Северозападна България се възприема като най-изостаналия регион в страната, където хората се борят с високата безработица и ниското заплащане. В тези условия надали някой би си помислил да се премести там, за да си търси работа, а какво остава да се захване с бизнес начинание при това точно във времето, в което глобалната финансовата криза е достигнала пика си.

Точно това обаче решава да направи Станислав Георгиев през 2011 година. Тогава той решава не просто да положи основите на нова фирма там, но и да се опита да развива селски туризъм и да привлича посетители в тази част на България.

"Искахме да осъществим идеята си за изграждането на къща за гости с голям двор и различни атракциони, характерни за селския туризъм. Задължително условие за нас беше да осъществим проекта си в района на град Белоградчик и след направено предварително проучване избрахме село Върбово, което се намира в община Чупрене", разказва Георгиев.

Как италианец стана един от най-големите производители на домати у нас

Как италианец стана един от най-големите производители на домати у нас

Примерът на един предприемач

Въпреки че успяват да спечелят европейско финансиране за проекта, от компанията още в начален етап се сблъскват със сериозни финансови затруднения, както и с технически проблеми.

"След проектирането се установи, че остарелите електропреносна и водоснабдителна системна на малкото село не могат да осигурят нужното захранване на иначе доста модерната сграда. Наложи се да си изградим собствен електропровод с трансформатор и водопровод с хидрофорна система, което доста вдигна първоначално планираните разходи", спомня си Станислав Георгиев и допълва, че с появата на още непредвидени харчове се появило съмнение дали изобщо проектът ще може да бъде завършен.

"Спечелихме еврейско финансиране, но средствата трябваше да бъдат отпуснати едва след завършването на дейностите и представянето на сложен писмен и технически отчет, след който следват проверки от различни контролни органи", обяснява той.

Братя Георгиеви, които превърнаха правенето на вино от бизнес в преживяване

Братя Георгиеви, които превърнаха правенето на вино от бизнес в преживяване

Във винарната им в село Плоски всеки може да се научи как се произвежда древната напитка

"В тази тежка ситуация се нуждаехме спешно от допълнителни средства за работата по обекта, който бе практически замразен на етап груб строеж с покрив", допълва Георгиев.

Точно в този период на криза обаче банките у нас са повече от предпазливи и отпускането на заеми е ограничено.

"Направихме неимоверни усилия да получим кредитиране, но при тази криза това беше почти невъзможно. Нито една банка не пожела да ни подкрепи, за да завършим обекта", казва той и допълва: "Πpи тaзи бeзизxoдицa paзбpax, чe Бългapcĸaтa бaнĸa зa paзвитиe (ББP), чpeз микрофинансиращата институция "Джoбc", oтпycĸa заеми за стартиращи и микропредприятия. Koнcyлтиpax ce c тexeн eĸcпepт, зaщитиxмe ĸpeдитнoтo иcĸaнe и пoлyчиxмe cпacитeлнитe зa нac cpeдcтвa".

Боряна, която превърна любовта си към Италия в успешен бизнес

Боряна, която превърна любовта си към Италия в успешен бизнес

Управителят на софийския магазин "Пуля" пред money.bg

Така в крайна сметка обектът е завършен и днес къща за гости "Торлашка среща" работи на пълни обороти, като предлага 30 места за настаняване. Станислав Георгиев посочва, че през лятото на 2018 година ще се работи по изграждането на нови бунгала с допълнителни 10 места за настаняване, както и на басейн, и градински бар.

"Днес къщата приема гости целогодишно и работи добре на фона на трудностите, характерни за целия бизнес в Северозападна България. Успяхме да си извоюваме име на коректни партньори сред местната общност и общинските власти. Правим всичко възможно да предоставяме отлични услуги, което ни гарантира добра посещаемост от нови и редовни клиенти", завършва Георгиев.