През първите три години от възстановяването на пандемията пазарът на труда беше една от причините, които помогнаха за водещия световен икономически бум на Америка. Все повече признаци обаче показват, че той губи инерцията. Пазарът на труда се е охладил.

Това охлаждане трябва да бъде причина за безпокойство и след като започне да се движи, то има тенденция да продължи да се движи в тази посока. Федералният резерв трябва да бъде силата, която да забави търкалящия се надолу пазар на труда.

Това, което Федералният резерв предприеме след това, ще повлияе значително на шансовете за избягване на по-голямо увеличение на безработицата. Последните няколко години имаше повишаване на лихвените проценти в опит да забави бързо нарастващите цени, но с до голяма степен имаше повишена инфлация, а рисковете сега се изместиха към пазара на труда. Прекалено дългото чакане за намаляване на лихвите, за да се подпомогне икономиката, само ще увеличи шансовете за срив на пазара на труда, пише Business Insider.

От април 2020 г. до април 2023 г. икономиката е добавила 25 милиона работни места или средно 674 000 новонаети души на месец.

Безработицата достигна 54-годишно дъно от 3,4% през април 2023 г. Историческата сила на пазара на труда доведе до големи печалби за средния клас работници: заплатите за професиите от по-нисък клас услуги в секторите на търговията на дребно и хотелиерството отбелязаха най-бърз ръст.

През последната година това се промени. През първите шест месеца на 2024 г. нивото на безработица се покачи с 0,4 процентни пункта до 4,1% — увеличение от 0,7 процентни пункта от историческото дъно. Не звучи като голяма цифра, но всъщност е имало 1,1 милиона повече безработни американци, отколкото през април 2023 г., и приблизително 550 000 повече хора без работа само през тази година. 

Важно е, че нивото на безработица се върна на нивото, в което беше преди пандемията: при 4,1% нивото на безработица е там, където беше в началото на 2018 г.

Столицата на една от най-малките държави в Азия (Доха) се оказва най-конкуретният пазар на труда в света

Столицата на една от най-малките държави в Азия се оказва най-конкуретният пазар на труда в света

Това показва проучване сред обяви в LinkedIn

След като достигна връх от 3,3% от края на 2021 г. до началото на 2022 г., процентът, с който хората напускат работата си в частния сектор, днес е по-нисък, отколкото беше в началото на пандемията.

Тези предупредителни знаци на пазара на труда се усложняват от отслабването на данните в цялата икономика. Реалният БВП нарасна през първото тримесечие с годишен темп от 1,2%, а моделът GDPNow на Федералния резерв на Атланта изчислява, че второто тримесечие ще достигне 1,5%. Това би довело средната стойност за първата половина на годината до относително слабите 1,4%, под прогнозите на Фед за дългосрочен потенциал.

След като икономиката се забавя, перспективите за пазара на труда се също се влошават. След като нещата започнат да се движат надолу, те са склонни да се ускоряват и може да бъде трудно да се обърнат. С други думи, рядко явление е нивото на безработица да се покачи само „малко“. 

Като се има предвид състоянието на икономиката, има сериозни аргументи за започване намаления на лихвите възможно най-скоро. Коефициентът на безработица от 4,1% вече е над прогнозатя на централната банка за края на годината, което означава, че пазарът на труда се влошава с още по-бързи темпове, отколкото се очакваше. 

В същото има признаци, че инфлацията ще продължи да се охлажда, като продължаващата сила на щатския долар, което ще помогне за ограничаване на цените на вносните потребителски стоки.

Вероятно всички са на мнение, че Федералният резерв трябва да започне агресивно облекчаване на политиката. 

Безработицата расте и има рискове тя да нарасне още повече. Инфлацията се забави и има рискове тя да се забави още.