Силни данни за представянето на софтуерните компании у нас и амбиция секторът до 5 години да стане първи по приходи в българската икономика обяви Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

В същото време от организацията предупредиха, че мащабната технологична трансформация по света е както възможност за нашия бизнес, така и заплаха - ако не бъдат взети подходящите мерки в близките години.

Добрите новини

Софтуерният сектор у нас по предварителни данни за 2022 г. расте с 27% на годишна база, което е колосално голямо число в сравнение със средното за икономиката, посочи председателят на Управителния съвет на БАСКОМ Доброслав Димитров по време на представянето на изследването "БАСКОМ Барометър 2022".

Прогнозните приходи са 7,344 млрд. лева, като 80% от тях са от износ. Расте и делът на софтуерния сектор до 4,5% от БВП, стана ясно по време на събитието.

БАСКОМ ще убеждава IT специалисти с кариера на запад да се завърнат у дома

БАСКОМ ще убеждава IT специалисти с кариера на запад да се завърнат у дома

Itogether.BG има за цел да запознае професионалистите с кариера извън граница с развитието на сектора у нас

Тези приходи са реализирани с 50 000 работещи в центъра, като продуктивността им е 4 пъти по-висока от средното за страната. Платените данъци пък са 6 пъти повече спрямо водещи икономически отрасли по брой заети лица, посочиха от БАСКОМ.

Само през 2021 г. са започнали работа 370 нови софтуерни компании (в проучването са проследени общо 5000) и 4000 нови служители, част от които - завърнали се от чужбина българи.

Прогнозата за 2026 г. е за над 15 млрд. лева приходи от продажби в софтуерния сектор, над 79 000 заети в него и 2,885 млрд. лева, върнали се в държавата като данъци и осигуровки. От асоциацията подчертаха и че около 75% от приходите ще отидат за заплати и така допълнителни средства ще се върнат в хазната под формата на ДДС.

Не толкова добрите новини

"В момента се случва огромна техническа трансформация, подобна на тази от края на 90-те с навлизането на интернет и преобразяването на цялата световна икономика", заяви Доброслав Димитров, визирайки внедряването на изкуствения интелект (AI). Председателят на УС на БАСКОМ подчерта, че това е процес, който засяга абсолютно всички сектори на икономиката, а не само технологичните.

Когато има експоненциално развитие на технологиите, имаме огромен шанс да настигнем останалите или да изостанем отчайващо, предупреди той и даде пример с това, че IT индустрията у нас е на световно ниво, но в същото време много от малките и средни фирми все още нямат даже нормален достъп до интернет.

"През следващата година ще има огромни сътресения. AI е множител на уменията ни, но няма да замести хората. Всяка революция създава повече работни места, отколкото е отнемала - но ако имаш нужните умения", категоричен беше Димитров.

Снимка 599533

Източник: Явор Николов

"Националната политика може би вече трябва да се промени - не към привличане на нови инвеститори, а по-скоро да се погрижим за развитието на компаниите, които са тук. Прекалено бързото развитие на пазара води до самоизяждане", коментира служебният икономически министър Никола Стоянов.

От БАСКОМ остро разкритикуваха политическото говорене за увеличаване на данъчната тежест върху IT сектора, който традиционно е с високи заплати, но и със значително по-голям принос от средното. Увеличаването на приходите в бюджета трябва да е от разширена база, а не от увеличаване на облагането, категорични са от организацията.

Ще има ли съкращения като в САЩ?

През последните седмици голяма част от топ компаниите в IT сектора в САЩ и не само започнаха мащабни съкращения. Като причини се сочат повишаването на лихвените проценти и твърде оптимистичното разширяване на бизнесите по време на пандемията.

Има ли опасност "заразата" да достигне и България? В отговор на въпроса на Money.bg Георги Брашнаров от Консултативния съвет на БАСКОМ отбеляза, че у нас има завишено търсене на кадри - особено в независимите софтуерни компании, които не следват корпоративна политика на интернационално ниво.

Amazon започва най-големите съкращения на персонал в историята на компанията

Amazon започва най-големите съкращения на персонал в историята на компанията

Американският онлайн търговец на дребно възнамерява да уволнени 10 000 души

"Светът няма да спре да се дигитализира. Очакваните резултати са тук - това, че няма хора в Щатите, които да ги постигнат или е много по-скъпо в Щатите, също е факт. По-скоро това предполага увеличено търсене и то не на най-евтините дестинации, а на най-добре позиционираните дестинации, които предлагат качествен продукт на една по-добра цена", заяви той.

България не е евтина дестинация, подчерта и Доброслав Димитров. По думите му покрай работата от вкъщи се наблюдава спадане на продуктивността, заради което ще има пренареждане на индустрията: "Истината е, че новото нормално не е точно такова, много трудно се създава нова технология, когато хората не се виждат на живо".

Следващото поколение софтуерни специалисти

От БАСКОМ насочиха вниманието и към дефицита на кадри. Според Димитров усилията трябва да бъдат в три посоки - дългосрочно в образованието, в привличане на специалисти от трети страни и във връщане на българи от чужбина. За последните две обаче трябва да се развие "брандът България - да се позиционираме като добро място за правене на кариера", подчерта той.

Нужно е наваксване в образованието - според изнесени по време на събитието данни българските университети създават годишно по около 2800 такива кадри, а през 2026 г. ще са нужни над 3 пъти повече, за да се запази темпото на растеж.

Над 38 000 българи работят в софтуерната ни индустрия и генерират приходи от 4 млрд. лв.

Над 38 000 българи работят в софтуерната ни индустрия и генерират приходи от 4 млрд. лв.

За 10 години делът на софтуерната ни индустрия в БВП се увеличи над 3 пъти

Затова и БАСКОМ искат разширяване на приема във ВУЗ, но също и създаването на 10 IT училища в страната, които да захранват университетите с младежи, които вече са имали контакт с модерните софтуерни технологии.

Икономическият министър Никола Стоянов посочи, че се работи с МОН за това моделът на ТУЕС и IT училището в Бургас да може да се мултиплицира в страната.