Цените на зърното се движат колебливо през последните дни, оставайки под силен натиск в края на годната, като продължаващата война на Русия в Украйна продължава да оказва влияние на пазарите. Дали цените на зърното догодина ще се повишат все още е трудно да се каже, защото сигналите са противоречиви, коментираха за Money.bg от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).

И все пак, нека хвърлим поглед върху прогнозите за сектора. В  своята първата прогноза за зърнената реколта в ЕС-27 и Великобритания за 2025 г. COCERAL предвижда 7% увеличение на производството спрямо предходната година. Европейската асоциация, която се фокусира върху търговията със селскостопански продукти, публикува прогнозата си на 19 декември, обявявайки общото производство на зърно около 297,8 милиона тона, спрямо 278,5 милиона през 2024 година, припомня Agri.bg.

"Масово разпространените метеорологични проблеми тази година причиниха общото производство на зърно в ЕС-27 + Обединеното кралство да падне със 7% под средното за пет години и до най-ниското ниво през последните 10 години", става ясно от доклада.

Снимка 372700

Източник: iStock

Според прогнозата на COCERAL начело в очакваното възобновяване на производството е пшеницата, която се очаква да се увеличи от 125,5 милиона тона на 140,4 милиона, главно поради по-голямата засадена площ и връщането към нормалните добиви в Западна Европа след разочароващата реколта през 2024 година.

Производството на ечемик в ЕС-27 и Обединеното кралство се очаква да достигне 59,7 милиона тона спрямо 57,3 милиона през 2024 година, а  реколтата от царевица догодина ще се увеличи на годишна база до 61,9 милиона тона, спрямо 60,2 милиона, с много по-голяма реколта в балканските страни, но малко по-ниско производство в Германия и Франция, казват експертите.

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Пред Money.bg говори Наталия Шукадарова - изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите

Ситуацията в България

Според прогнозите реколтата от рапица ще се възстанови от 18,3 милиона тона тази година до 20,3 милиона, главно поради завръщане на интереса към културата в България и в съседна Румъния, както и заради възстановяване на добивите в Германия и Франция.

Според доклад на европейската агенция MARS повечето европейски зимни култури се намират "в нормално или добро състояние". Въпреки това, докрадът акцентира върху проблеми с развитието на растенията в части от България, Румъния, Източна Украйна и европейската част на Русия.

Секторът на земеделието у нас губи милиони евро, заради различните европейски регулации, заявиха за Money.bg от Асоциацията на зърнопроизводителите. Липсата на работна ръка, климатичните промени и вносът на зърно от Украйна и от трети страни са сред най-големите проблеми за българските фермери.

Новата селскостопанска политика на ЕС: Какво се променя за българските фермери

Новата селскостопанска политика на ЕС: Какво се променя за българските фермери

По-малките стопанства да бъдат освободени от някои проверки и санкции

"На този фон сме свидетели на все по-намаляваща подкрепа за селското стопанство и намаляваща подкрепа по отношение на финансовите средства от страна на ЕС, в комбинация с негативните последици от войната на Русия с Украйна и навлизането на селскостопанска продукция на европейските пазари", твърдят от бранша.

Най-вероятно следващата година ще е трудна за сектора у нас, особено след големите загуби и по-ниската продукция през последните две години. А българските фермери ще разчитат на европейски субсидии и на по-адекватна политика от страна на властите в страната.