Спестяване на разходи за ИТ, намаляване на зависимостта от външни доставчици на софтуер и укрепване на цифровата сигурност. Всичко това може да се превърне в реалност в Турция и то съвсем скоро, пише Daily Sabah.

В стратегически ход, който подчертава нейния ангажимент към технологичния напредък и киберсигурността, Турция разкри амбициозна пътна карта за интегриране на софтуер с отворен код във всички свои публични сектори.

Указ, подписан от президента Реджеп Тайип Ердоган, има за цел да използва силата на решенията с отворен код, което води до спестяване на разходи за информационни технологии, намаляване на зависимостта от външни доставчици на софтуер и подобрена киберсигурност.

Тъй като Турция очертава курса на дигитална трансформация, тя се присъединява към глобално движение, признаващо ключовата роля на софтуера с отворен код за насърчаване на иновациите и осигуряване на цифров суверенитет.

Снимка 426384

Източник: iStock

Публичните институции, които не използват софтуер с отворен код, ще трябва да обяснят позицията си и това е ход, който демонстрира сериозността, с която се работи по въпроса, подчертавайки цялостната подготовка, която се извършва на ниво мобилизация.

Индустриален ентусиазъм

Представителите на софтуерния сектор се застъпват за приемането на софтуер с отворен код, превръщайки този ход на публичните институции в ключова стъпка.

Ще продава ли Турция (част от) държавни компании - заради финансовите трудности

Ще продава ли Турция (част от) държавни компании - заради финансовите трудности

Според някои информации, възможно е да се приватизират (част от) най-големите турски компании

Президентският указ, съобразен с очакванията на сектора, не само предлага на много местни софтуерни компании значителни пазарни възможности, но и слага край на хроничните плащания за лицензиране на софтуер в публичния сектор.

Всичко това доведе до ентусиазъм сред местните софтуерни компании и професионални организации, работещи в областта на облачните изчисления, цифровата трансформация, приложенията и киберсигурността.

Правителството планира да предприеме всички необходими мерки за осигуряване на необходимия финансов ресурс и работна ръка.

За доставка на стоки и услуги, включващи софтуер, алтернативите с отворен код ще бъдат предпочитани пред софтуер с търговски лиценз, освен когато това е технически или икономически неосъществимо.

Формулярите за предложения за проекти, изпратени до Президентството по стратегия и бюджет за такива искания за финансиране, трябва да предоставят подробни технически и икономически обосновки за това да не се избират алтернативи с отворен код пред софтуер с търговски лиценз.

Устойчиви решения

Подчертавайки значението на софтуера с отворен код като крайъгълен камък на трансформацията в публичния сектор, Аслан Доган, който е главен изпълнителен директор на Etiya, подчертава важността на подкрепата на компаниите, разработващи код с отворен код и адресирането на нуждата от квалифициран персонал.

"Широко разпространеното използване на софтуер с отворен код в нашата страна, съчетано с развитието и наличието на квалифицирани разработчици/работна сила за поддръжка, означава устойчиви решения. Продукт, който не можете да създадете, несъмнено ще носи известни рискове.

И тъй като този указ по същество обхваща разработването на отворен софтуер с изходен код и отглеждането на квалифицирана работна сила, това означава, че страната ни ще бъде част от масивна глобална екосистема. В този контекст се постига премахването на най-значимата бариера пред прехода към софтуер с отворен код", коментира Доган.

Той изразява убеждение, че потенциалът, който тази екосистема предлага на тяхната индустрия, ще бъде по-ценен от ефективността, която ще донесе на публичния сектор.

"Ако се подходи с холистична стратегия, в тази екосистема могат да поникнат многобройни нови начинания, които бързо се глобализират в съществуващата екосистема", добавя той.

Битка с отворения код

Изправени пред нарастващото господство на китайски компании в телекомуникационния сектор, САЩ вече отговарят както с ограничения, така и с инициатива за софтуер с отворен код.

За да противодействат на влиянието на китайските компании в 5G сектора, САЩ се обединяват около платформата Open Network Foundation (ONF), издигайки цифрови бариери около Китай чрез стратегически забрани.

Вместо да влизат в пряка конфронтация с Китай, САЩ сплотяват света около софтуера с отворен код за борба с проблема. Една от водещите телекомуникационни и технологични компании в Турция, дъщерното дружество на Türk Telekom Argela, чрез създаването си Netsia, изглежда като стабилен член на този съюз.

Netsia разработва критични операционни системи и приложения, използвайки софтуер с отворен код. Основно поддържайки софтуер с отворен код, компанията е готова да революционизира телекомуникационния сектор.

Open Networking Foundation (ONF) е консорциум с нестопанска цел, ръководен от различни оператори. Той използва бизнес модел с отворен код, целящ да насърчи създаването на мрежа чрез софтуерно дефинирана мрежа (SDN), стандартизирайки протокола OpenFlow и свързаните с него технологии.

Инициативата се стреми да ускори иновациите чрез прости софтуерни промени в телекомуникационни мрежи, безжични мрежи, центрове за данни и други мрежови домейни.

Към юни 2020 година ONF има над 200 компании-членове, включително доставчици на мрежово оборудване, полупроводникови компании, компютърни компании, софтуерни фирми, доставчици на телекомуникационни услуги, големи оператори на центрове за данни и различни предприятия.

Риск за киберсигурността

Войната на Русия в Украйна подчертава важността на завършването на националната облачна трансформация, коментират експерти. За да се създаде независима облачна инфраструктура обаче, от съществено значение е да има стратегия, която използва високо квалифицирани кадри с опит, свързан с киберсигурността.

В случай, че разпространението на софтуер с отворен код, което започна с конвенционален софтуер, се управлява правилно и поддържа по най-добрите световни стандарти, това неизбежно ще доведе до облачна марка, която ще бъде напълно поддържана в страната и тя само ще печели от това.

Европейски център за киберсигурност отваря врати в Букурещ

Европейски център за киберсигурност на 70 км от Русе ще пази Европа от хакерски атаки

Защита на сигурността в реално време