Тереза Мей е новият британски премиер. Вчера тя встъпи официално на поста си в много трудно време за Великобритания.

Страната е застрашена от големи политически и икономически проблеми по пътя си към излизане от ЕС. Самата Мей беше за оставане в съюза, но сега категорично заяви „Брекзит означава Брекзит”.

Сега тя трябва да направи някои неща много бързо, ако не иска драмата да се превърне в криза, пише CNN Money.

  1. Да състави план за Европа

Европейските политически и бизнес лидери искат да видят стратегия за напускането на ЕС. Компаниите имат нужда от време, за да планират своите по-нататъшни ходове – инвестиции, назначения и други.

Пред Мей има 3 опции пред себе си.

Първата е Великобритания да се присъедини към Европейската икономическа общност, където ще има пълен достъп до общия пазар. Това обаче е политически опасно, защото страната няма да има пълен контрол върху границите си.

Втората включва създаването на двустранни договори с отделните страни в ЕС по подобие на тези между Канада и САЩ. Проблемът е, че подобни преговори могат да отнемат години.

Третата опция предлага отношения с ЕС под шапката на Световната търговска организация. Това е случаят на Бразилия, която търгува с Европа именно на тази база. Този вариант обаче ще създаде сериозни търговски бариери и проблеми за икономиката.

  1. Превенция на рецесията

Доскоро британската икономика растеше, създаваше нови работни места и привличаше инвестиции от цял свят. След референдума обаче това започна да се променя драстично.

Нагласите на потребителите се промениха значително, очаквайки влошаване на икономическата ситуация в следващите 12 месеца. Бизнесът също дава ясни сигнали за притеснения.

Ето защо новото правителство трябва да намери стимули за растежа, например като пренебрегне плановете за постигане на бюджетен излишък през 2020 година. Вместо това Мей може да увеличи държавните разходи за инфраструктурни проекти и да забави орязването на заплатите в обществения сектор.

Тук обаче проблемът е, че Великобритания има втория по големина бюджетен дефицит след Япония и новият премиер няма много място за допълнителни разходи.

  1. Успокояване на инвеститорите

Ако Тереза Мей се справи с първите две точки, изпълнението на третата ще бъде много по-лесно.

Залозите са големи. Великобритания разчита на инвеститорите да покриват чрез инвестиции бюджетния дефицит и дупката между вноса и износа.

След референдума обаче рисковете за тях скочиха много и те загубиха доста пари. Ето защо сега очакват повече яснота за бъдещето на британската икономика.

Финансовият министър Джордж Озбърн опита да ги успокои с обещание за намаляване на корпоративния данък на 15 процента или по-малко. Но това не би било достатъчно за някои компании да си върнат парите в страната.