Тази есен пазарната капитализация на ИТ гигантa Apple надвиши 1 трилион долара. По петите й следват още няколко големи технологични компании като Амазон, Майкрософт, Гугъл, кандидати за "клуба на трилионерите".
Огромният размер на тяхната стойност не може да не впечатлява. Но гигантски по мащаби и пазарни позиции в света компании в по-далечното и не толкова далечно минало също е имало. Ако се преизчислят техните активи съобразно днешните пари, някои от тях биха надминали цената на сегашните световни лидери.
Разказваме за четири славни компании от миналото, които вече не съществуват.
Източник: Wikipedia
Нидерландска източно-индийска компания
Сфера на дейност - търговия. Стойност на компанията, изчислена в сегашни пари - $8,2 трилиона.
Нидерландската източно-индийска компания (Vereenigde Oost-Indische Compagnie, на английски: Dutch East India Company) е търговска компания основана през 1602 г. и просъществува до 1798 година. Генералните щати на Нидерландия дават на компанията 21-годишен монопол да търгува с Азия. Впоследствие Нидерландската източно-индийска компания се превръща в първата в света мултинационална корпорация. Дадени са ѝ специални правомощия от правителството, които включват правото ѝ да води война, да провежда мирни преговори, да сече монети и да основава колонии. Компанията запазва монопола върху търговията с Азия в продължение на две столетия. Това е най-голямата търговска компания в света през 17 век.
Към 1669 година е била най-богата частна компания, която някога света е виждал. Притежавала е над 150 търговски кораба, 40 военни кораба, 50 хиляди служители, 10-хилядна армия.
Източно-индийската компания е вземала активно участие в политическите решения, наред с държавите. Тя е била в постоянен конфликт с Британската империя, като изпада в сериозни финансови затруднения след поражението на Нидерландия във войната с Острова през 1780 -1784 г. и разпада през 1796 година с дълг от 100 милиона флорина.
Източник: Wikipedia
Британската компания South Sea
Сфера на дейност търговия. Стойност на компания, преизчислена в днешни пари - $4 трилиона.
Компанията за Южните морета - South Sea е британско акционерно дружество, основано през 1711 година, което през 1720 г. получава изключителните права да търгува с Южна Америка в замяна на изплащането на част от военните дългове, натрупани от британското правителство.
През 18-ти век Великобритания вече е богата държава и много заможни англичани инвестират щедро в компанията - финансова пирамида, която им обещава астрономически печалби. South Sea търгува прочутата английска вълна срещу злато и скъпоценни камъни. Акциите на компанията бързо удесеторяват стойността си. Самият термин "балон" идва от надутите цени на акциите на компанията. Когато той се пука се пука обаче, огромна част от британския елит е принудена да обяви банкрут.
През септември, обаче курсът на акциите рязко се срива и компанията обявява фалит.
Хиляди инвеститори са разорени, сред които известни хора като писателят Джонатан Суифт и ученият Исак Нютон. Гениалният физик загубва от краха на компанията над 20 хиляди фунта. По този повод той заявява, че може да изчисли движението на небесните тела, но не и безумието на тълпата.
Предприетото през 1721 г. парламентарно разследване установява мошеничество сред директорите на компанията. Някои от обвиняемите бягат зад граница.
Въпреки всичко South Sea била преструктурирана и продължила да съществува до окончателното си закриване през 1850 година.
Източник: Wikipedia
Standard Oil
Сфера на дейност - търсене, добив и търговия с петрол и петролни продукти. Стойност преизчислена към днешните пари - 1 трилион долара.
Standard Oil е американска компания, създадена в 1870 година с начален капитал от 1 милион долара на базата на дружеството "Рокфеллер, Андрюс и Флаглер".
Развива се по пътя на поглъщане на разорили се нефтодобиващи компании в САЩ. Контролът над железопътните превози, позволява на Джон Рокфелер да стана на практика монополист в добива на петрол на континента, а в последствие и в световен мащаб.
В последствие компанията попада под ударите на антимонополния закон. През 1911 г. правителството на САЩ се захваща за монопола на Standard Oil и изисква неговото разделяне на по-малки фирми. В тяхното название фигурират инициалите "S.O": SOHIO в Охайо, SOCONY в Ню Йорк и, разбира се Esso, която после става Exxon. На практика това разделяне удвоява стойността на акциите на Standard Oil.
Източник: Wikipedia
Bell System
Bell System е система от компании, ръководени от Bell Telephone Company, а след това от AT&T. Тя предоставя телефонни услуги на по-голямата част от САЩ и Канада през периода 1877-1984 г., действайки като истински монополист на пазара. На 31 декември 1983 година гигантската компания е разделена от американското министерство на финансите на няколко независими компании.
В течение на повече от седемдесет години до окончателното разделяне - Bell System господства в сферата на телекомуникациите на САЩ. Девет от всеки десет телефонни апарата в страната се в заводите на компанията, поставят и обслужват се нейни служители.
Bell System осигурявала местната, международната телефонна връзка, предавала данни и телевизионни сигнали на територията на цялата страна. Компанията е строила телефонни станции, прокарвал кабели, изстрелвала е спътници, провеждала е научни изследвания и разработки в областта на такива нови за времето си услуги като видеовръзките и мобилните телефони.
В годините на своя разцвет Bell System съсредоточава в ръцете си огромна икономическа мощ и политическо влияние, контролирала е активи за около150 милиарда долара, които днес сигурно биха представлявали десетократно по-голяма сума. Броят на нейните сътрудници е достигал до повече от 1 милион души.