Турция си поставя амбициозната цел да увеличи обема на износ на софтуер до $7 милиарда през 2028-ма година. Това обяви министърът на търговията на страната Йомер Болат, цитиран от Daily Sabah. Болат подчерта значението на иновациите и технологичната трансформация за целите на производството и износа.
Големият технологичен план на Анкара има за цел да насърчи предприемаческия дух и иновативния капацитет на Турция, които трябва да допринесат за технологичното и интелектуално развитие на страната в съответствие с визията "Векът на Турция". Според местните власти сега е най-подходящият момент за промяна, защото светът преминава през безпрецедентна иновативна ера, като компаниите преживяват трансформации чрез технологии като AI, квантови и биотехнологии.
"Нашата цел е да превърнем Турция в център за стартиращи фирми и иновативни компании, които произвеждат модерни технологии, както на регионално, така и на световно ниво", коментира Болат пред представители на местните медии.
Турция увеличи износа на стоки и услуги със 7,5 пъти през последните 22 години, като годишният износ на стоки достига $261,6 милиарда, а износът на услуги $111,1 милиарда към септември.
По темата за износа на високи и средни технологии турският търговски министър заяви, че страната се доближава до цифрата от $100 милиарда, след като износът се удвои от 2012-та година. Делът на високотехнологични продукти в общия износ е бил около 40% миналата година, като целта е той да се увеличи до 50% до 2028-ма.
Източник: iStock
През 2023 г. износът на софтуер е оценен на $3,5 милиарда.
"Нашата цел за 2028 г. е $7 милиарда. Турция вече е важен играч в технологичния сектор, произвеждайки различни продукти с висока стойност, включително собствени военни кораби и дронове", подчертава Болат.
Според Глобалния индекс на иновациите за 2024 г., изготвен от WIPO (Световната организация за интелектуална собственост), Турция се нарежда на 37-мо място сред 133 държави, което я поставя сред първите 50 най-иновативни държави в света. На този фон очевиден приоритет ва властите и бизнеса за справяне с продължаващата икономическа криза в страната са подобряването на инвестиционната среда и засилването на технологичната трансформация, която трябва да осигури увеличение на цената на единица продукция при износа.