Бургаската фирма за производство на кухни "Стило" е типичен пример за малък семеен бизнес, борещ се с пазарни предизвикателства. От компанията споделиха пред Money.bg, че липсата на кадри е една от основните причина за забавянето на растежа на по-малките предприятия в България.

Източник: money.bg
По време на посещение в производството на "Стило", организирано от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП), собствениците на семейния бизнес ни казаха, че от пандемията насам крайната цена на една кухня у нас се е увеличила над два пъти. Качеството днес обаче също е много по-високо.
Намаляване на разходите чрез еко инвестиция
От "Стило" успяват да намалят своите разходи значително, инвестирайки в собствена фотоволтаична система през 2024 година. По този начин се осигурява около 80% от необходимата енергия за производствената база на дружеството в Бургас.
Фотоволтаичната инсталация допълва високотехнологичното оборудване на "Стило", включващо закупуването на нови машини за рязане и кантиране на плоскости.

Източник: money.bg
Днес производството на кухни от среден и висок клас се ръководи от двамата братя Иван и Павел Гайтанджиеви и от дъщерята на Павел - Мая.Историята на фирмата започва преди повече от 20 години в помещение с един-единствен циркуляр, изпълнявайки малки индивидуални поръчки. Днес предприятието е се простира на площ от 4 декара и в него работят 17 души.
"Бизнесът ни се разширява чрез изпълнението на проекти на интериорни дизайнери в цялата страна, "Private Label" поръчки и предлагане на цялостни интериорни решения за жилища и хотели,но недостигът на кадри в нашата индустрия е наистина много голям. Пазарът е по-голям от капацитета ни, няма как да направим разширение на производството, тъй като липсата на висококвалифицирани кадри пречи това да се случи. ", разказва Павел Гайтанджиев.
В момента най-трудно е намирането на монтажници. Като цяло интересът към работата в мебелния бранш от страна на младите хора е все по-слаб.
"Много трудно е да се намери обучен човек, който да се занимава с монтаж на мебели например - това е нещо, което се учи с години. Няма как да вземеш необучен човек и той да се научи за няколко месеца. В момента имаме трима такива специалисти", допълва Иван Гайтанджиев.
От "Стило" имат сключен договор с производителя на дървесина "Кроношпан България" за рециклиране на отпадъците от производството си. Предприятието предава около 5-6 тона отпадъци на дървена основа месечно. Годишният оборот на производителя на кухни е около 2,5 милиона лева.