Китайският технологичен гигант ZTE Corp. прекрати всичките си основни операции по-малко от месец, след като попадна под ударите на санкциите на САЩ. Вашингтон наложи 7-годишна забрана за покупка на американски компоненти и технологии, след като обяви, че ZTE е нарушила санкциите срещу Иран и Северна Корея.
Компанията, която е вторият най-голям производител на телекомуникационно оборудване в Китай и е сред от най-големите производители на смартфони в света, явно няма друг избор, освен да преустанови работа.
Тя уведоми инвеститорите си, че в резултат на американската "заповед за отказ, основните оперативни дейности на компанията са прекъснати" и определи следващите 2 седмици като критични за оцеляването си.
ZTE увери, че поддържа достатъчен ресурс от пари и спазва всички свои търговски задължения "в съответствие със законите и регулациите", като работи усилено, за да убеди Вашингтон да отмени ограниченията.
"Компанията и свързаните с нея лица активно комуникират със съответните правителствени отдели на САЩ, за да улеснят изменението или отмяната на заповедта за отказ от правителството на САЩ и да доведат до положителен резултат при разработването на въпросите", се казва изявлението на ZTE.
Китайската компания бе глобена с почти 900 млн. долара миналата година за нарушаване на ембаргото върху износа на телекомуникационно оборудване за Иран, използвайки американски компоненти в устройства, които продаде на Техеран. Тя погази и санкциите срещу Северна Корея, като й продаде оборудване.
Компанията е нарушила споразумението с администрацията във Вашингтон, като вместо да порицае, е платила пълни бонуси на служителите, свързани незаконната сделка и е излъгалa американските власти.
Това разгневи САЩ, които забраниха на ZTE да купува чипове от компании като Intel и Qualcomm и оптични компоненти от Lumentum. Забраната дори потенциално се разшири до операционната система на Google - Android, с която работят телефоните на ZTE.
Сега компанията е с вързани ръце, няма как да произведе нови телефони и изчерпи досегашните си наличности.
"Не е неочаквано да видим, че ZTE е изчерпала наличностите си, тъй като не може да получи повече компоненти от ключовите доставчици в САЩ. САЩ заявиха, че преглеждат обжалването от ZTE, мисля, че това е добър знак", зaяви пред Bloomberg Едисон Лий, анализатор в Jefferies.
Сега всички погледи са насочени към другия китайски гигант - Huawei. Той също е голям производител на смартфони и телекомуникационно оборудване и също е разследван заради нарушаване на санкциите срещу Иран.
Случващото се със ZTE Huawei е поредната драма в обтегнатите отношения между САЩ и Китай, които заплашват да се превърнат в истинска търговска война.
Научноизследователска и развойна дейност в Китай е под голям натиск през последните години, заради възможността от загуба на достъп до критични американски компоненти.
Вашингтон редовно обвинява Пекин в кражба на интелектуална собственост, фалшификации, кибератаки, икономически шпионаж и пираство.
Без американските технологии и компоненти китайската технологична индустрия няма как да извърши успешен преход към така желаните 5G мрежи.