В следващите няколко седмици Money.bg в съвместна поредица с Modis България ще ви представи хора, решили да променят кариерата си и постигнали успешно това. Ще ви разкажем лични истории, които ще ви вдъхновят да направите смела крачка по пътя на промяна на кариерата си.
Да се преместиш в световен мегаполис, да спечелиш стаж в международен гигант, а след това да имаш възможност да продължиш там кариерата си. Това звучи като едва достижима мечта за повечето завършващи студенти. Тя обаче е реалност за Ивелина Генкова, която преди няколко години заминава за Япония, където работи за една от най-големите и разпознаваеми местни компании - Mitsubishi, и има избор да продължи кариерата си там.
Източник: Теодор Пенчев / Money.bg
Но младото момиче решава да се върне обратно в България, където да се посвети на изграждането на "мост" между двете държави и да се превърне в посредник между тях. Днес Ивелина е убедена, че е открила своя път за постигането на тази цел - тя работи от родината си за японския пазар в цветен международен екип, но остава завинаги свързана с азиатската страна.
Ивелина Генкова от 15 години изучава японски език. Завършила е 18-то СУ "Уилям Гладстон", а след това учи "Стопанско управление" и "Японска филология" в Софийския университет. В момента кара магистърска степен по японски език и култура.
"Аз се занимавам с японски език още от училище, започнах да го уча в 8 клас, след което след завършване на гимназия записах "Стопанско управление" в Софийския университет като първа специалност. След втори курс реших да продължа с японския език и започнах японистика като втора специалност", разказва тя.
Още преди да завърши Ивелина получава първата възможност да замине за известно време в страната. Първият път тя изкарва една година там, след като печели стипендия. Тогава изборът ѝ пада на град, който е свързан с родината ѝ. Ивелина отива да учи в университета във Фукуяма - японският град на розата, който е побратимен с българския Казанлък.
Източник: Теодор Пенчев / Money.bg
Втората такава възможност идва след като завършва японистика. Тогава тя печели конкурс за 3-месечен стаж в дъщерно дружество на гиганта Mitsubishi Materials Techno, която разработва технологични решения и е една от компаниите, добиващи злато в Япония.
"Работата ми там беше в екип "Човешки ресурси". Имах възможност да видя как те правят подбор на кадри, как обучават новите си служители, какво правят за подобряването на работата на екипите", обяснява тя и добавя: "Там живеех в общежитията на компанията в Токио. Трябваше да ставам в 6 часа сутринта всеки ден, защото имах организирана закуска и трябваше да имам достатъчно време, за да стигна до работа, тъй като японците са много точни хора. Започвах работа в 9 часа, но хващах влака в 7.30 часа, защото трябваше да пътувам много време.".
Източник: Личен архив
Ивелина със своите мениджъри от Mitsubishi в традиционен японски ресторант
Докато работи в групата на Mitsubishi, нейни колеги от различни екипи на компанията я водят на традиционни ресторанти, както и на други места в столицата и извън нея, за да я я запознаят с културата.
Също така тя се "среща" с някои аспекти на корпоративната култура в Япония, които нямат аналог у нас. Така например всеки ден преди да започнат работа всички служители - от най-ниската до най-висшата позиция, правят гимнастика. А инструкциите за упражненията се излъчват от 8 часа сутринта по националното радио Taiso.
Източник: Личен архив
По време на неизменната сутрешна гимнастика
"Там всяка сряда точно в 18 часа спират тока и не можеш да продължиш работа. Причината за това е, че в страната има доста хора, които работят извънредно, а някои дори се самоубиват заради преработване. Това е един от начините, по които се опитват да се справят с проблема", разяснява Ивелина.
"Има и ден от седмицата, в който всички чистят. Няма значение на каква длъжност си и каква позиция заемаш, ти трябва да изчистиш своето работно място, както и да помогнеш за почистването на общите части, които заема твоя екип", спомня си още тя.
В края на стажа си там Ивелина има възможност да остане да работи в компанията и да избере да живее в Япония. Тя обаче признава, че това не е било на дневен ред за нея, а начинът на живот в азиатската страна не е бил това, което търси.
Източник: Личен архив
"Моята цел никога не е била да остана да работя в Япония. От самото начало, когато започнах да уча в университета, идеята ми беше да имам икономическо образование, подплатено с езика, и да намеря компания, в която да работя с него в България, а не да заминавам. Исках да бъда като мост между двете държави", признава тя.
Въпреки че Ивелина решава да се върне обратно в България, наученото от престоя ѝ в Япония остава в съзнанието ѝ. "Самият ми начин на мислене доста се промени след като отидох първата година там, а след втория път - още повече. Бях свикнала на тяхната подреденост. И преди винаги съм била точна, но сега съм още повече и на среща пристигам с половин час по-рано. Станах по-умерена и дистанцирана в някои моменти. Научих от японците, че е много важно да се благодари, а в техния език има различни думи на благодарност в зависимост от ситуацията", казва тя.
Когато се връща обратно в България през есента на 2016 година, тя "хваща" първата възможност, която ѝ се изпречва. Така става преподавател първо в гимназията, в която завършва, а след това и в Софийския университет.
Източник: Личен архив
С ученици от столичното 18-то СУ "Уилям Гладстон"
"Първо започнах в 18 СУ "Уилям Гладстон", което съм завършила. Месец по-късно започнах и в университета. Имах достатъчно време да го съчетавам, а и ми носеше повече доходи", разказва тя. Първите стъпки в преподаването ѝ показват някои нейни учители, като бившата ѝ класна ръководителка.
Скоро обаче Ивелина разбира, че училищната среда не е "нейното място". Тя признава, че винаги е търсила възможност да съчетава икономическото си образование с японския език в работата си, а най-добрата възможност за това е да се насочи към някоя по-голяма международна компания.
Източник: Личен архив
Тогава от познат научава, че в Modis България има отворена позиция за специалист с японски език. Тя кандидатства за нея и от 2018 година става част от екипа.
Днес Ивелина работи по проект на една от най-големите интернет търсачки и по-конкретно към форум, част от услугата на платформата за навигация.
"На моята позиция (Subject Matter Expert) аз съм свързващото звено между ръководителя на екипа и самия екип. Целта ми е да помагам на ръководителя в разпределянето и изпълнението на задачите между служителите, както и в контрола на качеството на работа. Участвам и в обученията на новите служители", обяснява тя и добавя: "Тъй като екипът ни от 27 души е международен, има нужда от медиатор между ръководителя и останалите хора, за да се получава по-добре работата.". Заедно с това тя комуникира с потребители от японския пазар на форума към услугата за навигация.
Източник: Теодор Пенчев / Money.bg
Кариерният път на Ивелина започва само преди няколко години, но той я отвежда на 13 000 километра и обратно. За първите си стъпки по него тя признава, че вече е успяла да научи доста неща.
"Обучението на самия език ме научи да бъда много упорита в живота и работата си. Постоянно се опитвам да се развивам. Гледам да не е прекалено рязко и да не скачам към нещо ново, което не е обмислено, но също така гледам да не се застоявам в зоната си на комфорт", обобщава Ивелина.
peter-h
на 05.08.2020 в 00:23:24 #6И през соца имаше гимнастика преди училище и работа , уникално било . Имахме имахме .....
evmav
на 01.08.2020 в 14:15:34 #54 Марш на барикадите. Там ти е мястото. Сборище на лузери и аутсайдери.
58eng
на 29.07.2020 в 18:36:35 #44. Не стига,че си некадърен,ами и злобен! Не човек,а желязо...
el viejo
на 29.07.2020 в 18:21:24 #3Като стигнеш до никъде в развитието си в чужбина, обикновено се пробваш пак в България, за да се убедиш, че си некадърен!
123qwe123
на 29.07.2020 в 16:39:34 #2Браво на екипа на money.bg, че показва успелите хора. Вярно е едвали всики можем да стигнем до такова ниво за толкова малко време, но това само показва, че с труд и упоритост всичко е постижимо! Да се мрънка и протестира е лесно, да се работи е много по-трудно.
boris
на 27.07.2020 в 17:50:24 #1Във Фейсбук е пълно с такива...