Глобализацията не приравнява развитието на световната икономика до националната, както твърдят някои политици, сред които и Доналд Тръмп, пише Quartz.

Най-голямата куриерска компания в света DHL Express изготви индекс за глобалната свързаност, на базата на който състави класация от 50 държави. О фирмата твърдят, че колкото по-обвързана е една страна с външните пазари, толкова повече интерес и инвестиции привлича към себе си. Но политическите лидери днес отказват да свалят изцяло бариерите за глобалното търгуване със стоки и услуги.

Докладът на DHL сравнява информация от 6035 мениджъри в страни с напреднала икономика, като Германия, Великобритания и САЩ и развиващи се страни, като Бразилия, Китай и Индия. Изследването обобщава критериите, които мениджърите в тези държави смятат, че трябва да притежава една страна, за да е глобализарана

Те са следните:

Износ спрямо БВП

Директни чуждестранни инвестиции

Инвестиции във финансови активи

Телефонен трафик

Миграция 

Студенти в университети

Туристи

Индексът се изготвя още на база търговия със стоки и услуги, обмен на информация, достъп до Интернет.

Индексът на свързаност между страните, който DHL съставя от 2001 година достигна рекордни нива през 2017 г. Въпреки това обаче изследванията сочат, че през 2018 г. само една трета от световния БВП идва от износ, а преките чуждестранни инвестиции са само 7 процента от глобалния вътрешен продукт.

В класацията за глобална свързаност на страните България се нарежда на 29-то място, като изпреварва САЩ. Оказва се, че страната ни е много по-обвързана с другите икономики.Над 50 процента от БВП идва от износ, а 18% от населението ни мигрира, по-често към държави от Европейския съюз. Оценките за бързината на интернета в България също са по-добри от тези за САЩ.  У нас е доста по-бърз.

Това е пример как размерът на американската икономика работи срещу самата себе си. Държавата си произвежда и потребява почти всичко сама. Търговският дефицит, който толкова притеснява президента Тръмп е $556 милиарда за 2017 година.

Повечето от страните в челната десетка на този рейтинг са от Европейския съюз, което не е изненадващо. Единствените малки икономики, които са лидери в класацията са Белгия и Дания. Първа е Холандия, следвана от Сингапур и Швейцария. Пети са Обединените Арабски Емирства.

В първите 10 влизат още Ирландия, Люксембург, Великобритания и Германия. България е на 29-а позиция, като освен САЩ изпреварва Япония, Гърция, Полша, Канада, Португалия и редица други страни.