Износът на САЩ на хирургически маски, респираторни апарати и други лични предпазни средства за Китай се е увеличил неимоверно през януари и февруари, когато коронавирусът създаде хаос в страната, откъдето тръгна заразата, и след като американските специални служби са предупредили, че скоро коронавирусът ще се разпространи по света, съобщава USA Today.
Американските компании са продали маски на стойност над 17,5 млн. долара, хирургически облекла за повече от 13,6 млн. долара и респираторни апарати за над 27,2 млн. долара в Китай през първите два месеца на годината, като това значително надвишава износа през всеки друг подобен период през последното десетилетие, показват най-новите данни за външната търговия.
Това става ясно в контекста на това, че медицинските специалисти в САЩ, които са на фронта на разразилата се здравна криза в цялата страна, твърдят, че са принудени да използват повторно екипировка или да действат без лични предпазни средства, като хирургически маски и други предпазни средства за лицето заради недостиг.
Някои щати също така се опитват да намерят респираторни апарати, с които да се подготвят за вълната от пациенти, които се очаква да се нуждаят от тях.
Комисиите по разузнаването на Белия дом и Конгреса са били информирани за обхвата и заплахата от коронавируса през януари и февруари, но президентът Доналд Тръмп не е спрял износа на важното медицинско оборудване - ход, предприет от най-малко 54 други страни досега.
Данните показват как американските производители са увеличили производството и са разчистили инвентара, за да доставят защитно медицинско оборудване на Китай в продължение на седмици, дори след като заплахата от коронавируса стана ясна.
Първият регистриран заразен в САЩ е на 20 януари. В рамките на следващите две седмици Световната здравна организация (СЗО) и американското здравно министерство обявиха заболяването за извънредно положение за общественото здраве.
Към момента повече от 245 000 души са заразени, а над 6 000 души са починали в САЩ от новия коронавирус.
"Очевидно е, че в Китай се наблюдаваше увеличение на търсенето и по същество това беше решение на свободния пазар", казва Мишел Конъли, икономист от Университета Дюк, като допълва: "Това, което беше в САЩ, очевидно излезе, и по-специално към Китай."
САЩ са изнесли за Китай хирургически маски на стойност над 1,7 млн долара само през януари, което е над два пъти повече спрямо предходния януари. През февруари доставките са нараснали до стойност от 15,8 млн. долара, показват данните.