Българската компания "Алкомет" инвестира 11 милиона лева в нови машини в завода си в Шумен, съобщи министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер. Именно той даде официален старт на новите производствени мощности на най-големия български производител на алуминиеви валцови и пресови продукти.
След пускане в експлоатация на всички нови оборудвания, ще бъдат разкрити и около 35 нови работни места в завода.
Компанията вече премина и към серийно производство за електромобилите на своя нов партньор - BMW Group, с когото са сключени дългогодишни договори.
"Ще продължим да подкрепяме инвестиции в иновации и експортно ориентирани компании, защото те създават повече добавена стойност за българската икономика", заяви пред местните медии министър Даниел Лорер.
Той подчерта, че тепърва ще се търсят "възможности за икономически растеж, така че растежът и доходите да изпреварват инфлацията".
"Постоянно се опитваме да усъвършенстваме продукцията си и да произвеждаме по-иновативни продукти. Тази година цифрите са много добри. За първите четири месеца продадохме продукция за 350 милиона лева, като 95% от нея бе за износ. Колегите направиха сметки, които показаха, че сме правили 1% от износа на България", коментира председателят на надзорния съвет на "Алкомет" Фикрет Индже.
Шуменската компания има силно присъствие на европейския и американския пазар, обслужвайки сектори като строителство и архитектура, автомобилостроене, транспорт, производство на опаковки, дистрибуция, производство на енергия от възобновяеми източници и други сектори.
През последните години "Алкомет" инвестира в модернизиране на оборудването и устойчиви производствени процеси, фокусирайки се върху намаляването на въглеродните емисии и подобряване нивата на рециклиране.
Новият валцов стан е в допълнение към пуснатия в експлоатация през 2019 година студено валцов стан SMS - една от най-мащабните инвестиции на компанията на стойност 30 милиона евро. С новите машини във Валцов цех 2 се очаква увеличаване на капацитета на валцовите продукти с 25%, като компанията ще може да произвежда 75 000 - 80 000 тона годишно.