Аутсорсинг индустрията очаква силен растеж през следващите пет години. Бурното развитие на този сектор стана причина в края на 2012 година. браншовиците да основат собствена организация - Българска аутсорсинг асоциация. Амбицията на аутсорсинг бизнеса е да върне България в Топ 10 на най-предпочитаните дестинации, където е била преди четири години.

В момента страната ни е на 17 място, всъщност никак не лоша позиция, а на първите места са страни с традиции в този бранш, като Индия, Китай и Малайзия. Секторът, който доскоро оставаше като че ли извън светлините на прожекторите, очаква до 2015 г. броят на заетите в тази индустрия у нас да се удвои от 15 хиляди души през м.г. на 30 хиляди, а през 2017 - да се утрои. Дори без външни инвеститори, браншът прогнозира ръст за тази година от 10 процента.

Основният въпрос е как да се ускори този растеж и какви конкретни действия трябва да се предприемат, за да се привлекат повече клиенти и потенциални инвеститори. Предизвикателствата пред аутсорсинг индустрията са липсата на висококвалифицирани кадри и концентрирането на компаниите в столицата. Бизнес има за всички, но България има нужда от повече маркетинг и реклама, за да стане по-атрактивна дестинация, казват от бранша.

Защо аутсорсингът набира скорост в България?

Основно поради две причини - уточнява Юлиян Маслянков, управител на софтуерна компания за аутсорсинг. - Първата причина е по-ефективната цена на услугата, която българските фирми могат да предоставят. А втората е, че за разлика от Индия, която е модерен аутсорсинг център, ние чисто географски седим по-близо до основните партньори в Европа.

В кои сектори се развива аутсорсинг бизнесът?

Има няколко основни сегмента, в които се прави аутсорсинг - продължава Юлиян Маслянков. - Първият са стандартните кол-центрове. Вторият са всякакви услуги, свързани с поддръжка на различни информационни системи. Аз лично знам над 40 български фирми - от 5-6 човека до няколко хиляди, които предоставят такъв тип услуги. Специалист, който се намира в България, се свързва отдалече с информационните системи и сървърите на клиента, който се намира някъде в Западна Европа, и отстранява някакъв проблем.

Третата голяма група е аутсорсинг на разработка на софтуер или на някакъв друг вид услуги. Това представлява наемане на българска фирма, която да свърши една част от някакъв проект, за което й се заплаща. Може да бъде цял продукт или част от него, но той не се асоциира по-нататък с фирмата, регистрирана в България.

Действително ли аутсорсингът се развива толкова динамично в България? Дайте пример.

Познавам фирма, която предстои да назначи 1000 души в кол-център. Това практически е удвояване на броя на операторите. В компанията, която управлявам, също се предвижда удвояване на екипа.

Софтуерните компании ли имат по-голямо бъдеще?

Не, всички се развиват еднакво. Не бих казал, че има някаква разлика. И софтуерът, и услугите, и типичните класически кол-центрове имат сериозен потенциал за развитие през тази година.