Да пребиваваш зад граница има своите плюсове, но често цената на живота е основен минус. Това е особено валидно за някои от най-разпознаваемите градове в света. Сред тях Ню Йорк е най-скъпият за чужденци, показва класация на ECA International, цитирана от БТА.
Голямата ябълка измества Хонконг след 4-годишно лидерство.
Контекст: Класацията на ECA International включва 207 града, в които разходите за живот са оценени според цената на кошница от всекидневно необходими стоки и услуги като храна, комунални услуги, обществен транспорт, домакински стоки.
Цифром и словом: Това е Топ 20 на най-скъпите градове за експатите по света:
- Ню Йорк
- Хонконг
- Женева
- Лондон
- Сингапур
- Цюрих
- Сан Франциско
- Тел Авив
- Сеул
- Токио
- Берн
- Дубай
- Шанхай
- Гуанджоу
- Лос Анджелис
- Шенджен
- Пекин
- Копенхаген
- Абу Даби
- Чикаго
Детайли: Над половината от градовете в Европа са се придвижили нагоре в класацията - най-вече заради високата инфлация. Франция е едно от малкото изключения, като всички френски градове, обхванати от проучването, отчитат сравнително по-ниска инфлация от много други в еврозоната.
Войната в Украйна продължава да се отразява на разходите за живот както в двете воюващи страни, така и в региона и света като цяло. Въпреки западните санкции руската рубла се възстанови през последната година, което издига Москва с 37 позиции до 25-ия най-скъп град за чужденци в света.
Цените за настаняване в градове, където има много украински бежанци, са скочили, което оскъпява живота в тях за всички. Полските градове усещат най-силно този ефект с огромно повишаване на наемите от между 25 и 50 процента. Това вдига Краков с 23 позиции до 178-ото място в класацията, а Варшава - с 11 позиции до 158-ото място.
Същото се случва в градове, където бягат много руснаци, като Дубай, Ереван, Никозия и Тбилиси.
Още нещо: Истанбул е градът, който се е изкачил най-много в тазгодишната класация - с цели 95 позиции до 108-о място. Факторите за това са няколко: войната в Украйна, икономическата политика на властите, както и повишаването на наемите заради многото турски граждани, търсещи нов дом след земетресението от февруари.