Най-големият еднодневен срив в историята си претърпяха акциите на платформата за споделено настаняване Airbnb, след като тя обяви, че очаква по-слабо търсене през летния сезон, съобщават световните агенции. Акциите загубиха 12% от стойността си, а съоснователите на компанията - 3 млрд. долара от богатството си. Всичко това - в рамките на 24 часа.
Контекст: Airbnb имаше много силни години преди пандемията, като някои собственици (включително - в България) специално закупуваха жилища с цел краткотрайно отдаване под наем. Противоепидемичните мерки и натискът на хотелската индустрия за по-голяма регулация обаче удариха по растежа на платформата. След 2021 г. изглеждаше, че с възстановяването на международните пътувания ще се върне и търсенето.
Според собствените оценки на Airbnb, обаче, през ключовите летни месеци няма да има такъв интерес, какъвто от компанията биха желали да видят.
Детайли: Според анализ на платформата през втората четвърт от годината ще има по-малко резервации и то на по-ниски цени, защото потребителите са все по-слабо склонни да плащат скъпо. Средната цена на нощувка към момента не бележи ръст спрямо 2022 г., а растежът на приходите е най-ниският от две години насам. Според някои анализатори е нужно даже поевтиняване, за да се върне търсенето.
Това не е музика за ушите на инвеститорите. В резултат акциите се сринаха с 12% до 113 долара, което е най-ниската цена от три месеца и е резултат от най-голямото еднодневно спадане, откакто Airbnb е публично търгувана компания. Тя дебютира на борсата при около 20% по-висока цена на акция.
Пикът пък беше през февруари 2021 г. - 217 долара на акция, тоест в момента сме свидетели на 50-процентов срив спрямо него.
От друга страна: Според някои експерти пазарът е реагирал твърде рязко на новините от Airbnb. Bernstein все още са на мнение, че "най-доброто тепърва предстои за компанията" и си струва да се притежават нейни акции.
Важно е да се отбележи и че Airbnb се представи по-добре от очакваното от анализатори през Q1.
Още нещо: Съоснователите на Airbnb Брайън Чески, Джо Гебиа и Нейтан Блечарзик са големите губещи от това развитие. Всеки от тях загуби стотици милиони долари или общо $3 млрд. по изчисления на Forbes.