1962, 1996, 2021. Тези три години изглежда са най-важните в историята на завода за високоволтова апаратура, разединители и прекъсвачи за битова енергия в Севлиево. Производствената база в града с многовековна история успява не само да премине през политическия преход в края на миналия век, но и да постави страната ни на световната карта на ключовите компании в този сектор.

Защо тези три години?

1962 е годината, в която се създава заводът "Аванград". Той е с производствена площ около 15 хил. кв. м и сред основните му продукти виждаме маломаслените прекъсвачи тип MMO 110 kV — плод на българска разработка и добре познати на електроинженерите.

Следва 1996 г., когато гигантът ABB приватизира завода и мести значителна част от производството си от Швеция в Севлиево. През годините компанията поставя все по-значим акцент върху звеното в България и непрекъснато инвестира в модернизирането му и в разширяване на дейността. През 2019 г. например компанията финализира ключова инвестиционна програма, концентрирана върху производството на газоизолирани разпределителни устройства, генераторни прекъсвачи, изолатори, контролни табла и комплектни кондензаторни уредби.

Броят на служителите непрекъснато расте. Трудът и инвестициите — които за предходната година възлизат на почти 9 млн. лв., а през тази — на над 15 млн. лв. — се отплащат и през 2020 г. компанията реализира приходи в размер на 108,5 млн. лв. Обновената база е проектирана на база на концепцията "LEAN производство", където процесите се оптимизират непрекъснато с цел намаляване на ключови изисквания за време, пространство и капитал. Използват се и техники за постигне на най-високото качество спрямо стандартите на промишления отрасъл.

2021 г. е следващата по значимост в историята на вече почти 60-годишния завод. От юли т.г. той е част от семейството на Hitachi Energy — световен гигант с 38 хил. служители в 90 държави, приходи от $10 млрд. и история, която започва от далечния 19 век.

Нова страница и поглед в бъдещето

Стъпвайки и върху опита на служителите и технологиите в завода в Севлиево, новата компания Hitachi Energy има ясна цел — устойчиво енергийно бъдеще в глобален мащаб с помощта на иновативни решения, които да положат основата на широката употреба на възобновяема енергия, коментира пред Money.bg Андреа Броняра, новият директор за България.

Андреа Броняра е новият директор на Hitachi Energy за България. Инженер по образование, той има над 14 години опит в този бизнес в редица точки на света

Източник: Hitachi Energy

Андреа Броняра е новият директор на Hitachi Energy за България. Инженер по образование, той има над 14 години опит в този бизнес в редица точки на света

44-годишният италианец — инженер по образование и мениджър с над 14 години опит в този бизнес в няколко държави по света — посочва, че заводът в Севлиево "става все по-важен стратегически за нашата глобална мрежа", а инвестициите в него тепърва ще набират скорост: "Нашият размах, отговорности и разнообразие в производството растат. И можем да очакваме, че това ще доведе до разширение на завода".

И в момента заводът в Севлиево е уникален сам по себе си в рамките на голямото семейство на Hitachi Energy. "Произвеждаме различни високоволтови компоненти, финализирани в други производствени бази в света и след това доставяни на крайния клиент. Това е огромна отговорност, защото изисква от нас най-високото възможно качество", посочва Броняра. Част от производството пък се доставя директно на клиентите от Австралия, Северна и Южна Америка, и Европа.

Продуктите, които звеното в България произвежда, обичайно могат да бъдат намерени в типичната подстанция на електроразпределителните компании — но не само. От базата в Севлиево по пътя към по-близки и по-далечни дестинации поемат газоизолирани разпределителни устройства, генераторни прекъсвачи, изолатори, контролни табла, комплектни кондензаторни уредби и високоволтови разединители.

"Обемът на производството расте непрекъснато. Пример е нашата производствена линия за контролни табла, която през последните десет години произведе над 6 000 бройки — и една шеста от този обем е произведен само през последната година", казва Броняра.

Ясна визия за растеж

Броняра загатва, че конгломератът вече има "доста амбициозен план за разширяване на присъствието и за развитие на местната общност", детайли обаче предстоят.

Но е ясно, че заводът в Севлиево ще изиграе значима роля в изпълнение на дългосрочните цели на Hitachi Energy. А самите те са неразривно свързани с един от най-наболелите проблеми в световната икономика днес: изграждането на въглеродно-неутрално бъдеще.

Първата стъпка е до 2022 г. Hitachi Energy да стане въглеродно-неутрална в собствените си дейности. Стъпвайки върху опита си и върху иновативни технологични решения, тя вече представи и портфолиото си от еко-ефективни продукти високо напрежение EconiQ, което намалява значително въглеродния отпечатък през целия жизнен цикъл на продукта. В тази посока е и гамата от трансформаторни продукти, предназначени за офшорните вятърни централи.

"Наследяваме всички изключителни технологии и пионерския дух на ABB. Но вече като Hitachi Energy си поставяме ясната цел да осигурим устойчиво енергийно бъдеще за всички, създавайки иновативните решения, нужни за интегрирането на възобновяемата енергия в световен мащаб", обобщава Броняра. И подчертава, че една от свързаните теми е значението на дигитализацията, която е от решаващо значение за преодоляване на сложността и предизвикателствата.

Без хора не става

44-годишният Броняра започва работа в ABB през 2007 г. като инженер и постепенно се изкачва по стълбицата в компанията. Трупал е опит в Италия, Ирландия, Саудитска Арабия, Швейцария и Индонезия, и знае: "Хората са най-важни — и ние сме длъжни да им помогнем да развият таланта си".

Самият той избира да дойде в България със семейството си заради амбициозния план, който компанията има за разширение на производството си тук. "Много съм амбициозен и влагам страст в това, което правя; обичам предизвикателствата", казва той. И допълва: "Знаейки какви са дългосрочните стратегически планове за завода в Севлиево, това ме кара да влагам още повече усилия и да стана още по-добър в начинанията си".

В завода в Севлиево вече работят почти 660 души — микс от по-млади и по-опитни служители. "Най-първото ми впечатление: много положително", казва Броняра. "Всички хора, с които се започнах досега в Севлиево, изглеждат много мили, отзивчиви и приятелски настроени". Положителни са и впечатленията му от завода: "Въведени са най-добрите практики в LEAN производството, разработването на процеси, обучение и технологии и заводът е страхотно място за работа".

Броят на служителите тепърва ще се увеличава. "Понякога обаче е трудно да намерим точните хора", признава Броняра. Заради това компанията предлага редица придобивки — като 13 заплата, клас прослужено време, ваучери за храна, допълнително здравно осигуряване, възможност за работа от вкъщи за административните позиции, безплатни курсове по английски за три члена на семейството и бонуси за Великден, раждане на бебе, както и за всеки пет години стаж във фирмата.

Заводът осигурява и транспорт от Велико Търново, Габрово и Ловеч и съседните населени места.

Hitachi Energy работи и с големите университети в България и планира да засили взаимоотношенията си с тях — за да се увери, че талантите, нужни ѝ за растеж у нас, няма да изчезнат.