Въпреки че в Черна гора вълната се третира основно като отпадък и екологичен замърсител, тя представлява ценен природен ресурс с голям потенциал, пише Vijesti. Почти изчезналата слава на естествения материал се дължи в голяма степен на липсващата текстилна промишленост в страната през последните десетилетия.

Президентът на Института по вълната на Черна гора, Йелена Джуканович, отбелязва, че вълната често се изгаря или изхвърля в природата, което води до екологични проблеми, включително увеличаване на популацията на гризачи.

Проблемът се засилва от липсата на организираното й изкупуване. Въпреки това, на Запад вълната е ценна суровина, която може да струва до 20 евро за килограм, и се използва в различни индустрии като текстилната и строителната, тъй като тя е подходяща и за топлоизолация.

Според данните на Статистическата служба MONSTAT към края на 2023 г. в Черна гора има 155 096 овце, които произвеждат около 200 тона вълна годишно. Животновъдите обаче отглеждат овцете основно за месо, а не за вълна. Джуканович признава, че изкупуването на големи количества вълна е сериозно начинание, което изисква държавна подкрепа.

Инициативи за популяризиране

Джуканович посочва, че интересът към изделията от вълна нараства и институтът активно обменя опит с колеги от Европа в тази посока. "Вълната е ценен природен ресурс и има огромен потенциал в съвременния свят. Благодарение на сътрудничеството с европейски партньори можем да разпространяваме знания и да възродим тази традиционна суровина", подчертава тя.

Институтът развива международен проект "Всички цветове на Черна гора - боядисване на вълна с растителни багрила", чрез който да популяризира традиционни техники за обработка, които са безопасни за здравето и околната среда.

Тази година проектът ще се осъществи в община Жабляк, а в рамките на годината ще има изложби в редица европейски градове - Рим, Загреб, Лил, Белград. Българският град Габрово също ще бъде домакин на събитие от поредицата, разкриват организаторите.

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Пред Money.bg говори Наталия Шукадарова - изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите