Alphabet не успя да отговори на очакванията на Уолстрийт за четвъртото тримесечие въпреки "стабилната набрана инерция в целия бизнес", съобщава Quartz.
Компанията майка на Google отчете приходи от 96,5 милиарда долара за четвъртото тримесечие - увеличение с 12% спрямо предходната година. Alphabet отчете печалба от 2,15 долара на акция - ръст от 31% спрямо предходната година, и нетна печалба от 26,5 милиарда долара за тримесечието, приключило през декември.
"Четвъртото тримесечие беше силно, благодарение на нашето лидерство в AI. Изграждаме, тестваме и пускаме продукти и модели по-бързо от всякога, постигайки значителен напредък в изчислителната мощност и ефективността", заяви главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай.
Очакванията на анализаторите обаче бяха за по-високи приходи и в резултат акциите на Alphabet се понижиха с повече от 7% в извънборсовата търговия, въпреки че бяха нараснали с около 2.5% при затварянето на пазара във вторник.
Пичай заяви, че решенията на Google Cloud, базирани на изкуствен интелект, са били обект на по-силно търсене от клиенти като Mercedes-Benz през четвъртото тримесечие. Компанията планира да инвестира около 75 милиарда долара в капиталови разходи тази година.
През декември Google представи Gemini 2.0 - своя "най-способен" модел за изкуствен интелект досега за "новата агентска ера." Мултимодалните функции на Gemini 2.0, като например генериране на изображения и аудио, "ще ни позволят да изградим нови AI агенти, които ни приближават към визията ни за универсален асистент," заяви компанията.
Междувременно, Google премахна обещанието си да се въздържа от използване на изкуствен интелект за приложения като оръжия и наблюдение, става ясно от актуализираните "Принципи за AI" на компанията.
Google ги въведе през 2018 г., след вътрешни протести, довели до отказ да поднови правителствен договор, наречен Project Maven. Оттогава компанията агресивно преследва федерални правителствени договори под ръководството на Пичай - а нови правила намаляват възможностите за активизъм сред служителите.
"Има глобална конкуренция за лидерство в AI в рамките на все по-сложен геополитически пейзаж. Вярваме, че демокрациите трябва да водят в развитието на изкуствения интелект, ръководени от основни ценности като свобода, равенство и уважение към човешките права", се казва в блог пост от вторник, подписан и от от Демис Хасабис, главен изпълнителен директор на Google DeepMind.
В своя блог пост от вторник, Google заяви, че ще "продължи да действа в съответствие с широко приетите принципи на международното право и човешките права - винаги оценявайки конкретната работа чрез внимателна преценка дали ползите значително надвишават потенциалните рискове и недостатъци."