Въвеждането на безусловна 10-годишна давност на всички задължения на физическите лица не само, че няма да реши проблема с "вечния длъжник", но и ще създаде поредица от нови проблеми и рискове, които ще бъдат платени от добросъвестните граждани. Това гласи становище на Асоциацията на колекторските агенции относно приетия на първо четене законопроект за допълнение на Закона за задълженията и договорите.

Прибързаното му окончателно приемане, без да се вземат предвид мненията на експертите - икономисти, финансисти, банкови институции и без да се отчетат позициите на Министерството на финансите и Министерството на правосъдието, КРИБ, Асоциацията на банките, ВКС може да доведе до сериозни сътресения на икономическата среда у нас, категорични са те. И посочват, че добрите европейски и световни практики предлагат законово решение на проблема с "вечния длъжник" през закон за личния фалит. Такъв би дал защита на хората, изпаднали в невъзможност да изплащат дълговете си, но след задължително обследване на тяхната добросъвестност.

Макар че подкрепят търсене на решение на проблема с "вечния длъжник", компаниите в асоциацията посочват, че текстовете на приетите на първо четене промени в Закона за задълженията и договорите предполагат безусловна давност, т.е. след изтичането на 10-годишния срок кредиторът да изгуби всяко право да търси дължимото, поемайки всички финансови щети за своя сметка."На практика, давността представлява намеса в договорните отношения между две страни, като автоматично освобождава неизрядната страна от поетите ангажименти. Поставянето на кредитора в неблагоприятни условия неизбежно ще повлияе върху икономиката и финансовия сектор в страната, като затрудни и оскъпи ресурса. А това ще бъде цена, която ще плати добросъвестният потребител", категорични са те.

Давността ще донесе неминуем обществен дисбаланс между хората, които чакат изтичането на 10-те години, и тези, които съвестно погасяват задълженията си. Ако даден потребител действително е изпаднал в затруднения, то практиката сочи, че най-често той има повече от един кредит, което означава, че отпадането на един от тях не би решил ситуацията. Световната практика е да има ясни условия, при които дадено лице може да поиска личен фалит и да понесе съответните последствия от това, припомнят от асоциацията.

Остава отворен и въпросът какво се случва с онези задължения, чийто срок е по-дълъг от 10 години.