Светът е на път да достигне 593 GW инсталирани соларни мощности до края на годината. Това показва анализ на специалистите в областта на чистата енергия и климата от Ember, базиран на месечни данни за реализирани проекти. Стойностите от 29% представляват пореден рекорд след върховите достижения през 2023 година, представляващи почти 90% ръст спрямо предходната.

Анализът обхваща данни за капацитета на 15 държави, съставляващи около 80% от соларните мощности през 2023 г. До юли данните за инсталирани мощности показват в тези страни показват малко под 30% увеличение, сравнено със същия период на предходната година. За останалите държави, включени в проучването е използван износът на соларни панели от Китай, за да се постигне приблизителна стойност на инсталираните мощности. Ръстът е с почти същата стойност и отразява ръстът на нови пазари като Пакистан и Саудитска Арабия.

Страната с най-големи инсталирани мощности в световен мащаб - Китай, за първите седем месеца отчита 28% ръст. Инсталациите в Индия за същия период отчитат ръст от 77%, а тези в САЩ - с 55%, но за първите шест месеца.

По-скромен ръст в Европа

В Европа положението не е по-различно, макар че темповете на нарастване са по-скромни. В Италия, третият по големина соларен пазар в ЕС през 2023 година, инсталациите са се увеличили с 41% на годишна база. В Германия и Обединеното кралство се наблюдава по-скромен ръст - около 11%. Португалия обаче се очертава като абсолютният първенец, като за първите седем месеца от годината отчита два пъти повече инсталирани мощности. Въпреки това пазарът в страната е сравнително малък, посочват от Ember.

В Германия потреблението на слънчева енергия расте, но производството на соларни модули падна наполовина

В Германия потреблението на слънчева енергия расте, но производството на соларни модули падна наполовина

Вносът на слънчеви панели също доста се е свил

Китай продължава да инсталира над половината от световните мощности и през тази година. Ако темпът се запази, към края на 2024 година страната ще е отговорна за 56% от световния капацитет. Общо пет са държавите, допринасящи за 75% от новоинсталираните мощности през годината. Това са Китай, САЩ, Индия, Германия и Бразилия.

Анализът показва, че големите соларни играчи продължават да отчитат ръст. Единственият европейски представител в "голямата петорка" все така се радва на нарастване благодарение на реформите в страната, които на практика улесниха процедурите по инсталиране на покривни соларни инсталации.

Какво предстои

Огромното увеличение на соларните инсталации в последните две години на практика промениха представите за ролята на слънчевата енергия в световния енергиен преход, коментират анализаторите. Това пък превръща ангажиментите в областта на климата в напълно постижими.

След 2024 г. прогнозите на Bloomberg New Energy Finance (BNEF) и SolarPower Europe до края на десетилетието вече са съгласувани с Глобалния ангажимент за възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност, който цели утрояване на ВЕИ капацитета за периода.

Постигането на тази цел би означавало, че до 2030 г. слънчевата енергия ще произвежда една четвърт от електроенергията в света. Страните, които вече са отбелязали бърз ръст на слънчевата енергия, трябва да се уверят обаче, че планират енергийни системи, пригодени към голям дял слънчеви мощности в енергийния микс, се казва в доклада.

Заработи най-голямата слънчева централа в света. Вече е свързана с мрежата на Китай

Заработи най-голямата слънчева централа в света. Вече е свързана с мрежата на Китай

Соларната ферма ще генерира около 6,09 милиарда kWh електроенергия годишно