Засилва се тенденциите на сезонно поскъпване на зеленчуците и нарастване на цените на повечето цитрусови плодове и бананите. В същото време при повечето хранителни стоки цените се задържат през януари 2010 г. или се отчитат по-ниски нива спрямо същия месец на 2009 г. Това са част от основните изводи в анализа на движението на цените на едро на хранителните стоки, плодовете и зеленчуците първия месец на 2010 г., публикуван в бюлетина на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
По-голямо поскъпване през януари'10 спрямо декември'09 e отчетено при лещата (3.8%). Незначително увеличение на цените в диапазон 0.5 - 1.1% е регистрирано при: ориз (0.5%), олио (0.6%), краве сирене (1.1%), кренвирши (0.8%), шпеков салам (0.6%).
Най-голям спад на месечна база през януари се наблюдава при цената на скумрията (6.5%). В интервала 2 - 3% е поевтиняването на: захар (2.9%), кашкавал "Витоша" (2.1%), замразено пиле (3.1%), кайма (2.1%). Цените на фасула, брашното и малотрайните колбаси са се понижили слабо с около 1- 1.5%. (табл.1 и фиг.2)
С изключение на кренвиршите, които през януари'10 спрямо януари'09 са поскъпнали с около 9%, цените на всички останали хранителни стоки през тази година са по-ниски, като средногодишния спад на стойностите е в интервала 5 - 20%. Без промяна спрямо миналата година е цената на яйцата.
Цените на по-голяма част от плодовете и зеленчуците, предмет на този анализ, са по-високи през януари в сравнение с декември. Най-голям ръст бележи цената на чесъна - 24.4%. Цените на оранжерийните домати и краставиците са с около 16 - 19% по-високи спрямо миналия месец, а зелето е поскъпнало с 6.8%. Без промяна остава цената на картофите. Българските ябълки през януари се търгуват на същата цена, както през декември. През първия месец на годината се наблюдава леко поскъпване на бананите (3.3%) и лимоните (0.7%). По-голям ръст спрямо предходния месец е отчетен при цената на мандарините (10.7%).
Спрямо същия месец на миналата година е отчетен ръст от около 50% на цената на чесъна, а зелето е поскъпнало на годишна база със 17.5%. Покачване на цената се наблюдава и при лимоните (6.2%). От зеленчуците най-голям е годишният спад на оранжерийните краставици (19.5%). Намалението на цената на оранжерийните домати е 7%. Малко по-евтино се търгуват тази година и картофите (1.8%).
При по-голяма част от плодовете в началото на тази година, в сравнение със същия период на миналата, също се наблюдава спад. Цената на българските ябълки е с 16.7% по-ниска, а в диапазон 5-8% е спадът на годишна база на бананите, мандарините и портокалите.
През последните седмици на декември Индексът на Тържищните Цени (ИТЦ) рязко се покачи и стъпи на ниво от 1.704 пункта. Още в първата седмица на януари стойностите на индекса паднаха и през втората седмица на месеца се стабилизираха за кратко. През третата седмица на януари индексът плавно тръгна нагоре. В края на периода, спрямо началото на месеца, покачването на стойностите на индекса е 0.65%.
След повишената търговска активност на населението през декември, през първия месец на годината потреблението намалява. През този месец се засилва тенденцията на зимното покачване на цените, особено на плодовете и зеленчуците. Тези фактори водят до плавното покачване на стойностите на ИТЦ през втората половина на м. януари.
Само за последната седмица от 25 до 29 януари от бюлетина на ДКСБТ става ясно, че поскъпването на зеленчуците е продължило. Краставиците са поскъпнали с 12,6% и се предлагат по 2,42 лв. за килограм срещу 2,35 лв./кг седмица по-рано. При доматите оскъпяването е с 4,8% и килограм на едро се продава за 1,95 лв. От зеленчуците са поевтинели картофите със 7,3% и се предлагат за 0,51 лв./кг, както и зелето с 3% (0,48 лв./кг).
Без промяна са цените на ябълките, докато при цитрусовите плодове се забелязват различни нива. Портокалите са поевтинели с 12,6% и се продават за 0,90 лв./кг., мандарините са без промяна, а лимоните и грейпфрутите са поскъпнали.
И при другите храни на едро се забелязва обща тенденция към поскъпване. С по-високи цени се продават брашното (+3%, 0,68 лв./кг), маргарина (+3,3%, 1,87 лв./кг) и маслото (+3,1%, 1 лв./кг). Леко са поскъпнали олиото, малотрайните колбаси и шпековия салам.
Поевтинели са яйцата (-5%, 0,19 лв. за брой) и зрелият фасул (-1,3%, 2,25 лв./кг).
rumen221s
на 31.01.2010 в 17:35:18 #1Борисов, - Само с Еврокомисар не става..., Трябва и акъл...!!! - Цитат... " - Сривът на потребителското търсене е новият „Икономически вампир”, породен от световната финансово-икономическа криза... Докато не свърши тази криза на търсенето..., няма да има устойчиво възстановяване - гласи единодушното мнение на икономистите... Частните фирми са пострадали най-вече, от силно намалялото потребителско търсене... и това води до изключително тежък финансов и фискален стрес... - Слабо търсене = Фирмени фалити = Безработица=Срив в бюджета... - Тъпоглавците, около Президента и Премиера, си въобразяват, че кризата ще отмине ей, така..., от само себе си и фантазират ли фантазират..., какво ще крадът след нея...!!! Истина е, обаче, че ПРЕМИЕРА Е ИЗБРАН ЗА ДА УПРАВЛЯВА..., А НЕ ДА СЕ ОПРАВДАВА..., защото ДНЕС бушуват едновременно: 1. Световна финансова криза; 2. Световна продоволствена криза; 3. Световна рецесия...!!! 4. Световна екологична криза...!!! Кризата у нас, обаче, е заложена от Костов, Лъжецаря и А.Доганов...: 1. Истине е, че нито една от световните кризи не ни засяга пряко..., защото у нас съществува Предпазарно стопанство - наченки на свръх примитивен капитализъм, който не се влияе от световните пари... и най-голямата пречка за развитието на икономиката ни е „Клиентската” система, наречена у нас „Обръчи от фирми” – сини, червени и татарски, които унищожават всички наченки на Пазарна икономика... 2. Истина е и, че се изтеглиха се почти всички капитали от Лихварските къщи, кой знае защо наречени „банкови клонове” на "банки-майки"... и които Орешарски, май замени с държавни пари от резерва..., които сега банките не могат да върнат и по заповед на Искров капитализираха, уж като печалба...!!! 3. Изхода е – преработка на бюджета и залагане в новия на: а. Заради световната продоволствена криза... - Стимулиране износа на Селското стопанство и съпътстващите го производства и възстановяване, за държавна сметка, на поливната инфраструктура в земеделието... б. Заради световната рецесия... – Държавно стимулиране на всички износно ориентирани и най-вече крайни производства..., както направиха в цяла Европа... и Америка... в. Заради Американската финансова криза... – Определяне на пет преоритетни отрасъла и "Мощно директно нисколихвено кредитиране", на износно ориентираните им фирми, чрез ББР, за гарантиране на повишени количества..., с цел "зануляване" на външнотърговския дефицит...!!! г. Заради структурно-управленската криза... – Възстановяване на държавните институций, под лозунга - „Да върнем държавата на гражданите”..., чрез реформи за: - Професионално средно образование...!!! - Достъпно здравеопазване... - Прочистване на МВР и ДАНС... и законите които им спъват работата...!!! Господин Премиер, всичко останало е от "Лукаваго"..., а времето тече...