ZTE е създадена от Китай с цел шпионаж и открито използва подкупи за постигане на целите си.
Тези шокиращи твърдения относно целите и практиките накитайската технологична компания се съдържат в съдебните документи по делото между нея и американската Universal Telephone Exchange.
"Китайското министерство на въздухоплаването основа ZTE като фронт за изпращане на офицери в чужбина под недипломатическо прикритие като учени, бизнесмени и ръководители с цел събиране на разузнавателни данни", твърдят документите по делото, цитирани от Business Insider.
В клетвена декларация двама телекомуникационни лидери от Либерия разказват, че китайската компания е подкупила длъжностни лица в страната, сред които съдии и бивш президент на африканската държава, между 2005 и 2007 г.
Предложено им е да получат 5% от стойността на договора със ZTE, ако тя бъде предпочетена вместо Universal Telephone Exchange. И двамата получават парите в брой в "кафяви хартиени торби", a на единия е подарено пътуване в Китай, където са му предоставени неограчени средства за пазаруване.
ZTE отхвърля твърденията, но централната банка на Норвегия забрани на своя държавен инвестиционен фонд да инвестира в компанията през 2016 г., тъй като смята, че тя представлява неприемлив риск от "голяма корупция".
Според норвежката валутна институция през 2015 г. китайската компания е "обвинена в корупция в общо 18 държави и е разследвана за корупция в 10 от тях".
"ZTE оперира в сектор, където големите договори в публичния сектор са често срещани и се смята, че многократно е плащала големи подкупи, така че служителите от публичния сектор да я фаворизират по време на търгове. Предполага се, че това се е случвало в в страни като Замбия, Филипините, Папуа Нова Гвинея, Либерия, Мианмар и Нигерия", се казва в доклада на норвежката централна банка.
Според изследване на американска медия ZTE не само редовно подкупва чуждестранни служители, но има цял отдел, посветен на управлението на плащанията за подкупи.
През февруари шестима шефове на американското разузнаване - включително ръководителите на ЦРУ, ФБР и Агенцията за национална сигурност - свидетелстват, че те не използват и не препоръчват на частни граждани да използват продукти на ZTE и производителя на смартфони Huawei.
Пентагонът забрани смартфоните на двете китайски марки във военните си бази по света, тъй като "може да представляват неприемлив риск".
В Австралия ZTE и Huawei са избрани за разработването на 5G мрежа.
ivaylo-asenov
на 08.06.2018 в 09:25:35 #1Всички шпионират какво си мислиш че айфон слухтат пи малко.