставане се задълбочава.
По данни на статистическия комитет на ОНД, за първото полугодие на 2007 БВП на Азербайджан нараства с 35,1%, в Казахстан с 10,6% и в Русия със 7,8%.
Ръстът на икономиките във всички страни на ОНД забележимо превишава прогнозите на МВФ. През април експертите на МВФ предсказваха, че ръстът на икономиките на водещите страни на ОНД за 2007 година ще възлезе на 7%. Водещите страни според МВФ са Украйна, Русия, Беларус, Казахстан и Туркмения.
Останалите страни от ОНД според определението на МВФ са „група на страните от ОНД с ниско равнище на доходите". Сред бедните страни на ОНД лидер е Азербайджан, за който експертите на МВФ през пролетта предсказаха ръст от 29.2%.
Икономическата активност в ОНД по думите на специалистите от МВФ продължава бързо да нараства, отразявайки солидните показатели, характерни за развитието на страните - износители на енергоресурси, както и някои характеристики, свойствени като цяло на страните - износители.
Междувременно руските икономисти считат, че зад високия ръст на БВП се скриват фундаменталните проблеми на Русия и другите „суровинни тигри" от страните на Организацията. „Остаряването на основните фондове в руската промишленост продължава и повече от половината днес са по-стари от 20 години", заявява заместник-директорът на Института по икономика към Руската Академия на науките Дмитрий Сорокин.
По неговите думи, прирастът на инвестициите в машиностроенето остава на равнище 2-3%, което изглежда е недостатъчно за съкращаване на технологичния разрив спрямо развитите страни. Изключително тревожен симптом според икономиста е зависимостта на страните-износители на суровини от развитите страни - доставчици на съвременно оборудване за суровинните отрасли.
„Единственото изключение от общото правило може да се окаже Казахстан, който прие тридесет-годишна програма за промишлено развитие и може в перспектива да съкрати технологичното изоставане" - счита Сорокин.
Изключително високите темпове на ръста на БВП на Азербайджан се обясняват с неголемите размери на икономиката и рязкото увеличаване добива на нефт. Както е известно, нефтеният сектор на Азербайджан съставлява над 78% от БВП и именно неговото засилване определя ръста на икономиката. През 2005 година Азербайджан е добил 22 млн. тона нефт, през 2006 30 млн.т., а през 2009 година планира да увеличи добива до 60 млн. тона нефт годишно. Днес БВП на Азербайджан е близо 50 пъти по-малък от руския, а добивът на нефт 15-17 пъти по-нисък от Русия.