Ма Хуатенг, наричан още Пони Ма, днес е най-богатият човек в Китай, според Forbes. Той е главен изпълнителен директор и съосновател на един от световните интернет гиганти - Tencent. Също така е един от 15-те най-заможни хора в глобален мащаб. И това не е изненадващо, ако се има предвид, че един на седем души в света използва социалната мрежа на Tencent и приложението WeChat.

Към края на март нетното богатство на Ма се изчислява на 47 милиарда долара, което е с 25 милиарда долара повече в сравнение със същия период на предходната година. Как обаче той стига до този успех?

Десетимата най-богати китайци, които държат общо $225 милиарда

Десетимата най-богати китайци, които държат общо $225 милиарда

Някои от тях са много познати като имена, но други - не чак толкова

Предприемачът е роден в южната част на Китай, където баща му работи като управител на голямо държавно пристанище. След като завършва университета в Шънджъ и получава диплома за компютърни науки през 1993 година, той започва работа, като прави софтуер за пейджъри.

В същото време в Китай едва един на всеки 100 души има компютър, което по-късно се променя и носи големия успех за Ма. Към този момент той обаче все още работи в Шънджъ и получава по 176 долара месечно.

Пет години след дипломирането си Ма, който тогава е на 27 години, поставя основите на Tencent заедно с четирима свои колеги. Те създават услуга за изпращане на съобщения между персонални компютри и мобилни телефони. Тя бързо се превръща в най-голямата такава в Китай.

Шефът на Tencent Ма Хуатенг е най-богатият човек в Китай

Технологичен магнат вече е най-богатият човек в Китай

Състоянието му нарасна повече от 2 пъти през последната година

Компанията започва да трупа капитал от реклама, както и от такси за свои премиум потребители. До 2001 година тя успява да набере 32 милиона долара инвестиции, а през 2004 година излиза на борсата в Хонконг.

През 2011 година пък представя новото си приложение WeChat. То често е смятано за подобно на Facebook, тъй като социалната мрежа и нейното WhatsApp са блокирани в Китай. WeChat стига по-далече от WhatsApp, като чрез него потребителите могат да изпращат съобщения, да водят разговори, да изпращат пари, да пазаруват и дори да плащат в ресторанти и други заведения.

Към днешна дата Tencent е истински гигант, който инвестира в различни компании. Тя притежава 5% от Tesla и по 10% от акциите на Snap и Spotify. През миналата година лидерът стана първата азиатска технологична фирма с капитализация над 500 милиарда долара. Tencent е и най-скъпата публична компания на континента.

Първа китайска технологична компания надмина оценка от $500 милиарда

Първа китайска технологична компания надмина оценка от $500 милиарда

Tencent е на едва 11 милиарда долара от Facebook