"Безпрецедентна намеса", "незаконосъобразно" и "дискриминационно решение" - по този начин от Vivacom определиха решението на Комисията за регулиране на съобщенията, която преди дни разпоредби на телекома да върне цените си за достъп до подземната пасивна инфраструктура (най-общо казано - шахтите) на нивата си от преди увеличението, направено в началото на тази година.
Според компанията с действията си регулаторът може да ѝ причини значителни икономически вреди, докато, от друга страна, поставя конкурентите ѝ в по-благоприятна пазарна позиция.
Контекст: Пасивната подземна инфраструктура или т.нар канална мрежа е от изключително голямо значение за телекомуникационните компании. По-голямата част от нея е строена по времето на БТК и така се оказа собственост на Vivacom. В края на миналата година телекомът обяви, че индексира цените за тази услуга с приблизително една четвърт.
Според КРС, обаче, няма достатъчна обосновка за повишението, а освен това липсва и ясен механизъм за него. Решението дойде след писма от по-малки и по-големи оператори.
Детайли: От Vivacom отбелязват, че увеличението е първа промяна в цените през последните 12 години, като то е в размер значително по-нисък от натрупаната за този период инфлация.
"Регулаторът се е фокусирал единствено върху Vivacom и е пренебрегнал факта, че няколко конкурентни оператори начисляват по-високи цени за достъп, както и че другите участници на този пазар притежават повече от 50% от тази пасивна инфраструктура. Този дискриминационен подход поставя под съмнение независимостта на секторния регулатор и подкопава и без това ниското доверие на международните инвеститори в България", категорични са от телекома.
Те са на мнение, че решението на КРС е незаконосъобразно, защото според законодателството на ЕС трябва да бъде предхождано от пазарен анализ и доказано пазарно предимство на съответния оператор.
Какво следва: "Ако изпълнението на решението на КРС не бъде незабавно спряно от съда, то ще причини значителни икономически вреди на Vivacom и в същото време ще постави конкурентите на телекома в по-благоприятна пазарна позиция. Vivacom ще обжалва това решение и ще поиска от съда изпълнението му да бъде спряно. В противен случай, Vivacom ще претендира и за обезщетение от КРС за понесените вреди", се посочва в позицията на телекома.
Тя завършва с призив към КРС сама да оттегли решението си "и да предотврати негативните последици, които то би причинило на икономиката и инвестиционната среда в страната".
Още нещо: На относително дипломатичния тон в отношенията между водещите телекоми у нас беше сложена точка преди няколко месеца, след като стана ясно, че Viva Corporate на бившия член на надзора на Vivacom Спас Русев ще придобие "Булсатком".
Собственикът на Vivacom - Slovenia Broadband, която е собственост на United Group, обяви намерението си да закупи мобилните кули и оптичната мрежа на големия телевизионен и интернет доставчик, като от Yettel поискаха КЗК да стопира тази сделка и да я обедини с производството си за промяната в контрола върху "Булсатком".
От United Group реагираха остро, като обвиниха Yettel, че години наред не са инвестирали в бизнеса си и сега се опитват да попречат на създаването на конкурентна среда.
Все пак обаче КЗК конституира Slovenia Broadband като страна по производството с мотива, че United Group чрез заем е осигурила на Viva Corporate част от финансирането за сделката.