Сагата около продажбата на бургаската рафинерия се приближава към развръзка, но преди нея ставаме свидетели на пореден обрат и ново действащо лице. Според информация на Bloomberg държавната казахстанска компания KazMunayGas (KMG) е направила обвързваща оферта за "Лукойл Нефтохим".
Източниците на бизнес медията твърдят, че цената е около 1 милиард долара и условие за сделка е парите да не стигат до Русия. Litasco SA - компанията собственик на рафинерията, е приела още няколко предложения, става ясно от публикацията на Bloomberg.
Очакването от казахстанска страна е процесът по продажбата да отнеме около месец.
Информацията идва само няколко седмици, след като унгарският лидер Виктор Орбан обяви, че MOL също има желание да придобие рафинерията. Тогава експерти коментираха, че вероятно финансирането на подобна сделка ще дойде откъм Москва.
Сега коментарите са, че 1 милиард долара за "Лукойл Нефтохим" е ниска цена с оглед състоянието и оборудването на комплекса.
Новият кандидат-купувач
KazMunayGas не е напълно чужда на българския пазар компания. Тя от 15 години има бизнес в Румъния, включително - рафинерията Petromidia и бензиностанции под бранда Rompetrol, каквито има и у нас.
Казахстанският нефт навлезе по-силно в Европа след началото на войната в Украйна. Използва го и бургаската рафинерия - според Bloomberg 40% от суровината ѝ е с произход именно бившата съветска република, а останалото е от Близкия Изток.
KMG се опитват да спечелят на своя страна и българското правителство с аргументите, че казахстанският суров петрол е близък по характеристики до руския, с който "Нефтохим" е направен да работи и освен това рафинерията ще получава сигурни доставки на възможно най-добри цени.
Кой още иска рафинерията?
MOL и KMG далеч не са единствените кандидати за "Лукойл Нефтохим".
За евентуална продажба на рафинерията в Бургас се говори от над две години. Бизнесът на "Лукойл" в Европа, в който руският гигант беше инвестирал десетилетия наред, стана силно затруднен след избухването на войната в Украйна. В началото на 2023 г. компанията се съгласи да продаде италианската си рафинерия, а няколко месеца по-късно румънската временно остана без лиценз.
През октомври 2024 г. тогавашният финансов министър Асен Василев заяви пред FT, че "Лукойл" търси купувач на мощностите си у нас, като малко по-късно от Москва дойде потвърждение, че "започва преразглеждане на стратегията" за българските активи, като то може да включва и продажба.
През лятото на 2024 г. френското издание Intelligence Online обяви, че активният във Великобритания и САЩ гръцки бизнесмен Димитриос Доциос търси начин да придобие "Лукойл Нефтохим", като през последните няколко месеца той е провеждал разговори както с представители на руския собственик на най-голямата рафинерия на Балканите, така и с консултантите от McKinsey.
В началото на ноември FT писа за интерес към най-голямата рафинерия на Балканите от страна на катарско-британския консорциум Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson.
И двете компании отказаха коментар тогава. Британското издание написа, че те са фаворит и предпочитан кандидат от "Лукойл". Руският петролен гигант отрече тогава да продава на тях рафинерията си.
Медийни публикации у нас и в чужбина спрягат сред заинтересованите българската "Инса Ойл", като това отново стана повод и за политическа (зло)употреба на темата.
Още в края на 2023 г. и Държавната петролна компания на Република Азербайджан SOCAR обяви, че има интерес да закупи рафинерията - позиция, потвърдена и от посланика на страната у нас Хюсеин Хюсеинов.
Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията, базиран в София мозъчен тръст, коментира пред FT, че тази рафинерия е "най-големият риск за икономическата сигурност в Европа и НАТО".