Китай се опитва да съживи своя окаян пазар на недвижими имоти и търси по-"креативни" решения. За да привлекат повече хора, които да се решат на стъпката с ипотека, някои банки започват да удължават горната възрастова граница за собствениците на жилища с ипотеки, до 80 години, според различни местни медии.

Горната възрастова граница обикновено е от 65 до 70 години, според английското списание Sixth Tone.

Така например 50-годишен купувач на жилище спокойно може да получи 30-годишна ипотека. Според предишните правила купувачът не трябваше да е навършил 40 години, за да получи ипотека с такъв срок.

Банките удължават горната възрастова граница за обслужване на ипотеки в градове като Пекин и Нанинг, според местното издание Beijing Youth Daily.

Това предизвика дебат с много въпросителни - като дали подобни политики ще намалят тежестта за купувачите на жилища в едно застаряващо общество. Задават се и въпроси за това какво би се случило, ако кредитополучател умре, преди да може да изплати заема, пише Business Insider.

Мерките се предприемат на фона на информация, че Китай може да повиши възрастта си за пенсиониране.

Китай ще загуби половината от населението си до края на века и това ще е катастрофално

Китай ще загуби половината от населението си до края на века и това ще е катастрофално

Растежът на населението в трудоспособна възраст през последните десетилетия превърна Китай във фабриката на света

Новите политики на някои банки в Китай не са прецедент в света. В САЩ например няма горна възрастова граница за кандидатите за ипотека, защото това е забранено от Закона за равните възможности за кредитиране. Въпреки това, кредиторите могат да разгледат фактори, свързани с възрастта, като промени в доходите като кредитополучатели, които са близо до пенсия.

Пазарът на имоти в Китай напоследък бележи спад, поради три години строги ограничения на COVID-19, които приключиха едва наскоро.

През февруари Международният валутен фонд посочи, че кризата с недвижимите имоти в страната "остава неразрешена" и че ръстът на икономиката остава "под натиск". Освен това над половината от 60 строителни предприемачи вероятно ще отчетат загуби за фискалната 2022 г. според изчисления на Bloomberg.

Инвестициите в имоти в Китай са намалели с 10% през 2022 г. в сравнение с предходната година, според официални данни.

През януари 2023 г. продажбите на жилищни са спаднали с 14%, спрямо същия период на 2022 г. , според данни от 40 големи града на China Real Estate Information.