Недостигът на умения във Великобритания струва на бизнеса повече от 2 милиарда паунда на година във високи заплати, разходи по набиране на персонал и временни служители, според проучване на Open University.

Проучването на 400 фирми показало, че 90% от тях срещат трудности при набирането на служители с необходимите умения през последните 12 месеца. Резултатите от изследванията добавят още притеснения за работодателите относно трудното запълване на ключови позиции дори преди потенциалните имиграционни ограничения, след като Великобритания напусне Европейския съюз.

Изследователите от Open University отбелязват, че в страната има ниско ниво на безработица. А хората, които работят, нямат желание да сменят работата си заради продължителната несигурност, свързана с Брекзит. Липсата на яснота относно бъдещите имиграционни правила възпира някои националности от ЕС да заемат по-големи делови роли в трудовия пазар на Острова.

Като резултат, процесът по наемане отнема повече време за три четвърти от интервюираните служители - средно месец и 24 дена по-дълго от очакваното. Допълнителните разходи по намирането на персонал и наемането на временен такъв се равняват на около "поне" 1.7 милиарда паунда. Разноските по надутите заплати, които се дават, за да се запълнят липсващите позиции, са над нивото за пазара - 527 милиона паунда според проучването.

Стив Хил, външен директор по ангажиментите в Open University, каза пред Guardian, че работодателите трябва да се справят с дефицита на умения като помогнат с обучението на трудещите се при тях.

"Предизвикателството на Великобритания да намери таланти с правилните способности означава, че бизнесът се нуждае да погледне на набирането, развитието и задържането на служителите по различен начин ", допълва той.

Проучването, извършено през април и май, разкрива, че през последните 12 месеца, 56% от фирмите е трябвало да увеличат парите предлагани за работа, много над нивото на пазара, за да намерят хора с уменията, които са изисквали. Средното увеличение е било 4150 паунда на назначение за малки и средни по размер фирми и 5575 паунда на назначение за големи организации.

Докато компаниите проучвали подчертано високите стартови заплащания за нови служители, официалните данни показват, че нормалният ръст в заплатите във Великобритания се е забавил и е изостанал зад изкуственото повишаване. Това означава, че много работници са в много по-лошо реално състояние.

Open University открили също, че около половината работодатели - около 53%, не са успели да намерят кандидат с нужните умения и са избрали да наемат някой на по-ниско ниво като резултат от това. Повече от половината, отново 53% са казали, че са използвали обученията като начин да увеличат познанията на служителите до нужното ниво.

Резултатите от проучването следват доклада на Deloitte от миналата седмица, който подчерта възможното напрежение върху работодателите, ако мигрантите от ЕС решат да напуснат страната. Запитването им до хора извън Великобритания показва, че страната все още е много привлекателно място за живеене и работа, класираща се доста над други държави. Допитването до хората, които вече са в страната, обаче разкрива, че 47% от висококвалифицираните работници от ЕС обмислят да напуснат Острова през следващите 5 години.